کدخبر: ۱۲۱۱۸۷ لینک کوتاه

افزایش ۶۰ سنتی قیمت نفت خام

قیمت نفت در معاملات امروز بازار جهانی ۶۰ سنت افزایش یافت و هر بشکه نفت برنت دریای شمال در برابر ۶۲ دلار و ۶۱ سنت معامله شد.

به گزارش رویترز، در حالی که سرمایه گذاران در انتظار نکول یونان در پرداخت بدهی هایش هستند، قیمت نفت در معاملات متلاطم امروز نسبت به پایین ترین رقم 3 هفته اخیر رشد داشت، اما نفت برنت در مسیر ثبت دومین ماه کاهشی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه اوت پس از رسیدن به رقم 61 دلار و 35 سنت در روز دوشنبه، که پایین ترین رقم از 5 ژوئن تاکنون بود، امروز با 60 سنت افزایش به 62 دلار و 61 سنت رسید. قیمت نفت برنت در پایان معاملات روز دوشنبه به 62 دلار و یک سنت رسید که پایین ترین رقم نهایی از 15 آوریل تاکنون بود.

قیمت نفت برنت در مسیر کاهش بیش از 5 درصدی در ماه ژوئن قرار گرفته است.

قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز با 30 سنت افزایش به 58 دلار و 63 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا با حدود 3.5 درصد کاهش در این ماه، در مسیر ثبت اولین کاهش ماهیانه در طی 3 ماه اخیر قرار دارد.

تاماس وارگا، تحلیلگر بازار نفت در لندن گفت: «بازارها نگران اند که عدم توانایی یونان در پرداخت بدهی ها به رشد اقتصادی اروپا و تقاضا برای سوخت آسیب بزند.»

وی افزود: «کنترل سپرده ها خبر خوبی برای اقتصاد نیست و برای نفت نیز عامل مثبتی محسوب نمی شود. اگر شما نتوانید روزی بیش از 60 دلار از بانک برداشت کنید، چگونه می توانید بنزین بزنید؟»

منابع دولتی یونان گفتند، این کشور نخواهد توانست قسط وام دریافتی خود از صندوق بین المللی پول را در روز سه شنبه پرداخت کند و این موجب عمیق تر شدن بحران مالی خواهد شد.

بعید است قبل از رفراندوم روز یکشنبه در یونان در مورد پیشنهاد کمک های خارجی، راه حلی برای بحران این کشور پیدا شود.

منبع: تسنیم