کدخبر: ۱۱۰۷۶۵ لینک کوتاه

اقتصاد آقازادگان / درباره خبر ثبت‌نام آقازاده‌ها در انتخابات اتاق تهران

ثبت نام چند چهره نزدیک به سیاستمداران و دولتمردان در هشتمین دوره انتخابات اتاق تهران این پرسش را مطرح کرده است که آنها چقدر سابقه اقتصادی دارند و برای چه در انتخابات اتاق ثبت نام کرده‌اند؟

حامد صاحبی: ثبت نام چند چهره نزدیک به سیاستمداران و دولتمردان در هشتمین دوره انتخابات اتاق تهران این پرسش را مطرح کرده است که آنها چقدر سابقه اقتصادی دارند و برای چه در انتخابات اتاق ثبت نام کرده‌اند؟

حاج مرتضی عراقچی: وارث ۱۵۰سال تجربه
آنها که دستی در تجارت و فعالیت اقتصادی دارند، خانواده عراقچی را به خوبی می‌شناسند. خانواده‌ای که بیش از ۱۵۰ سال قدمت در تجارت فرش دارد. سیدمرتضی، سیدمجتبی، سیدمحمدحسین و سیدعباس عراقچی چهار برادر هستند که افتخارات خاندان معروف عراقچی را در بازار به ارث برده‌اند. سید مرتضی عراقچی برادر بزرگ این خانواده است.

او قبلا رئیس اتحادیه صادر کنندگان فرش بوده و در انجام امور خیریه در بازار تهران شهرت دارد. سیدمجتبی برادر میانی این خانواده، در حال حاضر رئیس اتحادیه فرش است و در ‌‌نهایت، سیدعباس عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشور که شهرت خانواده عراقچی را جهانی کرده است.

سایت‌های خبری وقتی از ثبت نام حاج مرتضی عراقچی در هشتمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی با خبر شدند، او را «آقا‌زاده» خطاب کردند. ظاهرا آقای عراقچی از این عنوان ناراحت شده و گلایه‌های خود را به گوش متصدیان برخی سایت‌های خبری رسانده است. ما در پیشینه این خانواده به جز ۱۵۰سال قدمت در کسب وکار و خوشنامی در تجارت هیچ مورد دیگری نیافتیم. بدون شک توفیق حاج سید مرتضی عراقچی در جلب آرای مردم و فعالان اقتصادی و حضورش در اتاق برای پارلمان بخش خصوصی غنیمت خواهد بود.

مسعود حجاریان: نامدار گم نام
هرچه سعید حجاریان در عرصه سیاست «نامی» بوده است، مسعود حجاریان، گویی سعی کرده کمتر در انظار ظاهر شود. مسعود برادر سعید، یکی از چند چهره‌ای است که ورود او به کارزار هشتمین دوره انتخابات پارلمان بخش خصوصی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.

مسعود حجاریان چند سالی است که در کسوت مدیر عاملی شرکت بیمه ملت، فعالیت می‌کند. این شرکت در سال ۱۳۸۲ تاسیس شده و در رزومه آن به عنوان بزرگ‌ترین بیمه خصوصی کشور معرفی شده که با سرمایه پرداخت شده ۱۵۰۰ میلیارد ریال بنیانگذاری شده است. جالب اینکه در هیات مدیره این شرکت نام برخی چهره‌های سیاسی و نظامی اصلاح طلب نیز به چشم می‌خورد، چهره‌هایی چون، حسین علایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران و نیز محمد میرمحمدی از چهره‌های نزدیک به آیت الله رفسنجانی و نماینده دوره ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی.

البته مسعود حجاریان نیز مانند سعید، سابقه فعالیت در سپاه پاسداران را در کارنامه دارد؛ اما او برخلاف سعید حجاریان بیشتر به امور اجرایی تمایل نشان داده است. مسعود پس از پیوستن به سپاه پاسداران به معاونت وزارت سپاه گمارده شد و از قضا، محمدرضا بهزادیان را که او نیز نامزد این دوره از انتخابات است، به عنوان معاون خود برگزید. سپس در راس قرارگاه صراط قرار گرفت و پس از پایان جنگ به بنیاد مستضعفان رفت. مسعود حجاریان، همچنین تاسیس دانشگاه امام حسین و ریاست بر این دانشگاه را نیز در کارنامه دارد.

