کدخبر: ۱۰۷۱۳۶ لینک کوتاه

نتیجه مذاکرات، بازار طلا و سکه را تکان می دهد؟

آرامش طلایی، پیش از سوم آذر

رئیس اتحادیه کشوری طلا معتقد است که اولین نتیجه مذاکرات بر روی قیمت ارز است و اگر قیمت ارز تغییر کند قیمت طلا نیز تغییر می کند.

نداکمرئی: قیمت طلا و سکه در ایران تابع دو فاکتور اصلی قیمت جهانی طلا و نرخ ارز است. از اوایل زمستان سال ۹۰ تا اوایل سال ۹۱ بازار طلا، سکه و ارز در کشور با جهش ناگهانی مواجه شد و قیمت‌ها تا چند برابر افزایش یافت. تا آن زمان که قیمت دلار در کشور در بازار آزاد تا حدود ۱۲۰۰ تومان و نزدیک به ارز مرجع بود به یکباره تا نزدیک چهار هزار تومان جهش یافت و قیمت سکه تمام نیز به تبع از نرخ دلار از مرز یک میلیون تومان گذشت.

البته نوسانات بازار طلا، سکه و ارز در کشور تنها چندماهی ادامه یافت و پس از آن قیمت‌ها با اندکی کاهش نسبت به روند صعودی که در پیش گرفته بود ثبات یافت. البته «ثبات مطلق» در این بازار معنایی ندارد و همواره در چند ماه اخیر نوسانات جزیی را درآن شاهد بوده‌ایم. قیمت ارز بسته به شرایط مختلف و به خصوص مذاکرات ژنو گاهی افزایش و گاهی کاهش داشته است. قیمت طلا و سکه نیز همچنین به شدت وابسته به قیمت جهانی است و تغییراتی را البته نه محسوس در پی داشته است.

البته از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر در روند مذاکرات ۱+۵ واکنش‌های روانی به تاثیر مذاکرات بر بازار طلا، سکه و ارز ناکام بوده است. به عبارتی به نظر می‌رسد روند مذاکرات تاثیر چندانی بر بازار نداشته است.

محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه کشوری طلا، جواهر، سکه و صراف در گفت‌و‌گو با «اقتصادنیوز» در پاسخ به این سوال که فضای حاکم بر بازار طلا، سکه پیش از مذاکرات سوم آذر ماه چگونه است؟ بیان کرد: فضای حاکم بر بازار طلا و سکه آرام است و مذاکرات سوم آذر‌ماه باعث ایجاد هیجان در این بازار نشده است.

او ادامه داد: علت آن نیز این است که نوسانات و قیمت طلا در بازار داخلی کاملاً تابع نوسانات جهانی است و طلا در بازار‌های جهانی در حال ثبات است.

کشتی‌‌آرای با اشاره به اینکه تاثیر مذاکرات بر روی طلا نیست بلکه بر روی ارز است، گفت: اولین نتیجه مذاکرات بر روی قیمت ارز است و اگر قیمت ارز تغییر کند قیمت طلا نیز تغییر می‌کند.