کدخبر: ۱۱۶۶۳۹ لینک کوتاه

مسوول امور انرژی اتحادیه اروپا خبرداد:

اتحادیه اروپا به دنبال واردات گاز ترکمنستان

ماروس سف‌کوویچ مسوول امور انرژی اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه با واردات گاز از ترکمنستان در سال ۲۰۱۹ به دنبال کاهش وابستگی خود (در زمینه انرژی) به روسیه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، ماروس سف‌کوویچ مسوول امور انرژی اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه با واردات گاز از ترکمنستان در سال 2019 به دنبال کاهش وابستگی خود (در زمینه انرژی) به روسیه است. 

روسیه در حال حاضر نزدیک به یکسوم نیاز گاز اروپا را تامین می‌کند. اما مساله الحاق کریمه و دخالت روسیه در مناقشات اوکراین به فوریت یافتن دیگر تامین‌‌کنندگان گاز برای اتحادیه اروپا افزوده است.

سف‌کوویچ در جریان مصاحبه‌ای در عشقآباد گفت ما به یک درک مشترک خوب رسیده‌ایم. در عین حالی که ترکمنستان نیاز به تنوع به بخشیدن به بازارهای صادرات گاز خود دارد ما نیز نیاز به تنوع بخشی به منابع وارداتی خود هستیم.

او ادامه داد، اتحادیه اروپا در نظر دارد واردات گاز از ترکمنستان را از سال 2019 آغاز کند. 

ترکمنستان که دارای چهارمین ذخایر گازی جهان است مشتاق است که با صادرات گاز به اروپا به خریداران گاز خود تنوع بخشد همچنین آنها با این اقدام در صدد فاصله گرفتن از روسیه هستند. این در حالی است که روس‌ها نیز واردات گاز خود از ترکمنستان را در سال جاری به 4 میلیارد متر مکعب کاهش داده‌اند در حالی که این رقم برای سال 2014 معادل 11 میلیارد متر مکعب بوده است.

سف‌کوویچ مسوولیت هماهنگی سیاست‌های انرژی بین اعضا اتحادیه اروپا را جهت ارتباط و همکاری بیشتر بین اعضا و مقابله با قدرت انحصاری روسیه بر عهده دارد.