کدخبر: ۱۱۱۷۵۸ لینک کوتاه

تداوم رکود در بازار فلزات پایه

کاهش تولید و افت تقاضای فلزات پایه در بازارهای داخلی فضای سنگینی را برای مبادلات این محصولات در بهمن‌ماه سال جاری به وجود آورده بود، البته این در شرایطی است که قلع تنها فلزی است که محدوده قیمتی خود را نسبت به سایر فلزات حفظ کرده بود.

سحر نمایشی: روند قیمت‌ها در بازار داخلی نشان می‌دهد اغلب فلزات پایه همچون آلومینیوم، مس، سرب، روی و نیکل طی این مدت با نوسان‌های زیادی رو‌به‌رو بوده و وضعیت خوبی را تجربه نکردند. پیش‌بینی کارشناسان حاکی از آن است که روند کاهش قیمت فلزات پایه سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.
از طرفی هم افت و خیز قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی موجب افزایش ركود بیشتر مبادلات در بازار آزاد داخلی این محصولات شده، تا جایی كه تاثیر زیادی بر حاشیه سود مصرف‌كنندگان و میزان تقاضای معامله‌گران گذاشته است. با وجود آنکه افت مجدد نرخ فلزات رنگی در بازارهای جهانی شوک زیادی به بازار داخلی وارد کرد، اما تغییر زیادی در خرید و فروش و حجم معاملات طی این مدت حاصل نشد. از طرفی نیز انتظار می‌‌رفت بازار كلیه فلزات پایه به دلیل فصل تقاضا و ریزش قیمت این محصولات، شاهد سرازیر شدن سیل سرمایه‌گذاری‌های نقدی باشد، اما نه تنها تقاضا افزایش نیافت، بلكه معامله‌گران به امید ریزش بیشتر قیمت‌ها دست از خریدهای كوچک نیز كشیدند. بر این اساس به گفته فعالان، بازار داخلی فلزات رنگی در یک بلاتكلیفی مانده و اكنون كه قیمت‌ها با روند نزولی مواجه شده‌اند، این بی‌رونقی شدت بیشتری گرفته است. معامله‌گران و مشتریان مردد هستند و نمی‌توانند با قاطعیت روند آتی بازار را پیش‌بینی كنند و در حال حاضر همه دست نگه داشته‌اند. به این ترتیب در بازاری كه هر روز یک عامل جدید در تغییر روند آن دخالت دارد و بر منفعت و سود بیشتر معامله‌گران اثر می‌گذارد، عجیب نیست كه معامله‌گران به ثبات امیدوار نباشند و برای پیش‌بینی روزهای آینده با اما و اگرهای مختلفی مواجه شوند.
همچنین در بازارهای جهانی نیز بر اساس گزارش‌های منتشرشده از سوی بلومبرگ تولید برخی فلزات رنگی همچون مس در نیویورک کاهش ‌یافته اما به باور تحلیلگران این کاهش تغییری در دیدگاه مثبت سرمایه‌گذاران پدید نیاورده است.
کارشناسان بازار فلزات اساسی معتقدند اگر خبرهای مثبت دیگری از اقتصاد آمریکا منتشر نشود قیمت مس حمایت نخواهد شد؛ زیرا شرایط در بازار کار و نیز میزان مصرف شهروندان هنوز به اندازه کافی مطلوب نیست. در تازه‌ترین گزارش وزارت کار آمریکا آمده بود که تعداد متقاضیان جدید بیمه بیکاری طی یک ماه اخیر افزایش یافته است.
از سویی کارشناسان بازار فلزات داخلی هم پیش‌بینی‌ کرده‌اند که روند نزولی قیمت‌ها تا پایان هفته جاری ادامه داشته باشد، از طرفی بعيد به نظر می‌‌رسد با توجه به نوسان رکود تقاضا به همین زودی با ثبات یا رشد قيمت فلزات پايه در داخل مواجه شويم که اگر این روند تا پایان اسفند‌ماه اصلاح نشود تولید‌کنندگان نیز به دلیل بی‌اعتمادی نسبت به وضعيت اقتصادی موجود، تمايل جدی به افزايش توليد مجدد نخواهند داشت، بر این اساس در فصل تولید با کمبود تولیدات در بازار داخلی و در نهایت افزایش غیر‌منطقی قیمت‌ها مواجه خواهیم