کدخبر: ۱۳۴۹۰۲ لینک کوتاه

سرنوشت کارت خرید کالای خانگی/سقف کارت ۶ یا ۱۰ میلیون تومان است؟

از روز گذشته که خبر اعطای کارت‌های خرید لوازم خانگی داده شده است، اخبار متعددی مبنی بر سقف کارت‌های خرید اعلام شده است. 

به گزارش اقتصادنیوز،  پس از دوماه از اعلام اعطای کارت خرید کالا، در ‌‌نهایت روز گذشته صدور کارت‌های خرید آغاز و تاکید شد در مرحله اول تنها سه گروه از متقاضیان امکان دریافت این کارت‌ها را دارند.

اما آنچه بیش از تعین سه گروه متقاضی نظر مصرف کنندگان را به خود جلب کرد، کاهش سقف خرید کالا از ۱۰ملیون تومان به ۶ میلیون تومان بود. اما به محض اعلام، تا عصر روز گذشته این خبر توسط بانک مرکزی تکذیب شد و بانک مرکزی اعلام کرد: «قرار است سقف این کارت‌ها در سه مرحله به ۱۰ میلیون تومان برسد»، این در حالی است که آنچه به عنوان طرح کارت اعتباری خرید کالا پس از سه ماه اجرا شده، کارت‌هایی با اعتبار حداکثر شش میلیون تومان است.

از طرفی دیگر صبح امروز قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: سقف کارت‌های اعتباری خرید لوازم خانگی ایرانی شش میلیون تومان تصویب شده و اولویت با زوجین است.

مجتبی خسرو تاج در این باره با اشاره به طرح کارت‌ اعتباری خرید کالای ایرانی گفته است که این طرح به عنوان یکی از راهکارهاست که می‌تواند فضای تقاضا در کشور را تسریع کند، چون به دلیل وضعیت رکودی که بعضا به دلیل فراوانی محصول و عدم پویایی در بازار شاهدیم طرح کارت‌های اعتباری یکی از راهکارهایی بود که می‌توانست در این زمینه راهگشا باشد.

وی با بیان این‌که در طرح اعتباری خرید لوازم خانگی ایرانی اولویت فعلا به متاهلان داده شده است، اظهار کرد: آمار تولید نسبت به سال گذشته نگران‌کننده بود به همین دلیل نگاه دولت در این بخش، تحرک در تولید بود و اساس این طرح آن بود که تعدادی از واحد‌های تولیدی که چنین موجودی دارند مورد مشورت قرار گیرند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که این طرح موجب تحرک در تولید می‌شود، به برگزاری طرح فروش فوق‌العاده اشاره و اظهار کرد: نمایشگاه‌های فروش شب عید و بهاره را در سال جاری برگزار نخواهیم کرد و فروش فوق‌العاده و حراج با نظارت اتحادیه برگزار خواهد شد.

خسروتاج ادامه داد: با توجه به فراوانی کالا و شرایط رقابتی کشور دلیلی بر برگزاری نمایشگاه بهاره ندیدیم و امیدواریم در این حرکت اتحادیه‌های صنفی بتوانند نیازهای مردم را برآورده کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، کارت خرید کالا تا سقف ۱۰ میلیون تومان از جمله طرح‌های خروج رکود از بخش صنعت است که حدود دوماه گذشته در دولت مطرح شد، اما اجرای آن به دلایل مختلفی به تعویق افتاد و با تغییراتی همراه شد، در ‌‌نهایت این طرح روز گذشته برای سه گروه متقاضی آغاز شد. البته در طرح اولیه اعلام شده بود که تنها کارمندان دولتی و بازنشستگان قادر به استفاده از این کارت‌ها هستند، اما پس از کش و قوس بر سر نحوه اجرای طرح و استقبال از خرید، این طرح برای عموم آزاد شد، اما مجددا روز گذشته اعلام شد که فقط سه گروه کارکنان رسمی و پیمانی دستگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی که حداکثر حقوق و مزایای تعهد نشده ماهانه آن‌ها معادل ۱. ۵ میلیون تومان است می‌توانند کارت‌های اعتباری را دریافت کنند. حال بازار لوازم خانگی که مدت زیادی است به انتظار مشتری نشسته، به کارت‌های اعتباری خرید چشم دوخته است تا شاید کالاهای ایرانی در انبار مانده تا شب عید به فروش برسند.