کدخبر: ۱۲۹۸۱۴ لینک کوتاه

بازار نفت در تعلیق/ برنت ۴۶ دلاری ماند

بعد از گزارش یک گروه صنعتی در مورد کاهش ذخایر مرکز ذخیره‌سازی کوشینگ در اوکلاهاما (نقطه تحویل نفت وست تگزاس اینترمدییت)، قیمت نفت پس از کاهش چند هفته‌ای، در معاملات آسیا افزایش یافت.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز،‌ رشد قیمت نفت حتی بعد از کاهش میزان تولید آمریکا و با توجه به ادامه روند عرضه بیش از تقاضا بسیار محدود بود. سرمایه‌گذاران در انتظار آمار رسمی موجودی نفتی در ادامه روز چهارشنبه هستند که انتظار می‌رود میزان نفت ذخیره شده بیشتری را نشان دهد. 

امروز هر بشکه نفت برنت با ثبات نسبی در روز جاری 46 دلار و 79 سنت معامله شد. روز گذشته بهای این معیار جهانی با رسیدن به 46 دلار و 41 سنت کمترین میزان خود را از اواسط سپتامبر به ثبت رسانده بود.

قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدییت برای تحویل در ما سپتامبر نیز با رشد 3 سنتی به 43 دلار و 23 سنت رسید. قراردادهای آتی نفت آمریکا روز گذشته با ثبت کمترین مقدار خود از اواخر آگوست بشکه‌ای 42 دلار و 58 سنت معامله شده بود.

بن لی برن تحلیلگر بازار نفت در سیدنی اعلام کرد: «عرضه بیش از تقاضای جهانی همچنان مهمترین مسئله برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. برخی از شرکت‌های بزرگ نظیر بریتیش پترولیوم در مورد کسادی قیمت‌ها در سال 2016 سخن می گویند.»

بی‌پی روز گذشته اعلام کرد که هزینه‌های خود را به مقدار بیشتری کاهش خواهد داد و به منظور جلوگیری از طولانی تر شدن قیمت‌های پایین نفت و کمک برای حل و فصل مشکل 54 میلیارد دلاری نشتی نفت خود در ایالات متحده، فروش دارایی بیشتری در سال‌های پیش رو انجام خواهد داد.  

بر اساس آمار گروه صنعتی موسسه نفت آمریکا منتشر شده در اواخر روز سه شنبه، ذخایر نفت خام در مرکز ذخیره کوشینگ با سقوط 748 هزار بشکه ای همراه بود. بر اساس آمار API، میزان کل ذخایر نفت ایالات متحده با رشد 4.1 میلیون بشکه‌ای در هفته منتهی به 23 اکتبر به 477.1 میلیون بشکه رسید. برآورد API بیش از پیش بینی 3.4 میلیون بشکه ای نظرسنجی رویترز بود.
 
دپارتمان انرژی اداره اطلاعات انرژی آمریکا آمار رسمی نفت خام و تولیدات نفتی را در ادامه امروز منتشر خواهد کرد. همچنین سرمایه‌گذاران در انتظار بیانیه فدرال رزرو در پایان نشست دو روزه سیاست‌گذاری در آخرین ساعات امروز هستند.