کدخبر: ۱۱۵۶۰۰ لینک کوتاه

اجلاس بهاره IMF و بانک جهانی در واشنگتن

در نشست مشترک صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی چه می‌گذرد؟

اجلاس بهاره صندوق بین‌المللی پول (IMF) و بانک جهانی از روز گذشته در شهر واشنگتن آغاز شد؛ اجلاس این دوره حول محورهای متعددی برگزار می‌شود که اهم این موضوعات در بیانیه این اجلاس مشخص شده‌است.

به گزارش اقتصادنیوز، نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی که هرساله با حضور روسای این دو نهاد، وزاری اقتصاد و روسای بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف جهان، در شهر واشنگتن برگزار می‌شود، از روز گذشته آغاز شد و تا 19 آوریل (فردا) ادامه می‌یابد.

به گزارش رویترز، این نشست مشترک، هر سال در دو نوبت بهار و پاییز برگزار می شود. در حاشیه این نشست، سمینارها، نشست‌های منطقه ای، کنفرانس‌های مطبوعاتی و بسیاری جلسات دیگر با تمرکز بر موضوع اقتصاد جهانی، توسعه بین المللی و بازارهای مالی جهانی برگزار می‌شود.

بیانیه گروه 20 درباره اقتصاد جهان
گروه متشکل از 20 اقتصاد بزرگ جهان، موسوم به G-20، بیانیه‌ای را در آغاز این اجلاس منتشر کرد. در این بیانیه آمده: ما از تقویت و بهبود فعالیت‌های اقتصادی در برخی از اقتصادهای اصلی و مهم جهان استقبال می‌کنیم؛ درحالیکه روند رشد اقتصادی جهان همچنان متعادل است و مسیر نامتمرکزی را طی می‌کند. اخیرا، چشم‌انداز کوتاه‌مدت رشد اقتصادی در اقتصادهای پیشرفته، به‌ویژه منطقه یورو و ژاپن، بهبود یافته درحالیکه، آمریکا و انگلیس شاهد رشد قدرتمندی هستیم که این رشد می‌تواند سبب تقویت هرچه بیشتر اقتصاد جهان شود. همچنین، رشد اقتصادی در برخی از اقتصادهای نوظهور، نظیر چین و هند، قدرتمند اما نامتعادل است؛ ضمن اینکه کشورهای کم‌درآمد به وضعیت قدرتمند خود ادامه می‌دهند.

این بیانیه می‌افزاید: خطرات و تهدیدهای پیش‌روی چشم‌انداز اقتصادی جهان، از اجلاس گذشته تاکنون، متعادل‌تر شده‌است. تاثیر کلی جهان روی نفت ارزان‌قیمت، با اثرات متفاوتی که برجای گذاشته، مثبت ارزیابی می‌شود. به‌هرترتیب، همچنان چالش‌های بسیاری، نظیر فراریت فراوان در نرخ ارزهای رایج، و ادامه روند تورم پایین، سبب باقی ماندن نابرابری‌های داخلی و خارجی، افزایش بدهی‌های دولتی و تنش‌های ژئوپولتیک شده‌است.
در این بیانیه که ازسوی «علی باباجان»، معاون نخست‌وزیر ترکیه قرائت شد، برخی موضوعات برجسته اجلاس حاضر اعلام شد که شامل موارد ذیل می‌شوند:

نگاه گروه 20 به وضعیت اقتصادی جهان
گروه 20، از نظر وضعیت کلی اقتصادی جهان، به این نکته اشاره دارد که به‌رغم ادامه روند آرام و نامتعادل، شاهد بهبود جهانی وضعیت اقتصادی هستیم.

اقتصاد اروپا و آلمان
وضعیت حاکی از واکنش مثبت سیاستگذاری‌ها در تعدیل سیاست‌های مالی نظیر افزایش جدی در سرمایه گذاری برای زیرساخت‌ها برای حمایت از تقاضای داخلی می‌شود که این مساله بویژه در آلمان نمود بیشتری داشته‌است.
 
 پول ملی چین
درحالیکه میزان دخالت نرخ واحد پولی چین (یوآن) در بازارهای جهانی کاهش یافته، شاخص‌های مختلفی نشان می‌دهد که نرخ برابری این واحد پولی در برابر واحدهای پولی مهم جهان، به شدت پایین مانده‌است.

اقتصاد ژاپن
در این بیانیه تاکید شده که سیاستگذاران ژاپن، می‌بایست هر سه سیاست اهرمی مالی، پولی و ساختاری را برای بهبود متعادل و پایدار، به‌منظور افزایش تقاضای داخلی، به‌کار گیرند.

سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو)
«جانت یلن» رییس فدرال رزرو آمریکا، تصریح کرده، درصورتیکه این بانک، قصد افزایش نرخ بهره را داشته باشد، این کار با دقت و احتیاط فراوان صورت می‌گیرد. وی افزوده است: این اقدام فدرال رزرو باید برای بازار قابل پیش‌بینی، شفاف و قابل درک باشد.

نرخ بهره و وضعیت اقتصادی و نقش تحریم‌ها بر اقتصاد روسیه
 در این اجلاس، بررسی عمیق تری درباره وضعیت اقتصادی روسیه انجام می‌شود.

اصلاحات IMF
در این بیانیه، به تاکید بر فشار به کنگره آمریکا برای تصویب هرچه سریعتر برنامه اصلاح سهمیه IMF (صندوق بین‌المللی پول) اشاره شده‌است. تصویب این برنامه که پنج‌سال به تاخیر افتثاده، به وجهه IMF، گروه 20 و بخصوص آمریکا، لطمه زیادی زده‌است. 

اقتصاد جهان
در این بیانیه، درباره وضعیت کلی اقتصاد جهان آمده‌است: هم‌اکنون شاهد برخی بهبودها در وضعیت کلی اقتصاد جهان هستیم. اما متاسفانه، این ترمیم به کندی و نابرابر درحال انجام است. این نشان می‌دهد که چرا می‌بایست سیاست‌های نظارتی خود را در این بخش ارتقا دهیم.

مساله یونان
اما یکی از مهمترین موضوعات مطرح شده در اجلاس حاضر، قطعا مساله یونان خواهد بود. در اجلاس جاری، درباره مسائل مهمی چون بدهی‌های یونان به طلبکاران بین‌المللی و نحوه وصول این بدهی‌ها، خطر خروج احتمالی یونان از منطقه یورو، چگونگی پرداخت کمک‌های مالی اضطراری به یونان بحث و تبادل نظر خواهد شد.

برای شرکت در اجلاس بهاره صندوق‌ بین‌المللی پول و بانک جهانی، ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی، به نمایندگی از ایران راهی آمریکا شد. در این سفر پیمان قربانی معاون اقتصادی و غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی سیف را همراهی می‌کنند.

مسئولان بانک مرکزی علاوه بر شرکت در اجلاس با مسئولان صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نشست‌های تخصصی خواهند داشت.