کدخبر: ۱۲۹۱۶۴ لینک کوتاه

تحلیل‌گر «رویترز» ارزیابی کرد

افزایش قیمت مواد اولیه در میان‌مدت قطعی به نظر می‌رسد

داده‌های مربوط به درآمد آمریکا شاید درهم و برهم باشند، اما این مسئله مانع جهش قیمت مس نشده‌است. کیت بلیس، نایب رئیس ارشد شرکت کارگزاری بورس «کتونا اند کمپانی» طی مصاحبه‌ای ویدئویی با «رویترز» در این رابطه سخن گفت.

به گزارش اقتصادنیوز، سهام مس پنج‌شنبه گذشته رشد خوبی داشت و روز جمعه نیز با نوسان کمی خرید‌وفروش شد. کیت بلیس دلیل این حرکت رو به بالا را اینگونه توصیف کرد: من فکر می‌کنم در حال حاضر تردید و دودلی زیادی در بازار وجود دارد و به همین دلیل نوسانات روز جمعه کم بود.

به گفته بلیس، افزایش قیمت سهام، یعنی خبری که سابقاً بد به شمار می‌رفت، اکنون خبری خوب است. اگرچه داده‌های اقتصادی و مربوط به اقتصاد کلان زیاد خوب نبوده و اکنون سرمایه‌گذارها و تاجرها فکر می‌کنند فدرال رزرو دست به افزایش نرخ بهره نخواهد زد؛ یعنی هنوز یک پول آزاد و نسبتاً ارزان داریم.

او افزود: در چند هفته اخیر حرکاتی در بازار دیده می‌شد که معامله‌گران به تازگی متوجه آن‌ شده‌اند. شرایط به یک پیش‌گویی خود انجام تبدیل شده است. نکته دیگر قابل توجه این است که در این وقت از سال، بازار سرمایه آمریکا به فصل خوب درآمد نزدیک می‌شود. بیشتر سال‌ها در ماه نوامبر و دسامبر بیشترین بازده رقم می‌خورد.

نایب رئیس ارشد «کتونا اند کمپانی» افزود: حرکات بازار و داده‌های اقتصادی ضعیف‌تر در ماه گذشته و البته عوامل فصلی، دلایل اصلی بهبود قیمت سهام و بازار است.

بلیس درباره دیدگاه معامله‌گرها و سرمایه‌گذاران درباره بازار اظهار کرد: همه فعال‌های بازار هنوز کاملاً محتاطانه عمل می‌کنند اما نمی‌خواهند این موقعیت را هم از دست بدهند. حتی اگر شاخص S&P در سطح 2100 بماند، که من اینطور پیش‌بینی می‌کنم، سود بسیار کمی است.

باید به خاطر داشت که صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیران دارایی از هر نوع و ازین دست، تنها در صورتی درآمد دارند که پول‌ساز باشند. بنابراین آن‌ها نیز برای ورود به بازار محتاط هستند و می‌خواهند کمی پول در بیاورند. بلیس تأکید کرد که هنوز احساسی مبنی بر خوش‌بینی مردم نسبت به بازار به او دست نداده‌است.

مجری «رویترز» خاطرنشان کرد که روز پنج‌شنبه بر نمودار شاخص دلار، صلیب مرگ دیده شده‌است. صلیب مرگ زمانی پدیدار می‌شود که متوسط حرکت نمودار اوراق بهادار یا شاخص در کوتاه مدت از نمودار حرکت آن در بلند مدت پایین‌تر باشد. در این موارد متوسط حرکت 50 روزه از متوسط حرکت 200 روزه رد شده و پایین‌تر می‌رود و از بلیس پرسید با توجه به اینکه قرار است نرخ بهره افزایش یاید، چطور می‌توان این پدیده را توجیه کرد؟

کیت بلیس در پاسخ گفت: یکی از مسائلی که اکنون می تواند دلار را حمایت کند، شرایط اقتصادی جهان و خارج از آمریکا است. دلار هنوز هم ارز ذخیره است و اگر فکر کنید شرایط اقتصادی جهان آشفته است، سرمایه‌گذاری در آن امن است. این چیزها از ارزش دلار حمایت می‌کند.

او ادامه داد: اما نکته دیگر این است که آیا فدرال رزرو باز هم افزایش نرخ بهره را به تعویق می‌اندازد یا خیر، در ماه اکتبر به احتمال زیاد این اتفاق می‌افتد اما اگر در دسامبر نیز نرخ بهره را بالا نبرند، شاهد پسرفت قابل توجهی در نرخ دلار خواهیم بود.

بلیس ضمن تأکید بر اینکه فعلاً نرخ دلار ثابت می‌ماند، گفت: اگر نرخ دلار پایین برود، و در شاخص DXY به سطح 93 برسد، نفع زیادی برای بازارهای سرمایه‌ آمریکا دارد زیرا در آن زمان همه دلارها فروخته شده و متعاقب آن قیمت کالاها افزایش پیدا می‌کند. فعلاً می‌توان آثار مثبت آن را در طلا دید اما قیمت نفت و خرید فروش آن از دلایل دیگری ناشی می‌شود.

به گفته بلیس یکی از کالاهایی که اهمیت زیادی دارد و باید آن را دنبال کرد، مس است. این کالا در میان افراد خارج از این صنعت توجه زیادی نمی‌گیرد اما همواره به رشد اقتصادی جهان، و عرضه و تقاضای جهان و غیره کمک کرده است.