مسعود حجاریان، در ادامه فعالیت‌هایش به صنعت خودرو هم تمایل نشان داد. او بود که به واسطه واگذاری مدیریت ایران وانت، وانت دو کابین را به تولید رساند و همچنین شرکت «بهمن دیزل» را تاسیس کرد. مسعود حجاریان در کنار کسب و کار خویش نیم نگاهی هم به ادامه تحصیلاتش داشت؛ او در اوایل دهه ۱۳۸۰ از مقطع دکترای مدیریت مالی فارغ التحصیل شد و به عضویت هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی درآمد. شرکت بیمه ملت و صندوق قرض الحسنه صدرا نیز البته محصول‌‌ همان سال هاست. او یک گروه بازرگانی نیز تشکیل داد و حتی به عرصه تولید نان صنعتی و مدرسه سازی نیز وارد شد. باید دید این مرد همه فن حریف تا چه حد در این انتخابات «بخت یار» خواهد بود.

مهدی جهانگیری: متخصص گردشگری
به گزارش اقتصادنیوز، برادر معاون اول رئیس جمهور یک چهره باسابقه در حوزه اقتصاد است. او زمانی مدیر کل اداری و مالی استانداری کرمان بوده و پس از آن به عضویت در هیئت مدیره شرکت «کرومیت» ایران منصوب شده است. بعد‌ها به عنوان مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران انتخاب شده و مدتی بعد به عنوان مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت توسعه گردشگری ایران فعالیت کرده است.

آقای جهانگیری در بخش خصوصی هم سابقه زیادی در مدیریت شرکت‌هایی نظیر «اوج» و «میراث آریا» داشته است. مدتی بعد او به عنوان معاون سرمایه گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انتخاب می‌شود و پس از آن به عنوان عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران مشغول به کار می‌شود. در بدو راه‌اندازی بانک گردشگری به عنوان رئیس هیئت موسس این بانک فعالیت می‌کند و در حال حاضر نیز به عنوان عضو هیأت مدیره بانک گردشگری و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران مشغول به کار است. این رزومه نشان می‌دهد «مهدی جهانگیری» برادر معاون اول، یک چهره کاملا اقتصادی است بنابراین حضور او در انتخابات اتاق خیلی عجیب و دور از ذهن نیست.

محسن نهاوندیان: میراث‌دار اخلاق پدر
دومین پسر محمدنهاوندیان هم چون پدر در دانشگاه تهران اقتصاد خوانده است. او نیز هم چون پدر برای ادامه تحصیل، دانشگاهی بین‌المللی را انتخاب کرده و برای ادامه تحصیل به مالزی رفته است. در مالزی هم در رشته فاینانس ادامه تحصیل داده و به ایران بازگشته است. او که در رفتار و گفتار و اخلاق به شدت شبیه پدر است، در حال حاضر در هیإت مدیره شرکت آرین فولاد غرب عضویت دارد. شرکتی که با کشورهای مالزی، تایوان، چین، هند، قزاقستان، روسیه، اوکراین، امارات، آلمان، لبنان، اتریش و بلاروس مبادله تجاری دارد.

شرکت آرین فولاد غرب با هدف تهیه و تامین بخشی از نیازهای مواد اولیه کارخانجات کشور از طریق انجام امور تجاری برای کارخانجات فولادی در سال ۱۳۸۶ در تهران تاسیس شده و در حال حاضر با چند تولید کننده معتبر در سطح جهانی در زمینه انواع محصولات فولادی مثل ورق‌های قلع اندود فعالیت می‌کند.

محسن نهاوندیان در حاشیه ثبت نام هشتمین دوره انتخابات اتاق‌های بازرگانی در پاسخ به این پرسش که آیا با اتکا به رانت پدر و نفوذ او قصد حضور در انتخابات را دارد؟ گفت: «پدرم مرد بزرگی است و به اخلاق و منش ایشان افتخار می‌کنم با این حال اگر قرار بود از رانت پدر بهره‌مند شوم حتما در گوشه‌ای از دولت پست می‌گرفتم. در حالی که همراه با برخی دوستان، شرکتی فعال کرده‌ایم که هیچ ارتباطی با دولت و نهادهای دولتی ندارد». نهاوندیان در باره حضورش در انتخابات هم گفت: «هر جوانی باید از جایی شروع کند. من هم از دورانی که پدر در اتاق بازرگانی فعالیت می‌کردند، پی به اهمیت تشکل گرایی بردم و امیدوارم بتوانم بخشی از توانم را صرف فعالیت‌های مفید اجتماعی کنم».

