کدخبر: ۱۱۰۲۴۳ لینک کوتاه

مصر ۲.۲ میلیارد دلار گاز مایع وارد می کند

شرکت دولتی گاز مصر مناقصه واردات LNG (گاز مایع‌شده) قراردادی به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار را به چهار شرکت بین‌المللی واگذار کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در پی برنامه مصر برای دستیابی به منابع جدید انرژی، رئیس هیئت مدیره شرکت دولتی گاز مصر اعلام کرد که این شرکت در مناقصه واردات LNG (گاز مایع‌شده) قراردادی به ارزش 2.2 میلیارد دلار برای واردات 75 محموله LNG را به چهار شرکت بین‌المللی واگذار کرده است. افت تولید گاز مصر و افزایش مصرف این کشور، باعث شده قاهره از یک صادرکننده انرژی به یک واردکننده بدل شود.
خالد بدیعی، رئیس شرکت دولتی گاز مصر گفت: «این چهار شرکت ظرف حدود دو سال، ماهانه چهار محموله LNG به مصر عرضه خواهند کرد.» این مقام ارشد به نام این شرکت‌های بین‌المللی اشاره نکرد.
مصر با جمعیت 90 میلیون نفری برای تولید و تأمین برق بخش خانگی و صنعتی به شدت به گاز وابسته است، اما این کشور برای واردات گاز به دلیل نداشتن پایانه‌ای برای فرآوری LNG و تبدیل آن به گاز با مشکل روبروست.
بااین‌حال، مصر پس از دو سال تأخیر، درباره قراردادی با شرکت Höegh LNG نروژ برای اجاره یک پایانه و مخزن شناور LNG به توافق رسید که این موضوع راه را برای واردات LNG به مصر در زمان بهره‌برداری از این پایانه تا اواخر ماه مارس آینده هموار می‌کند.
از زمان نهایی‌شدن این قرارداد با شرکت Höegh LNG، مصر یک قرارداد با الجزایر برای دریافت شش محموله LNG امضا کرده است و پیش‌بینی می‌کند که ماه جاری میلادی نیز به توافقی با شرکت روسی Gazprom برای واردات گاز مایع‌شده دست یابد.
منبع: رویترز