کدخبر: ۱۳۵۶۲۰ لینک کوتاه

رشد صادرات نفت عربستان به بالاترین سطح هفت‌ماهه

عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت خام دنیا، در ماه نوامبر بیشترین میزان صادرات نفت خود را در هفت ماه اخیر به ثبت رسانده است. این در حالی است که پالایشگاه‌های خارجی در حال آماده‌سازی واحدهای خود برای بازگشت به خط تولید بعد از فصل تعمیر و نگهداری هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بر اساس آمار JODI، حمل‌ونقل دریایی نفت عربستان سعودی با رسیدن به 7.72 میلیون بشکه در روز به بیشترین میزان خود از ماه آوریل رسیده است. JODI یک گروه صنعتی است که توسط انجمن بین‌المللی انرژی مستقر در ریاض اداره می‌شود.

آمریتا سن، تحلیلگر ارشد نفتی انرژی اسپکتز در لندن اعلام کرد: «این دقیقا همان چیزی است که ما در سال گذشته نیز شاهد آن بودیم، تا زمانی که تقاضا برای نفت عربستان وجود داشته باشد آنها هم به صادرات ادامه خواهند داد.»

پالایشگاه‌ها معمولا در ماه‌های سپتامبر و اکتبر برای تعمیر تجهیزات از خط خارج می‌شوند. بر اساس آمار جودی، صادرات محصولات پالایشگاهی از عربستان سعودی در ماه نوامبر از 1.09 میلیون بشکه در روز به 1.18 میلیون بشکه در روز رسیده است.

بر اساس اعلام شرکت اورلن لهستان، این شرکت سه محموله نفت خام عربستان را خریداری کرده است. سن اعلام کرد: «کشورهای حوزه دریای مدیترانه به عنوان میدان جنگی برای عربستان، عراق و ایران خواهند بود. عربستان در پی ورود ایران به بازارهای جهانی روی اروپا متمرکز شده است.»

سازمان کشورهای صادرکننده نفت در نشست 4 دسامبر خود به توافقی در سقف تولیدات خود نرسید و این در حالی بود که ایران در نظر دارد با لغو تحریم‌های اقتصادی میزان صادرات خود را تقویت کند. قیمت نفت خام در ماه نوامبر افتی 10 درصدی را تجربه کرده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی ماه پیش اعلام کرد که عرضه مازاد جهانی نفت خام دست کم تا انتهای سال 2016 ادامه خواهد داشت. لوئیز بسلند، رئیس مرکز مشاوره مدیریت گازی و نفتی در اروپا، خاورمیانه و آفریقا در این خصوص اعلام کرد: «عرضه مازاد احتمالا 2 میلیون بشکه در روز خواهد بود، حتی قبل از اینکه عرضه مازاد از سوی ایران وارد بازارهای جهانی شود. عدم تعادل موجود در بازار ناشی از نفت و گاز شیل آمریکا در 4-5 سال گذشته ایجاد شده است. و این دلیلی است که عربستان سعودی اعتقادی به کاهش تولید ندارد.»