کدخبر: ۱۰۲۲۶۵ لینک کوتاه

 اولین واکنش به توسعه اتاق ارزی

در حالی که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده از طرح جامع برای گسترش فعالیت های مرکز مبادلات ارزی خبر داده رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی معتقد است که این مرکز تاکنون نه تنها در پایش مبادلات ارزی موفق نبوده بلکه ترمز و مانعی برای مبادلات بوده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، با روی کار آمدن دولت یازدهم تصمیماتی مبنی بر تک نرخی شدن نرخ ارز اتخاذ شد و یکی از راهکارهای آن نیز حذف اولویت‌بندی کالایی و کوچک کردن مرکز مبادله ارزی اعلام شد.

از زمان راه اندازی مرکز مبادله ارزی هموار انتقادهایی به آن وارد شده و برخی نسبت به آن این باور را داشتند که مانعی بر سر راه مبادلات تجاری بوده و به همین دلیل نیز رفته رفته در آستانه فراموشی قرار گرفته بود که اظهار نظر رئیس کل بانک مرزی در خصوص گسترش آن ابهامات جدیدی را برای فعالان اقتصادی به وجود آورده است.

امروز رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌‌وگو با مهر از طرح جامع این بانک برای گسترش فعالیت‌های مرکز مبادلات ارزی برای ساماندهی بیشتر بازار ارز خبر داد و گفت: در فاز جدید توسعه فعالیت‌های این مرکز ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی تامین می‌شود.
در همین زمینه مجیدرضا حریری، رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران در گفت‌و‌گو با اقتصاد نیوز با بیان این که از وظایف بانک مرکزی است که محلی را برای مانیتور کردن مبادلات ارزی در کشور در نظر بگیرد، اظهار کرد:چنین مراکزی در همه جای دنیا با وظایف تعریف شده و مشخص شکل گرفته‌اند.

وی ادامه داد: اگر مانیتور کردن این مبادلات از سوی بانک مرکزی در مرکز مبادله ارزی انجام شود یقینا مسایل نظارتی با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

حریری با تاکید بر این که ولی مسئله اینجاست که به جای نهادسازی از نهادهای موجود استفاده کنیم، خاطرنشان کرد:بانک مرکزی باید به مرکز مبادله ارزی به عنوان سازمانی نگاه کند که وظیفه نظارتی دارد اما اتاق مبادله ارزی متاسفانه در تنگناهای ارزی دولت و برای اختصاص ارز به صورت اولویت‌بندی شده کارش را شروع کرد اما تجربه نشان داده که این چنین سیاستی با مشکلاتی همراه خواهد بود.

رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران با بیان این که اتاق مبادله ارزی به جای پایش مبادلات ارزی همواره ترمز کار فعالان اقتصادی بوده است، بیان کرد:چنین نگاهی به اتاق مبادله ارزی نشان‌دهنده این است که این رابطه مبتنی بر اعتماد متقابل نیست.

وی در پایان گفت:با افزایش قیمت ارز در اتاق مبادلات ارزی و با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد از طریق افزایش عرضه آن می‌توان به سمت تک نرخی کردن ارز حرکت کرد.