پسر مؤدب دکتر محمد نهاوندیان در هرحال یک فعال اقتصادی است که اگر چه سابقه‌ای طولانی در فعالیت‌های اقتصادی ندارد اما دغدغه اجتماعی دارد و می‌خواهد هم چون پدر، در فعالیت‌های اجتماعی نقش داشته باشد.

محمدهادی رضوی: هم پرسپولیس، هم اتاق تهران
کنار بزرگانی نظیر محمد جواد ظریف، محمدشریعتمداری و حسین فریدون می‌ایستد و به «قهرمانان صنعت» جایزه می‌دهد. سن و سالی ندارد اما بد جوری توی چشم است. چه آنجا که برای خرید سهام باشگاه پرسپولیس اسمش توی دهن‌ها افتاده و چه این روز‌ها که با سروصدا قصد دارد در انتخابات اتاق تهران ثبت نام کند.

نامش محمدهادی رضوی است و گفته می‌شود نسبت فامیلی نزدیک با معاون اجرایی رئیس جمهور دارد. داماد محمد شریعتمداری است و در کنار علاقه‌ای که به خرید باشگاه فوتبال دارد، شرکتی معظم با عنوان «صنایع آینده سازان فاطمی نوین» را مدیریت می‌کند. شرکتی که خود در برگیرنده چند شرکت بزرگ فعال در زمینه ساخت وساز و سیستم‌های رسانه‌ای و ماشینهای اداری است. اینکه چرا داماد معاون اجرایی رئیس جمهور درانتخابات اتاق تهران ثبت نام کرده است را کسی نمی‌داند اما هرچه هست او را باید جوانی جویای نام دانست که دستی بر اقتصاد دارد.

سیدهادی رضوی پس از ثبت‌نام در انتخابات تهران در پاسخ به اینکه ثبت‌نامش چقدر می‌تواند به واسطه و پشتگرمی پدر خانمش باشد؟ به فارس گفته است: «اگرچه نسبت من با آقای شریعتمداری برای بنده افتخار و اعتبار محسوب می‌شود، اما باید به فضیلت‌ها و توانمندی‌های خود تکیه کنم تا بتوانم رای لازم برای ورود به اتاق بازرگانی کسب کنم.»

وی با بیان اینکه پس از ۳۵ سال از عمر انقلاب نوبت به آن رسیده تا افراد نخبه و جوان نیز در کنار خبرگان عرصه بازرگانی و تجارت وارد اتاق بازرگانی شوند، خاطرنشان کرد: مسن‌تر‌ها باید میدان را برای جوانان خالی کنند که اگر این اتفاق رخ ندهد، اتاق بازرگانی پویایی خود را از دست می‌دهد. وی گفت: معتقدم اتاق فکر‌ها باید در اختیار بزرگتر‌ها باشد و عرصه فعالیت به جوانتر‌ها سپرده شود.

امیرعلی بهزادیان: گام در راه پدر
وقتی پدر در کار کسب وکار و تجارت باشد، راه برای پسر ارشد هم باز است. امیرعلی بهزادیان پسر محمدرضا بهزادیان هم در عرصه کسب وکار برای خودش برو بیایی دارد. او و خواهرش شهرزاد بهزادیان در شرکت بین‌المللی توسعه تجارت آشار به کسب وکار پدر یاری می‌رسانند. شرکت بین المللی توسعه تجارت آشار در زمینه مواد غذائی، آشامیدنی، حیوانات زنده، مواد شیمیائی، داروئی و خدمات فعال است.

