کدخبر: ۱۳۶۵۷۹ لینک کوتاه

صخره سرخ وارد می‌شود

حالا که چند سالی از توقف تولید هامر گذشته و آب این خودرو از آسیاب افتاده، بهترین زمان است تا شرکت‌های رقیب فکری برای معرفی یک جایگزین برای آن بکنند.

حالا که چند سالی از توقف تولید هامر گذشته و آب این خودرو از آسیاب افتاده، بهترین زمان است تا شرکت‌های رقیب فکری برای معرفی یک جایگزین برای آن بکنند.

خودروی قدرتمند هامر محصول جنرال موتورز بود که در جریان ورشکستگی این شرکت از فهرست برندهای تحت تولید آن خارج شد. ابتدا قرار بود این برند و دانش فنی آن به یک شرکت چینی فروخته شود. اما جنرال موتورز ترجیح داد برای حفظ آبروی بهترین خودرو آفرود جهان تا به امروز، فعلا از فروش آن صرف نظر کند. به این ترتیب فضا برای معرفی یک خودرو در این کلاس آماده شد. اما ساخت خودرویی که بتواند تداعی‌کننده هامر و توانایی هایش باشد کار هر شرکتی نیست. کرایسلر با برند جیپ بیشترین شانس را در این میان دارد. با همین ایده بود که جیپ خودرو مفهومی (کانسپت) رد راک یا همان صخره سرخ را معرفی کرد.

مهندسان جیپ فعلا به خودشان زحمت نداده‌اند تا برای رد راک یک پلت‌فرم مستقل طراحی کنند، بلکه این خودرو روی پلت‌فرم جیپ رنگلر تولید شده است. جیپ در رد راک چند دهه تجربه آفرودسازی خود را به کار گرفته است. به همین دلیل آن را می‌توان آفرودترین محصول جیپ تاکنون نیز به حساب آورد. یک دلیل اصلی آن سیستم تعلیق جدیدی است که جیپ برای رد راک در نظر گرفته است. در این سیستم تعلیق دیگر از محورهای دوجناقی خبری نیست و به جای آن از چهار تعلیق مجزا استفاده شده است. این چهار تعلیق که به یکدیگر پیوسته نیستند به چرخ‌ها اجازه می‌دهند تا دامنه بازی بیشتری داشته باشند. به این ترتیب عملا امکان اینکه چرخ‌ها در مسیرهای آفرود روی هوا قرار بگیرند از بین می‌رود. مگر آنکه اختلاف سطح بیشتر از چهل سانتیمتر باشد. این چهار تعلیق مجزا با استفاده از یک رایانه بایکدیگر هماهنگ می‌شوند تا خودرو در بهترین حالت ممکن پایدار بماند.

اما خودرویی قرار است یادآور هامر بزرگ باشد، باید موتور قدرتمندی هم داشته باشد. موتور هامر 5200 سی‌سی حجم داشت. اما چنین موتوری در میان تولیدات کنونی جیپ وجود ندارد. جیپ برای رسیدن به یک قدرت قابل قبول برای رد راک، به سراغ موتور 3800 سی‌سی رنگلر رفته است. موتوری که از سال 2011 به این سو در رنگلرها استفاده نشده بود. این موتور هشت سیلندر به یک توربوشارژر هم مجهز شده تا قدرت آن به 380 اسب بخار برسد.

اگر چه هنوز با قدرت هامر فاصله داریم، اما می‌توان روی آن برای شروع حساب کرد. اما همه اینها را گفتیم که به اینجا برسیم که رد راک قرار نیست یک خودرو مفهومی برای نمایش دادن در نمایشگاه‌های خودرو باقی بماند. جیپ تصمیم گرفته امسال آن را تولید کند. البته نه تولید انبوه بلکه قرار است فعلا تعداد 50 دستگاه از آن در فاز اول تولید شده و به دیوانگان جیپ فروخته شود. قیمت آن هنوز اعلام نشده اما قطعا بسیار بالاتر از قیمت 28 هزار دلاری رنگلر خواهد بود. راستش را بخواهید جیپ ردراک رنگلر شاید از نظر شکل و شمایل هامر را در ذهن تداعی کند؛ اما هر طور نگاه می‌کنیم، مشخصات فنی آن با خودرویی که بتواند جایگزینی برای هامر باشد فاصله زیادی دارد. مگر آنکه در سال‌های آینده جیپ اول یک پلت‌فرم قدرتمند و بعد هم یک موتورپنج لیتری برای آن در تدارک ببیند. آن وقت شاید آن را به‌عنوان جایگزینی برای هامر قبول کنیم. تازه به شرطی که جنرال موتورز تولید هامر را تا آن زمان از سر نگرفته باشد!

منبع: دنیای ماشین