کدخبر: ۱۳۱۲۱۱ لینک کوتاه

در گفت‌وگو با اقتصادنیوز پاسخ داده شد:

حملات پاریس، قیمت نفت را تکان می‌دهد؟

مدیر پژوهش موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی احتمال تاثیر حملات اخیر پاریس بر قیمت نفت را بررسی کرد.

مهران امیرمعینی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در خصوص تاثیر عواملی همچون حملات پاریس بر قیمت نفت، گفت: به نظر می‌رسد آنقدر مسائل مرتبط با عرضه و تقاضا وضعیت وخیمی دارد و در شرایط نامطلوب به سر می‌برد که مسائلی از قبیل حملاتی که اخیرا در پاریس صورت گرفته نمی‌تواند تاثیر شگرفی در بازار نفت داشته باشد.

وی تاکید کرد: اگر قرار بود مسائل روانی بر بازار نفت تاثیرگذار باشد،‌ حملات داعش که پیش از این بارها اتفاق افتاده بود،‌ باید این بازار را دستخوش تغییراتی می‌کرد. بر همین اساس باید گفت که بیشتر مسائلی که در بازار نفت سبب ایجاد تغییراتی در حوزه قیمت می‌شود، مسائل غیرروانی و فیزیکی است. یعنی نمی‌توان چندان به تاثیر عوامل روانی و ناامنی‌های این چنینی در بازار نفت چشم داشت.

امیرمعینی عنوان کرد: اگر وضعیت تقاضا کمی بهبود یابد، در این صورت می‌توان شاهد تغییر در قیمت‌ها بود اما در غیر این صورت اتفاقی برای بهبود قیمت‌ها نخواهد افتاد. البته اگر زمستان بسیار سردی داشته باشیم، ممکن است در وضعیت تقاضا تغییری ایجاد شود اما در شرایط فعلی، مساله تاثیر کاهش رشد اقتصادی چین بر کشورهای دیگر وجود دارد که چشم‌انداز تقاضا را چندان امیدبخش نشان نمی‌دهد.