کدخبر: ۱۰۷۲۱۴ لینک کوتاه

وزیر نفت سابق قطر:

اوپک برای تنظیم بازار نفت به کمک غیرعضوها نیاز دارد

وزیر نفت سابق قطر با اشاره به اینکه اوپک به تنهایی نمی تواند تعادل را به بازار نفت بازگرداند گفت: اوپک برای برقراری توازن در بازار نفت باید از کشورهایی همچون روسیه، نروژ و مکزیک کمک بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بیزینس ویک، یک مقام سابق نفتی اوپک گفت این سازمان برای برقراری توازن در بازار نفت باید از کشورهایی همچون روسیه، نروژ و مکزیک کمک بگیرد.

عبدالله بن حمد العطیه، وزیر نفت سابق قطر گفت، فزونی عرضه که موجب کاهش 30درصدی قیمت نفت از 19 ژوئن تاکنون شده است، موجب از بین رفتن اتحاد اوپک شده و این سازمان را برای تقویت قیمت‌ها به تولیدکنندگان غیرعضو وابسته کرده است.

العطیه که در فاصله سال های 1992 تا 2011 در نشست‌های سیاستگذاری اوپک شرکت داشته است گفت: «اوپک نمی تواند به تنهایی در بازار توازن ایجاد کند.»

او افزود: «این بار باید از روسیه، نروژ و مکزیک هم کمک گرفته شود. اوپک می تواند تولید خود را کاهش دهد، اما آنچه اتفاق خواهد افتاد این است که عرضه تولیدکنندگان غیر عضو اوپک همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. آن موقع بازار چه خواهد کرد؟»

آژانس بین‌المللی انرژی 10 روز پیش در گزارش خود اعلام کرد که تقاضای جهانی نفت امسال کمترین رشد را در طی پنج سال اخیر تجربه خواهد کرد و به 92.4 میلیون بشکه در روز خواهد رسید، و در سال آینده میلادی با تقویت روند ترمیم اقتصادی، میزان رشد تقاضا افزایش خواهد یافت.

العطیه در ادامه گفت: «اوپک قبلاً از نشست‌های آسان لذت می برد و تصمیمات بدون شیرینی اتخاذ می‌شد... اکنون شرایط متفاوت شده است.»

او افزود، بازارهای نفت با فزونی عرضه روزانه حدودا دو میلیون بشکه ای مواجه‌اند و رشد اقتصاد جهانی پایین تر از حد انتظار است. «آمریکا که زمانی یک بازار عمده برای نفت اوپک بود، دیگر از واردات استقبال نمی کند. آمریکا اکنون در تلاش برای تبدیل شدن به یک صادر‌کننده نفت است. این کشور صادرات میعانات را شروع کرده است.»

هری تچیلینگوئیریان، مسوول استراتژی بازارهای کالا در بانک بی‌ان‌پی پاریباس گفت: «اوپک در گذشته از کشورهای غیر عضو مکزیک، نروژ و روسیه برای کمک به کاهش عرضه جهانی نفت کمک خواسته است.»

بر اساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، عرضه نفت کشورهای غیر عضو اوپک در 10‌ماهه نخست سال جاری، به میزان حدوداً دو میلیون بشکه در روز افزایش یافت که رقمی بی‌سابقه بود و در ماه اکتبر به 57.1 میلیون بشکه در روز رسید.