کدخبر: ۱۲۳۵۱۱ لینک کوتاه

بر اساس گزارش موسسه SNL

۴ بانک از ۵ بانک بزرگ دنیا چینی هستند

بر اساس آخرین رده‌بندی انجام شده توسط موسسه SNL، چهار بانک از پنج بانک بزرگ دنیا چینی هستند. این درحالی است که در چند سال گذشته تنها دو بانک چینی بین پنج بانک اول دنیا قرار داشتند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از CNN، ارزش دارایی‌های بانک صنعت و تجارت چین به رقم 3500 میلیارد دلار رسیده است. این رقم به تنهایی بیشتر از تولید ناخالص داخلی بریتانیا است.

تنها بانک غیر چینی حاضر در پنج بانک اولی دنیا بانک HSBC است که در رده چهارم قرار دارد. این بانک طی چند سال گذشته چندین پله سقوط داشته است.

بانک آمریکایی جی پی مورگان که بر اساس این رده بندی برترین بانک آمریکا است در رده ششم قرار دارد. SNL در این گزارش اشاره می‌کند، بانک‌های آمریکایی بواسطه‌ قوانین محدود‌کننده‌ای که دولت آمریکا وضع کرده است در محاسبه‌ دارایی‌های خود اندکی متفاوت‌تر از دیگر بانک‌های بین‌المللی عمل می‌کنند. بنابراین در صورت محاسبه یکسان جی پی مورگان می‌تواند حائز رتبه‌های بالاتری شود.

بخش مالی اقتصاد چین در هفته‌های گذشته به‌واسطه‌ی سقوط بازار سهام این کشور دچار چالش بوده است همچنین مشکل بزرگ‌تر این است که بخش تولید در اقتصاد چین با رکود مواجه شده است با این حال بانک‌های چینی دست‌کم درمقایسه با رقبای بین‌المللی خود در مسیر رشده بوده‌اند.

بانک فرانسوی بی‌ان‌پی پاریباس و بانک ژاپنی میتسو‌بیشی دو بانکی هستند که در محاسبات امسال از رده‌های اول فاصله گرفته‌اند. هر دوی این بانک‌ها از تضعیف نرخ ارز در کشورهای خود آسیب دیده‌اند. طی یک سال گذشته ارزش ین و یورو در مقایسه با دلار بسیار افت کرده است، همین مورد منجر شده است که دارایی‌های این بانک‌ها بر اساس دلار ارزش کمتری داشته باشد.

10 بانک اول دنیا بر اساس رده‌بندی موسسه SNL عبارتند از

1- بانک‌ صنعت و تجارت چین
2- بانک ساخت‌وساز چین
3- بانک کشاوزی چین
4- بانک HSBC بریتانیا
5- بانک چین
6- بانک جی پی مورگان آمریکا
7- بانک بی‌ان‌پی پاریباس فرانسه
8- بانک میتسوبیشی ژاپن
9- بانک آو آمریکن
10- بانک بارکلیز بریتانیا