کدخبر: ۱۳۳۶۱۰ لینک کوتاه

بر اساس ارزیابی «مورگان استنلی»

متعادل‌شدن بازار نفت تا سال ۲۰۱۷ به تعویق می‌افتد

بر اساس اظهارات بانک مورگان استنلی به نظر می‌رسد سال ۲۰۱۶ ضرب المثل قدیمی «بهترین درمان برای قیمت‌های پایین، قیمت‌های پایین است» را به چالش بکشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، با وجود رسیدن قیمت نفت به پایین‌ترین سطح 11 سال اخیر،  بازار نفت گام بلندی برای ایجاد توازن در نیمه دوم سال 2015 برنداشت.

عقل سلیم بر آن است که قیمت‌های پایین باعث افزایش تقاضا و فشار روی تولیدکنندگان زیان‌ده خواهد شد. ولی آدام لانگسان و الیزابت ولینسکی،‌ تحلیلگران بانک مورگان استنلی،‌ بر این عقیده‌اند که در سال 2016 رشد تقاضای آهسته‌تر و خطر افزایش عرضه بیشتری مشاهده خواهد شد. نگاه آنها در تضاد با بانک‌هایی نظیر کردیت‌سوئیس بوده که تحلیل داشته‌اند که بازار نفت خام به سمت بهبود قیمت پیش خواهد رفت. لانگسان و ولینسکی هشدار دادند که تعدادی عوامل منفی در سال 2016 جلوی به تعادل رسیدن بازار را خواهد گرفت. 

مورگان استنلی ادامه تولید منعطف و افزایش عرضه اعضای اوپک در خاورمیانه را به عنوان نیروهایی نام برد که بازار را از تعادل مجدد دور نگه می‌دارند: در حال حاضر، بازار باید 500 هزار بشکه در روز نفت ایران را در سه ماهه اول سال جدید هضم کند. و باید برای تولید احتمالی بیشتر نیز آمادگی داشته باشد. پتانسیل صلح در لیبی نیز می تواند تولید این کشور را در آینده نزدیک افزایش دهد.

با توجه به این آشفتگی ادامه‌دار در کشور، مورگان استنلی در مورد تولید نفت لیبی بعد از میانجی‌گیری سازمان ملل با شک و تردید سخن می‌گوید. به غیر از ایران و لیبی، دیگر عضو اوپک که به مقدار قابل‌توجهی افزایش تولید نفت خواهد داشت،‌ عربستان سعودی خواهد بود. 400 تا 600 هزار بشکه در روز دیگر که در کنار تولید 500 هزار بشکه در روز ایران و تقاضای آهسته، ممکن است به تعادل رسیدن بازار را در خوش‌بینانه‌ترین حالت تا سال 2017 به تعویق بیاندازد.

مورگان استنلی در حال حاضر نشانه‌هایی را مشاهده می‌کند که تقاضای فراورده‌های نفتی در سه ماهه چهارم کاهش یافته است. گروه بزرگی از کشورهای سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه  شامل،‌ آمریکا،‌ ژاپن،‌کره و بسیاری از کشورهای اروپایی با کاهش تقاضای سالانه در سه ماهه گذشته مواجه شده بودند. کاهش تقاضای بنزین حاشیه سود پالایشگاه‌ها را کم کرده و روی قیمت نفت تاثیر منفی گذاشته است. به نظر می‌رسد رشد تقاضا به کندی خود در سال 2015 ادامه دهد.

مورگان استنلی دیدگاه نسبتا صعودی نسبت به قیمت نفت دارد، و خواستار متوسط قیمت 49 دلاری برای هربشکه نفت برنت است. این در حالی است که نفت برنت هم اکنون در محدوده 36 دلاری به فروش می‌رسد. عدم تعادل در بازار جهانی نفت در نیمه دوم سال 2015 در حال از بین رفتن بود ولی امید برای به توازن رسیدن در سال 2016 همچنان با موانع جدی روبروست.