کدخبر: ۱۰۹۲۹۱ لینک کوتاه

۱۰ هزار کارگر نفتی مکزیک شغل خود را از دست دادند

شرکت دولتی نفت مکزیک(PEMEX) در واکنش به کاهش جهانی قیمت نفت خام، برخی از قرارداد‌های خود را لغو کرد که منجر به از دست رفتن بیش از ۱۰ هزار فرصت شغلی در شرکت‌های نفت مکزیک در این هفته شد.

به گزارش اقتصاد نیوز، این هفته به بسیاری از این شرکت‌ها که در «سیوداد دل کارمن»، در خلیج «کامپیچه»، مستقر هستند اعلام شد که قرارداد‌شان با PEMEX تمدید نمی‌شود. گفتنی است مکزیک به عنوان نهمین تولید‌کننده نفت در جهان شناخته می‌شود. دبیر اتاق توسعه اقتصادی در«سیوداد دل کارمن» عقیده دارد که ممکن است تا 50 هزار فرصت شغلی از دست برود.
مدیر عامل شرکت خدمات دریایی نفت و گاز مکزیک در مصاحبه‌ای گفت: این شهر در شوک فرو رفته است. به ما گفته شده که دلیل این اتفاقات، کاهش بودجه PEMEX بوده است. این درحالیست که یک مقام رسمی در PEMEX اعلام کرده که لغو قرارداد‌ها، تولید نفت را کاهش نخواهد داد.
در 10 سال اخیر تولید نفت PEMEX روندی کاهشی داشته است و این شرکت زیان خالصی در حدود 4.4 میلیارد دلار در سه ماهه سوم ثبت کرده است که هشتمین سه ماهه زیان‌بار محسوب می‌شود.
رکود و کاهش قیمت نفت که منجر به کاهش مالیات پرداختی این شرکت شده است، باعث شد وزارت مالیه مکزیک، 50 میلیارد پزو (3.4 میلیارد دلار) از صندوق PEMEX در 26 دسامبر برداشت کند.
براساس اظهار نظر یک مقام رسمی در PEMEX که نخواست نامش فاش شود، برخی از قراردادها به این دلیل که خدماتشان دیگر مورد نیاز نیستند تمدید نمی‌شوند. همچنین تعلیق‌ها به امور مالی شرکت مربوط نیست و هیچکس در PEMEX اخراج نشده است.
براساس داده‌های کمیسیون ملی هیدروکربن مکزیک،PEMEX در 10 ماه اول سال گذشته، 19حلقه چاه اکتشافی حفر کرده است که کمتر از یک چهارم هدف این شرکت بوده است.
ارزش سهام شرکت‌های خدمات نفتی با کاهش نفت خام در ماه‌های اخیر، کاهش یافته است.
منبع: بلومبرگ