از فعالیت اقتصادی دو فرزند محمدرضا بهزادیان هیچ اطلاع دیگری در دست نیست. با این حال نام هردو در آخرین روز ثبت نام انتخابات اتاق تهران سر زبان‌ها افتاد. خیلی‌ها وقتی امیرعلی بهزادیان را شناختند که کنار پدرش در اتاق تهران ایستاد و انگشت استامپ خورده‌اش را به عکاس‌ها نشان داد آنجا که محمدرضا بهزادیان امیرعلی‌اش را وارد کارزار انتخابات اتاق کرد تا برای همیشه نقش این انتخابات بر انگشت بهزادیان پسر بماند. دخترش شهرزاد نیز در واپسین دقایق ثبت نام‌ها از فرودگاه خودش را به اتاق تهران رساند تا ثبت نام کند هرچند فردای آن روز به حمیدرضا عارف وکالت داده شد تا به جای دختر محمدرضا بهزادیان، بخت خود را در انتخابات بیازماید.

حمیدرضا عارف: فعال در حوزه معدن

 خبر رسید که حمیدرضا عارف پسر محمدرضا عارف قصد حضور در انتخابات اتاق دارد اما مدارکش تکمیل نیست. بعد گفته شد نامش ثبت شد اما ثبت نام کنندگان تخلف کردند. فردای آن روز سایت‌ها از تقلب و تخلف نوشتند اما اتاق تهران آن را رد کرد. ماجرا به روایت رئیس اتاق تهران به این شرح بود: «در آخرین ساعات ثبت‌نام به دلیل مشکل فنی در سایت ثبت‌نام، چند نفری نتوانستند ثبت‌نام خود را قطعی کنند که این اتفاق به هیات نظارت اطلاع داده شد. از این افراد نیز مدارک تحویل گرفته شد و ثبت‌نام صورت گرفت و روز بعد اسامی آنها بعد از رفع مشکل فنی وارد سایت شد.»

به این ترتیب حمیدرضا عارف به عنوان یکی از متقاضیان حضور در هیأت نمایندگان اتاق تهران ثبت نام کرده است. او متولد سال ۱۳۵۷ و دانشجوی دکترا در رشته روابط بین الملل در دانشگاه فلوریدا است. او اکنون در هیات مدیره بنیاد امید ایرانیان در کنار پدر فعالیت می‌کند و‌ گاه در کسوت سخنگوی او ظاهر می‌شود. آقازاده عارف در گروه معدن و تحت لوای شرکت بین المللی توسعه تجارت آشار در این انتخابات ثبت نام کرده است. شرکتی که متعلق به محمدرضا بهزادیان است.

اما ماین‌نیوز در مورد او نوشته است که از حدود يك سال پيش به عضويت هيات مديره شركت تهيه و توليد مواد معدنی ايران در آمده و حوزه فعالیتی وی در بخش معدن است. همچنین پيش از حضور در شركت تهيه و توليد، عضو هيات مديره شركت نفت ايرانول بوده و در حوزه مخابرات نيز همكاری با شركت MTN آفريقای جنوبی و وارد كردن اين شركت به ايران را در كارنامه خود دارد.

همچنین عارف در گفت‌وگو با ماين نيوز با اشاره به اينكه در انتخابات اتاق تهران در بخش معدن ثبت نام كرده است، توضيح داد: با توجه به تجربياتي كه در عرصه تجارت بين‌الملل دارم اعتقاد دارم نياز امروز كشور جذب سرمايه‌گذاری خارجی و همكاری با شركت‌های قدرتمند چندمليتی است. در همين راستا كشور بايد از خدمات مشاوره شركت‌های بزرگ بين‌المللی استفاده كند و فكر می‌كنم در اين زمينه بتوانم كمك‌هايی را ارائه دهم. امروز ما در كشور مديران خوب داريم اما اين مديران اغلب تجربيات بين‌المللی اندكی دارند و برای توسعه كشور بايد حتما از مشاوره‌های خارجی نيز در حوزه‌های مختلف اقتصادی بهره ببريم.

او درباره دليل حضور خود در هيات مديره شركت تهيه و توليد مواد معدنی ايران نيز گفت: بيشترين بحثی كه دنبال كردم اين بود كه چطور می‌توانيم از توان شركت‌های چندمليتی معتبر و جذب سرمايه‌های خارجی استفاده كنيم. بايد در همين راستا از دپيلماسی سياسی نيز در راستای توسعه اقتصادی كشور استفاده كنيم.

به هرحال باید دید حمیدرضا عارف در کارزار انتخابات چه خواهد کرد.