کدخبر: ۱۳۴۷۸۹ لینک کوتاه

چه کسانی کارت خرید لوازم خانگی می‌گیرند؟

اعطای کارت‌های لوازم خانگی از امروز به صورت رسمی آغاز شد. آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده است، کارکنان رسمی و پیمانی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی که حداکثر حقوق و مزایای تعهد نشده ماهانه آنها معادل ۱.۵ میلیون تومان است می توانند کارت‌های اعتباری دریافت کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، گرچه از حدود دو هفته گذشته اجرای آزمایشی این طرح در استان البرز آغاز شده بود، اما از امروز اجرای رسمی این کارت‌ها تنها برای سه گره آغاز شد.

از امروز 19 دی‌ماه، سه گروه زوج‌های جوان، کارکنان رسمی و پیمانی و همچنین بازنشستگان کشور می‌توانند از تسهیلات این کارت‌ها بهره‌مند شوند.

اجرای طرح صدور کارت‌های اعتباری برای خرید کالای ایرانی که در قالب سیاست اعتباری بانک مرکزی برای تسریع رونق اقتصادی وعده داده شده بود، از حدود دوماه گذشته بر سر زبان‌ها بود، حال درست در زمانی که تولید کنندگان و مصرف کنندگان کاملا از اجرای آن نا امید شده بودند، درنهایت اجرایی شد.

حال این سه گروه مصرفی می‌توانند با دوره بازپرداخت 12 ماهه و سود 12 درصد تا سقف 10میلیون تومان لوازم خانگی ایرانی بخرند.

البته در گزارش‌های وزارت صنعت آمده است که نحوه اعلام درخواست برای کارکنان و بازنشستگان با فرایند ثبت درخواست زوج‌های جوان متفاوت است. در عین حال که بانک‌ها هیچ ارتباط مستقیمی با درخواست کنندگان ندارند و نباید متقاضی برای ثبت درخواست خود به بانک‌ها مراجعه کند.

آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده است، کارکنان رسمی و پیمانی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی که حداکثر حقوق و مزایای تعهد نشده ماهانه آنها معادل 1.5 میلیون تومان است می توانند کارتهای اعتباری دریافت کنند. سقف اعتباری که برای دریافت کنندگان کارتها تعیین می شود حدود چهار برابر حقوق و مزایای تعهد شده ماهانه کارکنان خواهد بود. یعنی فردی که حدود 1.5 میلیون تومان حقوق بدون تعهد در ماه دارد می تواند تا شش میلیون تومان کارت اعتباری دریافت کند.

همچنین بانک مرکزی گفته است که کارت اعتباری به معنای حذف وام ازدواج نیست. درخواست و دریافت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به هیچ عنوان موجب تاخیر یا محرومیت از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج نبوده و این تسهیلات مطابق با روال گذشته و با تامین منابع توسط بانک عامل تخصیص خواهد یافت. این در حالی است که زوجین در حال حاضر می توانند به دو طریق وام ازدواج دریافت کنند. اول وام نقدی سه میلیون تومانی به ازای هر نفر و یا دریافت تسهیلات 10 میلیون تومانی کالایی برای هر یک از زوجین که این دو ارتباطی به تسهیلات کارتهای اعتباری ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز، پیش از اجرای این طرح، بارها مسئولان در انجمن‌ لوازم خانگی از نحوه اجرای این طرح گلایه داشتند و اعلام کردند که اگر این طرح به صورت خرید جهیزیه صورت می‌گرفت کارسازتر بود. اما این امیدواری وجود دارد که این تسهیلات نیز همانند تسهیلات خودرو باعث رونق بازار و خالی شدن انبارها شود.

آنچه از زمان طرح تا اجرای طرح کارت‌های خرید لواز خانگی در دوماه گذشته رخ داد در لینک‌های زیر آمده است: 

مردم فعلاً منتظر کارت لوازم خانگی نباشند

ثبت‌نام وام کالا از شنبه

ماجرای گرانی کاذب در بازار لوازم خانگی چیست؟

آیا صنعت لوازم خانگی ورشکسته می‌شود؟

هشدار نسبت به ورشکستگی لوازم‌خانگی‌ها/ در صنایع کوچک چه می‌گذرد؟

واکنش سرد بازار به وام خرید کالا/ خبری از صف دریافت وام نیست