کدخبر: ۱۲۹۸۶۲ لینک کوتاه

دلیل تعطیلی واحدهای صنعتی کوچک اعلام شد

معاون سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی دلایل تعطیلی واحدهای صنعتی تشریح کرد و گفت: در سال‌های گذشته شاهد رکود تورمی کشور و بازار کساد بودیم و اکنون رکود از عرضه به سمت تقاضا آمده و در بسیاری از بخش‌ها عرضه داریم ولی تقاضایی وجود ندارد.

غلامرضا سلیمانی در حاشیه آیین افتتاح اولین نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط استان زنجان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بیش از 90 درصد تعطیلی واحدهای کوچک کشور طی سال‌های 1385 تا 1393 اتفاق افتاد، افزود: یکی از دلایل این امر اجرای هدفمندی یارانه‌ها بود که بستر لازم اجرای آن از سوی دولت فراهم نشده بود.

سلیمانی با اشاره به اینکه سیاست‌های انقباضی بانک‌ها که تامین مالی خوبی از صنایع انجام نداند نیز بی‌تاثیر نبود، تصریح کرد: طبق آخرین آمار حدود 94 درصد از 125 هزار واحد صنعتی کشور را واحدهای صنایع کوچک تشکیل می‌دهند.

معاون سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی گفت: هنوز مصوبه خاصی برای صنایع کوچک نداریم که مطالعات تطبیقی این طرح که در مقایسه با کشورهای موفق تهیه شده به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عرضه کردیم که هنوز کمیسیون مربوطه به جمع‌بندی نرسیده است.

سلیمانی با اشاره به اینکه طبق بند ب تبصره 20 قانون بودجه سال گذشته و امسال قرار بود دولت یارانه بخش تولید را به بنگاه‌های کوچک و متوسط بدهد، خاطرنشان کرد: سال گذشته مبلغی تعلق نگرفت و امسال قرار است 200 میلیارد تومان تخصیص داده شود؛ هر چند این مبلغ نیاز کوچکی از این صنایع را برطرف می‌کند.

منبع: ایسنا