کدخبر: ۱۰۷۱۸۱ لینک کوتاه

حتی اگر برنت به زیر ۵۰ دلار سقوط کند

نفت شیل همچنان میدان داری می کند

کارشناسان معتقدند به رغم پیش بینی های قبلی نفت شیل به این زودی ها میدان رقابت را ترک نخواهد کرد حتی اگر بهای برنت به زیر ۵۰ دلار سقوط کند.

عباس شهرابی- عملیات شکست هیدرولیکی برای استخراج نفت از ذخایر شیل، با سرعت در حال پیشروی است. با سقوط قیمت نفت خام آمریکا به بشکه‌ای ٨٠ دلار در اوایل ماه اکتبر و پس از چندین سال نرخ ٩٠ تا ١٠٠ دلاری آن و پس از پایان رسمی رکود بزرگ اقتصادی، افت قیمت نفت خام برنت خارجی و متوسط قیمت نفت خام آمریکا، امکان گسترش فناوری شکست هیدرولیک برای استخراج نفت شیل و یا حتی فعالیت‌های تعمیر و نگهداری آن را به‌عنوان چشم‌اندازی برای سال ٢٠١٥ میلادی ایجاد کرده است. عوامل متعددی از جمله نظرات کارشناسان در پیشروی سریع این عملیات نقش داشته‌اند که در زیر به آن اشاره می‌شود:

یک.تولید شیل در سطوح قیمت کنونی و حتی زمانی که قیمت هر بشکه نفت به زیر ٥٠ دلار برسد، همچنان سودآور خواهد بود، حتی اگر شکست هیدرولیکی در طول رکود اقتصادی گیرد. این امر به دلیل فناوری جهشی استخراج شیل برای برداشت نفت شیل که تقریباً به طور همزمان در طول این چرخه اقتصادی ساخته شده، ایجاد شده است. اما وقتی که قیمت نفت جهانی به بیش از ١٠٠ دلار افزایش پیدا کرد، تولید شیل آمریکا درآمد خوبی با فروش ٨٥ دلاری آن بدست آورد. این قضیه حتی زمانی که نفت خام برنت آمریکا و قیمت نفت برنت جهانی از استخراج و انتقال شیل WTI جلوگیری کرد همچنان صدق می‌کرد، در حالی که با مشکل سیستم خط لوله انتقال گاز دست‌و‌پنجه نرم می‌کرد. این مشکل با زیرساخت خط لوله عظیمی که حفاری شیل را با زیرساخت‌های پالایشگاه و سیستم ارتقا مرتبط می‌کرد رفع شد، که این امر منعکس‌کننده ارتباطات داخلی با قدمت ٥٠ سال یا بیشتر بود.

دو. شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان و شرکت‌های تخصصی انرژی هم‌اکنون درحال توسعه پروژه‌هایی بالغ بر ٥٠٠ میلیارد دلار در سرمایه‌گذاری‌های خصوصی هستند و نشانی از کاهش سرعت در آن‌ها نیست. این سرمایه‌گذاران که چشم‌انداز آنها بر سال‌های ٢٠٢٠ و فراتر از آن است، در حال انجام پروژه‌هایی در زمینه رشد نفت و گازند که ممکن است یک‌سوم تقاضای ٩٠ میلیون بشکه در روز را که امروز در سطح جهان وجود دارد تامین کند.

سه. حتی فناوری استخراج شیل پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته و دارد که این امر می‌تواند هزینه‌ها را به کمتر از مقدار فعلی برساند. توسعه‌های بالقوه در عرضه نشان می‌دهد که ٩٠ درصد از این پروژه در آمریکا هنوز کشف نشده است. با توجه به روش‌های دقیقِ حفاری، حفاری افقی، شکست هیدرولیکی و فناوری‌های اطلاعاتی که در سکوهای حفاری بکار می‌رود، استخراج شیل غنی را ممکن خواهد کرد. این پیشرفت‌ها حتی با کمتر از قیمت بشکه‌ای ٨٠ دلار نفت نیز ممکن است. برای رسیدن به این هدف، سازندگی بیشتری نسبت به زمان رونق در سال‌های ٢٠٠٨ و ٢٠٠٩ مورد نیاز است.

چهار. در این میان، عربستان سعودی، روسیه، ایران و عراق همچنان با روش‌های قدیمی حفاری کار می‌کنند.

حتی نتایج ناشی از توسعه مکان‌های استخراج در آمریکا، تضمین می‌کند که انعطاف‌پذیری جغرافیایی بی‌همتای آمریکا، فناوریپیشرفته‌تر و رشد سریع زیرساخت‌ها در این کشور و همسایگان آن در NAFTA (موافقت‌نامه تجارت آزاد در آمریکای شمالی)، از جمله مکزیک و کانادا، موجب تبدیل آنها به عوامل برتر جهانی نفت و گاز در آینده‌ای قابل‌پیش‌بینی می‌شود.

منبع: Desert Sun