کدخبر: ۱۳۶۶۲۰ لینک کوتاه

یک منبع سعودی اعلام کرد

عربستان پیشنهادی برای کاهش تولید نفت ارائه نکرده است

شبکه تلویزیونی العربیه روز یکشنبه به نقل از یک منبع سعودی گزارش داد که عربستان سعودی منبع پیشنهاد کاهش تولید نفت نبوده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز، یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، در گفتگو با شبکه العربیه اعلام کرد، عربستان بزگترین صادرکننده نفت دنیا، خواهان همکاری با دیگر تولیدکننده‌ها برای حمایت از بازار نفت است.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که اوپک پیشنهاد کاهش 5 درصدی تولید نفت را برای کم‌کردن عرضه مازاد جهانی و افزایش قیمت نفت را به این کشور ارائه کرده‌ است. پیشنهادی که می‌تواند به اولین توافق جهانی در مورد نفت در یک دهه اخیر منجر شود.

مشخص نیست که نواک به پیشنهاد یک ماه پیش ونزوئلا و الجزایر اشاره کرده است یا یک پیشنهاد جدید از سوی عربستان به دست این کشور رسیده است. اما گزارش روز یکشنبه العربیه به طور ضمنی نشان می‌دهد که این پیشنهاد جدید نبوده است.

این منبع سعودی اظهار داشت که عربستان سعودی مشتاق به نقش‌آفرینی برای تثبیت قیمت بوده ولی به شرطی که دیگر کشورها (به ویژه کشورهای تولیدکننده نفت گران‌تر) نیز به کاهش تولیدات خود اقدام کنند.

احتمال محدود کردن عرضه از سوی تولیدکنندگان باعث تقویت قیمت نفت خام به 36 دلار در هفته گذشته شد. با این وجود، همچنان در حاصل شدن توافق بین اوپک و روسیه شک و‌ تردید وجود دارد، به ویژه از وقتی که ایران اعلام کرد که به دنبال تقویت سهم بازار خود پس از لغو تحریم‌های غرب علیه این کشور خواهد بود.