کدخبر: ۱۳۵۹۱۴ لینک کوتاه

ایران خودرو نوسازی ۹۰ هزار تاکسی فرسوده را آغاز کرد

گروه صنعتی ایران خودرو به عنوان تامین کننده اصلی خودروهای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری، جایگزینی ۹۰ هزار تاکسی فرسوده را آغاز کرد.

طرح نوسازی ناوگان و جایگزینی ۹۰هزار دستگاه تاکسی فرسوده در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با حضور محمد‌باقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور رونمایی شد و به امضای هاشم یکه‌زارع، مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو و سایر نهاد‌ها و دست اندرکاران اجرای این طرح رسید.

نوبخت در آیین آغاز اجرای این طرح ضمن تقدیر و تشکر از گروه صنعتی ایران خودرو به دلیل تقبل تامین خودرو‌های مورد نیازطرح گفت: بی‌شک صنعت خودرو پس از گذار از دوران سخت تحریم‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و به روز دنیا، می‌تواند خودروهایی مناسب‌تر تولید کرده و به هموطنان عزیز تحویل دهد.

او تصریح کرد: برخی از کار‌شناسان نگران بودند تا اجرای طرح تسهیلات ۲۵ میلیونی خودرو باعث افزایش تورم در جامعه شود اما خوشبختانه با تمهیداتی که از سوی دولت، نظام بانکی و خودرو سازان در نظر گرفته شده بود شاهد بودیم که در دی ماه نرخ تورم نقطه به نقطه، تورم ماهانه و سالانه کاهش یافت.

گفتنی است اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری از ابتدای بهمن ماه کلید خورد و ثبت نام تاکسی‌های فرسوده از ۱۲ بهمن ماه همزمان با ایام مبارک دهه فجر آغاز می‌شود.

در این طرح ۹۰ هزار دستگاه خودروی سمند و پژو ۴۰۵ دو گانه سوز، جایگزین تاکسی‌های فرسوده ناوگان حمل و نقل شهری خواهد شد.

سقف تسهیلات بانکی برای هر یک از این خودرو‌ها ۲۰۰میلیون ریال با نرخ سود ۱۶ درصد و دوره بازپرداخت آن ۴۸ ماه در نظر گرفته شده است.

همچنین مبلغ ۵۰ میلیون ریال نیز برای اسقاط خودروهای فرسوده و یارانه دولتی در اجرای این طرح در نظر گرفته شده است و مابعد التفاوت ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات در نظر گرفته شده از قیمت خودرو از متقاضیان طرح دریافت می‌شود.

تحویل خودروهای جایگزین شده از اسفند ماه آغاز خواهد شد و تا پایان شهریور سال ۹۵ ادامه خواهد یافت. تمام خودروهای این طرح دو گانه سوز بوده و مخزن سی ان جی نصب شده روی آن‌ها با هر بار سوخت گیری قابلیت پیمایش ۳۰۰ کیلومتر را خواهد داشت.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پیش‌بینی می‌شود مالکان تاکسی‌های فرسوده یک هفته پس از اسقاط خودرو، تاکسی جایگزین را تحویل خواهند گرفت.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی گروه صنعتی ایران خودرو