کدخبر: ۱۱۴۶۴۲ لینک کوتاه

شکایت یک شرکت نفتی سوئدی از دولت روسیه

وزارت انرژی روسیه اعلام کرد که شرکت نفتی و گازی اکسون موبیل شکایتی را در دادگاه داوری سوئد مطرح کرده و مدعی شده است که دولت روسیه مالیات اضافی از این شرکت آمریکایی دریافت کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، اکسون موبیل معتقد است که در جریان اجرای یک پروژه مشترک در روسیه،‌ مالیات اضافی پرداخت کرده و هم‌اکنون خواستار بازگرداندن اضافه پرداخت خود است. سخنگوی وزارت انرژی روسیه نیز آغاز روند قضایی این پرونده را تأیید کرد ولی جزئیات بیشتری در این خصوص نداد.
در همین حال، روزنامه «ودوموستی» که نخستین‌بار از طرح ادعای اکسون موبیل خبر داده بود،‌ گزارش کرد که این شرکت خواهان بازگرداندن حدود ٥٠٠ میلیون دلار مالیات اضافی است که از سود ناشی از پروژه ساخالین-١ پرداخت کرده بود. اکسون موبیل پیش از این دولت روسیه را تهدید کرده بود که در صورت عدم پرداخت مالیات اضافی این شرکت، به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت می‌کند. اکسون موبیل در جریان اجرای پروژه ساخالین-١ در شرق دور روسیه، ٣٥ درصد مالیات پرداخت می‌کرد.
براساس این گزارش، سطح ٣٥ درصدی مالیات در دهه ٩٠ میلادی و زمان آغاز پروژه ساخالین-١ تعیین شد، اما روسیه بعدها سطح مالیات این نوع پروژه‌ها را به ٢٠ درصد کاهش داد. پروژه ساخالین-١ برای کشف و تولید نفت و گاز از جزیره ساخالین طراحی شد و بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در روسیه است.