کدخبر: ۱۳۵۶۳۷ لینک کوتاه

برای اولین بار در ۲۵ سال اخیر

بزرگترین صنعت فولاد دنیا آب رفت

تولید فولاد در چین، بزرگترین تولیدکننده این محصول در دنیا، سال گذشته برای اولین بار در ربع قرن اخیر کاهش یافت و به ۸۰۳.۸۳ میلیون تن رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، کارخانه‌های فولاد چین، که نیمی از عرضه جهانی را در اختیار دارند، سال گذشته برای نخستین بار از سال 1991 در پی کاهش تقاضا،‌ سقوط قیمتی و دست‌وپنجه نرم کردن با عرضه مازاد، تولیدات خود را کاهش دادند. دفتر آمار این کشور، روز سه‌شنبه گزارش داد: تولید فولاد خام با افت 2.3 درصدی به 803.83 میلیون تن رسید. میزان تولید در ماه دسامبر نیز با سقوط 5.2 درصدی نسبت به سال گذشته به 64.37 میلیون تن رسید.

در حالی که سیاست‌گذاران به دنبال هدایت اقتصاد از سرمایه‌گذاری به سمت رشد مصرف محور هستند، میزان تقاضا در حال کاهش یافت. سال گذشته اقتصاد چین رشدی 6.9 درصدی داشته که کندترین سرعت رشد اقتصادی این کشور از سال 1990 بوده است. بر اساس برآورد سیتی‌گروپ، به دلیل چشم‌انداز در حال تضعیف سنگ‌آهن و افزایش صادرات شرکت‌های معدنکار، میزان تولید فولاد در سال جاری احتمالا افتی 2.6 درصدی خواهد داشت.

ژو هوی می، تحلیلگر هواتای گریت‌وال در شانگهای اعلام کرد: «این موضوع نشان‌دهنده کاهش تولید فولاد در چین هم راستا با کندی اقتصاد است.  ما احتمالا شاهد کاهش تولید بیشتری در سال جاری خواهیم بود، با این وجود اندازه کاهش تقریبا مشابه با مقدار سال 2015 خواهد بود. کاهش عرضه در این وضعیتی که عرضه از تقاضا بیشتر است یک فرایند طولانی مدت خواهد بود و این در حالی است که کارخانه‌ها به دنبال حفظ سهم بازار هستند.»

تولید فولاد خام در چین بین سال‌های 1990 تا 2014 بیش از 12 برابر شده و این افزایش نمادی از ظهور این کشور به عنوان دومین اقتصاد دنیا بوده است. در تقویت زیرساخت‌ها از سوی سیاست‌گذاران و نقل مکان میلیون‌ها نفر به شهرها و بالارفتن مصرف اتومبیل و لوازم‌خانگی، میزان تقاضا در این کشور افزایش یافته است.

اقتصاد چین در ماه دسامبر کند شده و بدترین رشد سه‌ماهه خود را از زمان بحران جهانی سال 2009 تجربه کرده است. تولید صنعتی، آمار خرده فروشی و سرمایه‌گذاری دارایی ثابت همگی در انتهای سال کمتر شده در حالی که تولید ناخالص داخلی 6.8 درصد در این سه ماهه نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

تقاضای فولاد چین برای اولین بار در تاریخ در حال کاهش است و این موضوع موجب شده تا کارخانه‌ها رکوردی را در زمینه صادرات فلز به ثبت برسانند. میزان محموله‌های دریایی در سال گذشته با رشد 20 درصدی به 112.4 میلیون تن رسیده است. عرضه مازاد از سوی چین، باعث شده تا دولت‌ها در سراسر نقاط دنیا، قدم‌هایی را برای حفاظت از بازارهای داخلی بردارند. لی شین چوانگ، معاون دبیر کل اتحادیه آهن و فولاد چین اعلام کرد، میزان تولید چین ممکن است در سال جاری به 783 میلیون تن کاهش پیدا کند.