کدخبر: ۱۳۳۵۷۹ لینک کوتاه

کارخانه‌های نساجی بروجرد تعطیل شدند/بیکاری ۱۰۰۰کارگر به دلیل گرانی مواد اولیه

کارخانه‌های نساجی بروجرد با بیش از ۱۰۰۰ کارگر به دلایل مختلف از جمله کمبود و گرانی مواد اولیه با بحران جدی مواجه شده به طوری که در یک ماه اخیر تعدادی از کارگران واحد ریسندگی این کارخانه از کار خود اخراج شده‌اند.

 به‌ رغم سهم 35 درصدی شهرستان بروجرد از صنایع مهم استان لرستان این روزها برای چندمین بار پیاپی شاهد تعطیلی بخشی از صنایع بروجرد بوده‌ایم که این بار نوبت به صنایع مهم و گسترده نساجی بروجرد رسید تا این کارخانجات نیز از این میان بی‌بهره نمانده باشند.

کارخانه‌های نساجی بروجرد با بیش از هزار کارگر مدتی است به دلایل مختلف از جمله کمبود و گرانی مواد اولیه با بحران جدی مواجه شده به‌گونه‌ای که در طی یک ماه اخیر تعدادی از کارگران واحد ریسندگی این کارخانه از کار خود اخراج شده و منتظر اعلام نظر مسئولان در رابطه با ادامه فعالیت حرفه‌ای خود در این کارخانه هستند.

فرسودگی تجهیزات و ماشین‌آلات صنایع کشور و به‌ ویژه شهرستان بروجرد رونق تولید را با چالش جدی مواجه کرده این در حالی است که نبود بازار فروش محصولات در کنار کمبود نقدینگی موجود از دیگر عوامل رکود صنایع این شهرستان است که روزگاری قطب صنعتی استان لرستان محسوب می‌شد.

کهنگی و فرسودگی ماشین‌آلات کارخانه نساجی بروجرد
روایت تکراری بیکاری کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان که در آغازین روزهای سال دامن سامان کاشی و پس‌ازآن کاشی جم بروجرد و واحدهای ریز ودرشت صنعتی و تولیدی این شهرستان را گرفت این بار سایه تیره خود را برسر کارگران نساجی بروجرد گسترانده است تا التهاب کهنگی و فرسودگی ماشین‌آلات این کارخانه زنگ خطری را برای مسئولان لرستانی به منظور تجهیز و نوسازی آن به صدا درآورد.

وعده اعطای تسهیلات میلیاردی با سود بالا و مدت‌زمان پرداخت کوتاه‌مدت توسط مسئولان استانی به صاحبان صنایع این شهرستان نه‌ تنها التیامی براین زخم کهنه نمی‌گذارد بلکه تمام توان تولید صنایع را صرف بازپرداخت سود حاصل از این تسهیلات کرده و به نوعی ضربان قلب تپنده صنعت را روز به روز به ایستایی نزدیک‌تر می‌کند.

اجرای طرح توسعه کارخانه نساجی بروجرد
پور قاسمیان بیان کرد: تلاش می‌شود با اجرای طرح توسعه کارخانه نساجی بروجرد کارگرانی که در بخش‌های مذکور مشغول به فعالیت هستند اخراج نشده و در دیگر بخش‌ها در قالب طرح توسعه به کار گمارده شوند.

وی بابیان اینکه استاندار لرستان پیگیری‌های خود را به منظور اخذ تسهیلات از بانک‌های صنعت و معدن و مرکزی آغاز کرده است، تصریح کرد: با توجه به تصمیم هیئت‌مدیره این کارخانه مبنی بر بهسازی تجهیزات آن در فاصله زمانی که طرح توسعه کارخانه نساجی بروجرد اجرا می‌شود پیگیری‌ها به منظور اخذ تسهیلات ارزان‌قیمت با سود پایین انجام شود.

فرماندار بروجرد خاطرنشان کرد: با اجرای طرح توسعه کارخانه‌ها نساجی بروجرد ظرفیت‌های اشتغال این کارخانه به دو برابر ظرفیت فعلی افزایش می‌یابد.

باوجود اظهارات ذکرشده از سوی مسئولان این شهرستان تداوم فعلی وضعیت صنایع رو به رکود بروجرد نمی‌تواند آینده‌ای روشن را برای سهم 35 درصدی باقیمانده از صنعت لرستان در این شهرستان رقم بزند چراکه بیم تعدیل نیرو به دلایل مختلف در صنایع این شهرستان روز به روز توان خدمت از کارگران زحمتکش این دیار را سلب کرده و رونق صنعت را با چالشی بحث‌برانگیز و شاید لاینحل مواجه کرده است.

منبع: تسنیم