کدخبر: ۱۲۲۰۵۲ لینک کوتاه

تلویزیون «سی‌ان‌بی‌سی» پیامدهای توافق هسته‌ای را بررسی کرد

میلیون‌ها بشکه نفت ایران در راه بازار جهانی

جیسون فییر، رئیس بخش اطلاعات کسب و کار در شرکت «پوتن اند پارتنرز» و ایدن بردلی، رئیس اجرایی بانک «کامن‌ولث» طی مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌بی‌سی» از آمادگی ایران برای عرضه میلیون‌ها بشکه نفت خام به بازار جهانی پس از اجرای توافق هسته‌ای سخن گفتند.

به گزارش اقتصادنیوز، جیسون فییر به سی‌ان‌بی‌سی گفت: بازگشت ایران به بازار جهانی نفت اهمیت زیادی دارد: طی یک سال تا یک سال و نیم گذشته بازار نفت بسیار آرام بوده و در چند ماه اخیر تا حدودی به ثبات رسیده است.

به گفته مجری «سی‌ان‌بی‌سی»، طبق گزارش‌ها، ایران می‌تواند بلافاصله 500 هزار بشکه نفت خام به بازار تزریق کند و پس از گذشت چند ماه، 500 هزار بشکه دیگر. مجری «سی‌ان‌بی‌سی» از فییر پرسید: اکنون که ایران و قدرت‌های جهان به توافق رسیده‌اند، چقدر زمان می‌برد تا این کشور به بازار برگردد، 12 ماه، 6 ماه یا حتی سریع‌تر از آن؟

فییر در این رابطه اظهار داشت: اجماع عمومی بر این است که چیزی حدود 200 تا 400 هزار بشکه به سرعت وارد بازار می‌شود. هرچند بایددر نظر داشت که بارگیری و فرستادن بار و مراحلی که باید طی شود، احتیاج به زمان دارد اما به نظر من 3-4 سال زمان زیادی است و به شخصه فکر می‌کنم تا 12 تا 18 ماه دیگر 400، 500 یا 600 هزار بشکه دیگر وارد بازار شود.

وی تأکید کرد می‌توان انتظار داشت طی 12 تا 18 ماه آینده روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت خام از سوی ایران به بازار نفت جهان تزریق شود. وی افزود: در حال حاضر حدود 2 یا 3 میلیون بشکه مازاد تولید نفت خام وجود دارد و بازگشت ایران، به این مازاد اضافه خواهد شد.

جیسون فییر تصریح کرد: عربستان سعودی در برابر این اتفاق بسیار پرخاشگرانه عمل کرده و اخیراً تا جای ممکن نفت وارد بازار کرده است و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت نیز به همین ترتیب.

ایدن بردلی نیز ضمن تأکید بر اهمیت بازگشت ایران به عرصه نفت، تأکید کرد که با برداشته شدن تحریم‌‌ها، طی 12 ماه آینده رشد تولید ایران وارد سه فاز می‌شود: اول اینکه اقدام به فروش آن چیزی می‌کنند که قبلاً تولید و ذخیره شده است، یعنی حدود 10 میلیون بشکه نفت به زودی وارد بازار خواهد شد.

بردلی در توضیح مرحله دوم که 3 تا 6 ماه طول می‌کشد، گفت: فکر می‌کنم در این مرحله تولیدات ایران که در بازار داخلی با سوبسید به فروش می‌‌رسیده به سمت بازار بین‌المللی معطوف می‌شود که 100 یا 200 هزار بشکه در روز خواهد بود. و پس از آن قطعاً کمی زمان خواهد برد تا ایران بتواند تولیدش را تا اندازه قبل از تحریم‌ها افزایش دهد.

به عقیده ایدن بردلی بعد از برشته شدن تحریم‌ها در نیمه دوم سال واکنش خاموشی از ایران انتظار می‌رود اما چشم‌انداز بازار سال 2016 که ضعیف به نظر می‌رسد آنگاه روزانه 500، 600 یا 700 هزار بشکه ایران بسیار مفید خواهد بود و فشار را از روی بازار برخواهد داشت.

بردلی تأکید کرد که اوپک انتظار دارد رشد تقاضای جهانی نفت در سال 2016 افزایش پیدا کند.