کدخبر: ۱۳۵۶۱۲ لینک کوتاه

پایداری در بازار نفت/ برنت ۲۹ دلار

پس از بازگشت کامل ایران به بازارهای جهانی و افزایش نگرانی‌ها در مورد عرضه مازاد، قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه با حمایت تقاضای قوی سوخت از سوی چین به ثبات نسبی رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه پیش رو 29 دلار و 10 سنت معامله شد که نسبت به جلسه گذشته رشدی 55 سنتی را نشان می‌دهد. معامله‌گران بر این باورند که آمار نفتی قوی از سوی چین موجب حمایت قیمت شده است. آمار نفتی چین نشان می‌دهد علی‌رغم کندی اقتصاد این کشور، تقاضای نفت در سال 2015 به رکورد 10.32 میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به سال گذشته 2.5 درصد رشد داشته است.

با این حال پس از بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت، برنت همچنان در حال تقلا برای عبور از سطح 29 دلاری است قیمت هر بشکه نفت آمریکا در معاملات امروز با رشد 15 سنتی به 29 دلار و 31 سنت رسید و همچنان بالاتر از برنت ایستاده است.

از آنجا که نفت ایران با قیمت برنت به اروپا و آسیا صادر می‌شود، برتری نفت آمریکا نسبت به برنت، روز دوشنبه به بیشترین فاصله خود از سال 2010 رسید. دولت آمریکا نیز با برداشتن ممنوعیت 40 ساله صادرات نفت خام، موجب افزایش ارزش نفت آمریکا شده است.

روز دوشنبه با لغو تحریم‌ها علیه ایران، قیمت‌های کلی به پایین‌ترین سطح خود از سال 2003 رسیده بود. پس از لغو تحریم‌ها تهران بلافاصله اقدام به افزایش تولید کرده است. با وجود قیمت‌های بالاتر در روز سه‌شنبه، اکثر تحلیلگران همچنان دیدگاهی نزولی نسبت به قیمت نفت دارند.

تحلیلگر بانک ANZ در یادداشتی در روز سه‌شنبه نوشت: «واضح است که احساس سرمایه‌گذاران موجب تحریک قیمت نفت می‌شود. قراردادهای نزولی در بالاترین سطح خود از سال 1983 قرار دارند که نشان‌دهنده افزایش نگرانی‌ها در مورد جاری شدن نفت ایران به بازارهای جهانی بوده است.»

قیمت نفت خام در 18 ماه گذشته افتی 70 درصدی را تجربه کرده است و این در حالی است که صادرکنندگان نفت در سراسر دنیا میلیون‌ها بشکه بیش از تقاضا تولید می‌کنند. از ماه ژانویه و با چشم‌انداز لغو تحریم‌ها علیه ایران، این روند نزولی شدت بیشتری گرفته است.

اغلب تحلیلگران انتظار دارند بازگشت کامل ایران به بازارهای نفتی نسبتا آهسته باشد چرا که زیرساخت‌های صادراتی این کشور برای بازسازی نیازمند زمان خواهد بود، ولی ایران براورد کرده که 12 تا 14 میلیون بشکه نفت خام و 24 میلیون بشکه فراورده‌های تقطیری آماده برای فروش فوری در اختیار دارد.

گلدمن ساکس اعلام کرد که تولید ایران در سال 2016 نسبت به سال گذشته روزانه رشدی معادل 285 هزار بشکه خواهد داشت و این در حالی است که مرکز تحقیقات بی‌ام‌آی اذعان داشت افزایش تولید ایران 400 هزار بشکه در روز خواهد بود.