کدخبر: ۱۱۱۰۶۵ لینک کوتاه

پاسخ این سوال به‌سرعت در حال تغییر است

تبعات خروج یونان از منطقه یورو چیست؟ احتمالا هیچ!

در سال‌های گذشته مقامات اقتصادی منطقه یورو تلاش می کردند تا مانع از خروج یونان از اتحادیه پولی یورو شوند، ولی سیاست‌های اتخاذ شده توسط مقامات اروپایی در ماه‌های اخیر از یک تغییر بزرگ در موضع این اتحادیه حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، با وجود اینکه در سال‌های گذشته مقامات اروپایی بارها تاکید کردند که مخالف خروج یونان از اتحادیه پولی یورو هستند، ولی به نظر می‌رسد موضع این کشورها در سال 2015 میلادی تغییر کرده است و دیگر بودن عضوی به نام یونان در این اتحادیه برای دیگر اعضا اهمیت چندانی ندارد. این تغیبر جهت را می‌توان در تصمیم نهایی اعضای اتحادیه اروپا برای وام ندادن به یونان به وضوح مشاهده کرد.

«مارک تینکر» رییس مرکز مطالعات اقتصادی اروپا در موسسه «آکسا فراملینگتون» در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی بلومبرگ تاکید کرد: خروج یونان از اتحادیه اروپا آسیبی به این اتحادیه سیاسی و اقتصادی وارد نمی‌کند.

 وی در این مورد گفت: در سال 2012 میلادی علاوه بر یونان کشورهای دیگری هم در اتحادیه اروپا با مشکل مواجه بودند و اگر یونان از اتحادیه خارج می‌شد، ممکن بود دیگر اعضا هم به دنبال آن از اتحادیه خارج شوند و این مساله آسیب بزرگی به اتحادیه اروپا و بازار یورو وارد می‌کرد؛ ولی هم‌اکنون دیگر کشورها شرایط خوبی دارند و یونان هم نتوانسته است با استفاده از منابع مالی مختلفی که اعضای اروپا به اقتصاد این کشور تزریق کرده‌اند، از رکود خارج شود. در این شرایط خروج یونان از اتحادیه اروپا مشکلی برای این اتحادیه ایجاد نمی‌کند. نکته مهم‌تر اینکه وجود این اقتصاد بحران‌زده در اتحادیه پولی یورو باعث شده است تا ارزش یورو در بازار جهانی تنزل زیادی پیدا کند و این مساله اقتصاد را بحرانی‌تر خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا اعضای دیگر اروپا تمایلی برای وام دادن به یونان ندارند؟ گفت: هم‌اکنون تمامی اعضای اتحادیه اروپا می‌دانند که اگر به یونان وام دهند، دیگر نمی‌توانند این پول را پس بگیرند. این مساله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم در سال‌های گذشته مبالغ کلانی از کمک‌های مالی اروپا وارد اقتصاد یونان شده بود واین منابع مالی یونان را نجات نداد.

برخی بر این باور هستند خروج یونان از منطقه یورو باعث بحرانی‌تر شدن اوضاع اقتصادی این کشور می‌شود، ولی تحلیلگران اقتصادی این نظریه را قبول ندارند. مارک تینکر در مورد تبعات خروج یونان از اتحادیه اروپا برای اقتصاد این منطقه به شبکه تلویزیونی بلومبرگ می‌گوید: یونان اقتصادی بحران‌زده دارد و اگر از اتحادیه اروپا خارج شود مانند دیگر اقتصادهای بحران‌زده دنیا باید از ابزارهای مختلف برای خروج از بحران استفاده کند. مهم این است که بحران یونان دیگر نمی‌تواند آسیبی جدی به اقتصاد اتحادیه اروپا و یا ارزش یورو دربازار جهانی وارد کند.