کدخبر: ۱۰۷۱۴۸ لینک کوتاه

با کاهش نرخ بهره در چین

افزایش قیمت نفت خام و امید به افزایش تقاضا

قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) و برنت افزایش یافت پس از آنکه چین، دومین مصرف کننده نفت در جهان، برای تقویت اقتصاد خود اقدام به کاهش نرخ بهره کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، پس از آنکه بانک خلق چین نرخ وام دهی و سپرده‌گذاری را برای اولین بار از سال 2012 کاهش داد، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت 0.9درصد و برنت 1.3 درصد افزایش یافت. همچنین نیمی از 20 تحلیلگری که توسط بلومبرگ مورد پرسش قرار گرفتند، پیش‌بینی کردند سازمان کشور‌های صادر‌کننده نفت میزان تولید خود را در جلسه هفته آینده کاهش خواهد داد.

به گفته مدیر بخش آتی در شرکتی در نیویورک، پس از اعلام این خبر از سوی چین، شاهد واکنش تمام بازار‌ها هستیم و کاهش نرخ بهره می‌تواند بر تقاضای سوخت تاثیر بگذارد.

WTI برای تحویل در ژانویه، با 66 سنت افزایش در 76.51 دلار در هر بشکه در بورس نیویورک بسته شد. همچنین قیمت‌ها در این هفته0.9 درصد افزایش یافتند که اولین هفته با سیر صعودی از سپتامبر محسوب می‌شود. قیمت آتی به 73.25 دلار در 14 نوامبر رسید، پایین‌ترین سطح قیمت روزانه از 21 سپتامبر 2010 و حجم معاملات آتی 19 درصد کمتر از میانگین 100 روزه بود.

برنت ژانویه 1.03 دلار افزایش یافت و به 80.36 در هر بشکه دربازار معاملات آتی اروپا رسید و حجم معاملات 0.4 درصد بالاتر از متوسط 100 روز بود.

گفتنی است بانک خلق چین، نرخ بهره وام یک ساله خود را 0.4 درصد کاهش داد که به 5.6 درصد رسید، در حالی که نرخ سپرده با 0.25 درصد کاهش به 2.75 درصد رسید که از فردا اجرایی می‌شود.

از سوی دیگر، سخنان رئیس بانک مرکزی اروپا نیز موجب افزایش قیمت‌ها شد. او در کنفرانسی ضمن ابراز نگرانی از سطح تورم، بیان کرد برخی از انتظارات تورمی به سطوحی کاهش یافته‌اند که تصور می‌شود بیش از حد کم است و در ادامه اعلام کرد آنچه برای افزایش نرخ تورم و انتظارات تورمی نیاز است به سرعت انجام خواهند شد.

کاهش نرخ بهره چین و اظهارات رئیس ECB موجب شد قیمت‌ها با افزایش روبه‌رو شوند. به گفته یک تحلیلگر انرژی در نیویورک این محرک‌ها موجب تقاضای بیشتر برای نفت در شروع سال 2015 خواهد شد.

منبع: بلومبرگ