کدخبر: ۱۲۳۳۵۸ لینک کوتاه

واشنگتن‌پست تحلیل کرد

سود و زیان لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا

روزنامه واشنگتن‌پست در تحلیلی نوشت: آمریکا با اجرای یک سیاست ساده، یعنی لغو ممنوعیت صادرات نفت خام، ضمن رونق رشد اقتصادی خود می‌تواند باعث کاهش قیمت بنزین و خوشحالی هم‌پیمانان بین‌المللی خود شود.

به گزارش اقتصادنیوز، کنار گذاشتن سیاست غیرمنطقی و از رده خارج شده ممنوعیت صادرات نفت‌خام داخلی ایالات متحده، می‌تواند به میزان قابل توجهی سبب رونق اقتصادی این کشور شود. هفته گذشته، یک‌روز پس از آنکه «جان بینر»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد از ورود کشورش به بازار بین‌المللی نفت حمایت می‌کند، لایحه لغو ممنوعیت صادرات نفت‌خام آمریکا، به کمیته تصمیم‌گیری سنا تحویل شد.

به‌گزارش واشنگتن‌پست، به‌دلیل شوک‌های نفتی، کنگره آمریکا در دهه 70 میلادی صادرات نفت را ممنوع کرد که این اقدام ناامیدانه در جهت مهار قیمت بنزین انجام شد. اما این وضعیت دیگر تغییر کرده و تولید نفت خام آمریکا از سال 2008 تا 2014، حدود 74 درصد رشد کرده که سبب اشباع بازارهای داخلی این کشور شده‌ و هم‌اکنون نفت خام در داخل آمریکا در مقایسه با قیمت‌های جهانی، ارزان‌تر فروخته می‌شود. بااین‌حال، برخی بر این باورند که با برداشته شدن ممنوعیت‌ها از روی صادرات نفت خام آمریکا، بیشتر نفت این کشور صادر خواهد شد و درنتیجه با افزایش قیمت بنزین، اقتصاد این کشور آسیب می‌بیند.

اما در حقیقت، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند قیمت بنزین طبق یک حقیقت ساده کاهش می‌یابد. زیرا مصرف‌کنندگان آمریکایی نفت خام داخل باک خودروهایشان نمی‌ریزند در نتیجه نفت خام در داخل مشتری ندارد. بلکه این پالایشگاه‌ها هستند که باید نفت‌خام بخرند؛ ضمن اینکه قیمت بنزین از قیمت‌های جهانی نفت تبعیت می‌کند نه قیمت‌های داخل، بنابراین سیاست کنونی برای پالایشگاه‌ها یک موهبت محسوب می‌شود چراکه می‌توانند مواد اولیه خود را ارزان خریده و در عوض محصولات خود را با قیمت‌های جهانی به‌فروش رسانند. اما این مساله به تولید‌کنندگان داخلی کمک چندانی نمی‌کند.

درواقع، دفتر ذیحسابی و پاسخگویی دولت ایالات متحده در ماه جولای گزارشی را منتشر کرد که در آن به توافق گستره میان تحلیل‌گران اشاره شده که این اتفاق نظر به دولت اجازه صادرات نفت خام را می‌دهد. با شروع صادرات نفت‌خام ایالات متحده، قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش می‌یابد که این مساله درنهایت باعث کاهش قیمت بنزین نیز خواهد شد. بهمین دلیل است که تحلیلگران برخلاف شواهد موجود پیش‌بینی می‌کنند لغو ممنوعیت صدور نفت خام سبب افزایش قیمت نفت‌خام آمریکا به میزان 2 تا 8 دلار در هر بشکه و کاهش 1.5 تا 13 سنتی هر گالن بنزین در آمریکا خواهد شد.

اما مهم‌تر از کاهش چند سنتی قیمت بنزین در هر گالن، فواید قابل‌توجه اقتصادی است که این کشور از بخش پویاتر انرژی بهره‌مند خواهد شد. درحال حاضر، مهم‌ترین دغدغه در راه لغو ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا، ازسوی کارشناسان و طرفداران محیط زیست مطرح می‌شود؛ آنها از این نگرانند که کاهش قیمت سوخت‌های فسیلی سبب افزایش مصرف نفت و فرآورده‌های نفتی خواهد شد که به‌نظر می‌رسد این نگرانی تاکنون نمایندگان دموکرات را از تصویب این لایحه بازداشته است.