بود، به‌طوری که افزایش قیمت‌ها نیز به اين بی‌اعتمادی بیش از گذشته دامن خواهد زد، البته با روندی که بازار در پیش ‌گرفته بعيد نيست هزينه‌های سنگين و شرايط سخت اقتصادی، توليدکنندگان بزرگ را نيز از پا درآورد. بر اساس گزارش‌های منتشرشده از سوی بلومبرگ رشد اقتصادی چین در سال 2015 در خوش‌بینانه‌ترین حالت به 5/6 درصد خواهد رسید که نسبت به سال 2014 کمتر است و در نتیجه، وقتی رشد اقتصادی در کشوری مانند چین که قدرت دوم اقتصاد جهان است قرار است در سال جاری کمتر شود، میزان تقاضا برای فلزات پایه نیز در این کشور کاهش خواهد یافت.
کارشناسان کومرز بانک می‌گویند اگر دولت چین تدابیری اقتصادی و پولی را برای افزایش رشد اقتصادی به اجرا گذارد قیمت فلزات پایه نیز افزایش خواهد یافت در غیر این صورت نباید چنین انتظاری داشت.
به‌طور جزئی‌تر اگر به این موضوع پرداخته شود باید گفت سال گذشته، سال خوبی به‌طور ویژه برای مس نبود. قیمت این فلز در سال 2014 بیش از 13‌درصد کاسته شد و به پایین‌ترین سطح خود از چهار و نیم سال پیش رسید. علت اصلی کاهش قیمت مس، کاهش قیمت نفت بود که پایین‌ترین میزان خود از پنج سال پیش تاکنون را تجربه کرده است. کارشناسان بانک ناتیکسیس دراین‌باره می‌گویند هزینه فرآوری سنگ معدن مس خیلی بالا است و در نتیجه، این امر برای صنایع ریخته‌گری پرسود است. همین که کار ریخته‌گری‌ها تا این حد پر سود بوده است بسیاری از سرمایه‌گذاران تشویق شده‌اند کارخانه‌های ریخته‌گری بیشتری در این کشور و جهان راه‌اندازی کنند.
به این ترتیب رکود فعلی بازارهای داخلی هم که دامن تمام بازارهای کالایی را گرفته است با توجه به پارامترهای تاثیر گذار و ثبات نرخ ارز به نظر ادامه‌دار می‌رسد و نمی‌توان انتظار داشت که همانند سال‌های اخیر به‌طور ناگهانی تغییر مسیر دهد؛ چرا‌که نرخ ارز دیگر تقریبا ثابت است و قیمت‌ها بازی نمی‌کند. البته نا‌گفته نماند به عقیده برخی دیگر از فعالان آگاه به دلیل طولانی شدن این رکود با شیب کم و با روندی رو به پایین پیش خواهد رفت، مگر آنکه اتفاق یا اخبار جدیدی در بازار بیفتد. از سوی دیگر به اعتقاد فعالان آگاه روند افت قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی نیز ادامه خواهد داشت و همچنین وجود پیش‌بینی رشد اندک نماگرهای اقتصادی جهان در سال میلادی جاری و داده‌های آماری برخی قدرت‌های صنعتی از کاهش تولید و به تبع آن نبود افق روشن از چشم‌انداز اقتصاد جهان حداقل برای دوره میان‌مدت حکایت دارد.
به این ترتیب اگر به معاملات ماه گذشته در بازار فلزات پایه داخلی بنگریم خواهیم دید که تغییر روند بهای نفت تاثیر زیادی نسبت به قیمت‌های جهانی بر افت و خیز این محصولات داشته است. البته قیمت فلزات در بورس جهانی لندن و نرخ ارز مهم‌ترین نقش را در بازار داخلی فلزات پایه ایفا می‌کنند، به گونه‌ای که با نوسان‌های اخیر بر قیمت‌های داخلی بی تاثیر نبوده، اما افت و خیز نرخ نفت با روندی که در پیش‌گرفته توانسته سکان هدایت قیمت‌ها را در این بازار به دست بگیرد.
از طرفی درخصوص وضعیت قیمت‌ها در روزهای آتی باید منتظر ماند و دید که نوسان بهای جهانی فلزات و نرخ ارز تا چه حدی و با چه شتابی در بازار داخل تاثیر خواهد گذاشت و در نهایت این تاثیر منجر به چه اصلاحی در قیمت‌ها خواهد شد.