کدخبر: ۱۳۶۵۹۰ لینک کوتاه

مهمترین دستاوردهای سفر به ایتالیا و فرانسه در بخش حمل و نقل 

در جریان اولین سفر اروپایی هیات دولت پس از برجام، در مجموع بیش از ۵۰ میلیارد دلار قرارداد و تفاهم‌نامه‌ در زمینه‌های مختلف اقتصادی بین ایران و دو کشور ایتالیا و فرانسه به امضا رسیده است که در این میان چشم بسیاری به قراردادهای حمل و نقلی دوخته شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در سفر مقامات ایرانی به ایتالیا و فرانسه علاوه بر انعقاد قراردادهای اقتصادی میان ایران و هر یک از دو کشور، قراردادهای حمل ونقلی بیش از سایر قراردادها چشمگیر شد تا جایی که حتی رسانه‌های خارجی به قراردادهای حمل و نقلی ایران واکنش‌های مثبتی نشان دادند.

حال قایم مقام آخوندی در امور بین‌الملل به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفته است که شاید هفته آینده هیاتی ایتالیایی برای انعقاد نهایی پاره‌ای از قراردادها به ایران آید.

در ادامه مهمترین دستاوردهای حمل و نقلی در سفر هیات دولت به ایتالیا و فرانسه از زبان اصغر فخریه کاشان - قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل آمده است:

دستاوردهای سفر به ایتالیا

دستاوردهای سفر به فرانسه

مذاکره با ایتالیایی‌ها برای خرید هواپیماهای کوچک و راه‌اندازی خطوط هوایی جدید بین شهرهای نزدیک در جریان این سفر صورت گرفت.

 

مقرر شد با همکاری شرکت‌های فرانسوی در فرودگاه امام خمینی (ره) ظرف یک سال از شروع قرارداد ترمینالی ساخته شود که بتواند ۳.۵ میلیون نفر را به جمعیت مسافران هوایی اضافه کند.

 

آخوندی تاکید زیادی بر ایجاد شبکه هوایی داخلی بین شهری دارد تا فرودگاه‌های کوچک رونق بیشتری بیابند.

این فرودگاه‌ها به هواپیمای کوچکی نیاز دارند که ایتالیایی‌ها به طور مشترک با فرانسوی‌ها تولید می‌کنند.

برای تامین این هواپیماها مذاکراتی با ایتالیایی‌ها داشته‌ایم و امیدواریم این هفته به تهران بیایند و بتوانیم این تفاهم‌نامه‌ها را نهایی کنیم.

 

خرید هواپیماها مستلزم تامین زیرساخت‌ها، مسائل فنی، آموزش و نکات دیگری است که در بخش بهره‌برداری وجود دارد.

همزمان با نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی، باید در بخش‌هایی مانند زیرساخت و مسائل فنی نیز پیشرفت‌هایی به دست بیاید لذا آن‌چه با ایرباس توافق شد شامل دو بخش است.

بخش نخست مربوط به خرید هواپیما و بخش دیگر آماده کردن شبکه هوایی کشور برای بهره‌برداری هر چه بهتر از این موقعیت است.

 

مذاکراتی با ایتالیا برای خرید هواپیمای کوچک و استفاده از آن‌ها در فرودگاه‌های منطقه‌ای داخل کشور انجام شده است تا به جای این‌که مسافران در مسیرهای کوتاه مانند گرگان ـ ساری، مشهد - بجنورد یا بجنورد ـ سبزوار به مرکز استان بروند بتوانند در این شبکه هوایی داخلی بین‌شهری رفت و آمد کنند.

این بدین معنی است که خطوط جدیدی به وجود خواهد آمد و در مسیرهای کوتاهی که پرواز نداشته باشیم، تردد هوایی صورت می‌گیرد.

 

مذاکره‌هایی که با ایرباس از ماه‌های گذشته آغاز شده بود به نتیجه رسید و ۱۱۸ هواپیمای نو از انواع آن از جمله ایرباس ۳۲۰، ۳۳۰، ۳۵۰ و ۳۸۰ خریداری می‌شود که تا سال ۲۰۲۳ به تدریج تحویل ایران می‌شود. خرید این هواپیماها کشور را در جایگاهی قرار می‌دهد که در چشم‌انداز توسعه ایران در نظر گرفته شده است.

یعنی ایران به هاب منطقه و کشور اول منطقه تبدیل می‌شود و امیدواریم در بخش هوایی به این جایگاه برسیم.

 

مذاکرات مقدماتی نیز برای خرید واگن و احداث خط‌ راه‌آهن با شرکت‌های ایتالیایی صورت گرفته است که باید ادامه پیدا کند تا به نتیجه برسد.

 

تحویل ۱۱۸ فروند هواپیمای نو ایران را به جایگاه مطلوب چشم‌انداز توسعه می‌رساند.

 

خواهرخواندگی‌هایی بین بنادر ایران و ایتالیا با هدف ایجاد همکاری‌های فنی بین دو کشور انجام شده است که در ماه‌های آینده به قرارداد‌های اجرایی تبدیل خواهد شد.

 

قرار شد شرکت ایرباس شرکت‌های داخلی ایران که در حوزه ساخت قطعات هواپیما و ارائه خدمات بخش مهندسی، نرم افزار و ساخت قطعه مربوط به هواپیما فعال هستند را بررسی کنند و درجه کیفی آن‌ها را ببینند تا آن شرکت‌هایی که از کیفیت لازم برخوردار نیستند بتوانند گواهینامه‌های بین‌المللی را دریافت کنند و ایرباس از قطعات و خدمات این شرکت‌ها در سایر کشورها استفاده کند.

 

ضمن این‌که ایران و ایتالیا در زمینه بنادر و دریانوردی همکاری‌های فنی مشترکی خواهند داشت.

 

همزمان مذاکراتی با شرکت ا.د.پ (A.D.P) و بوی فرانسه برای فعالیت در فرودگاه‌ امام خمینی (ره) نیز انجام شد که شامل سه بخش است. قرار شد در فرودگاه امام خمینی (ره) به سرعت و ظرف یک سال از شروع قرارداد ترمینالی را بسازیم که بتواند ۳.۵ میلیون نفر به جمعیت مسافران هوایی اضافه کند. شرکت ا.د.پ متعهد شده یک سال بعد از شروع قرارداد این ترمینال را به پایان برساند و بتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم. برنامه دیگر بازسازی ترمینال موجود است و پروژه دیگر ترمینال جدیدی است که ظرفیت ۴۰ میلیون مسافر را داشته باشد.

 

این‌که ایران در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۲ توانسته ۱۱۸ هواپیمای نو خریداری کند اتفاق ارزشمندی است و می‌تواند نیازهای داخلی، منطقه‌ای و همچنین نیازهای دوربرد مانند سفر هوایی به چین، کوالالامپور، نیویورک یا تورنتو را اگر دایر شود برطرف کند. در صورت تامین هواپیماهای مورد نیاز پروازها به طور مستقیم انجام خواهد شد که زمان مورد نیاز برای سفر کاهش خواهد یافت و هزینه‌ها نیز کمتر می‌شود.

 

همه قراردادها به روش BOT انجام می‌شود و شرکت‌های ا.د.پ و بوی باید در طراحی مهندسی، ساخت و بهره‌برداری از نیروها و شرکت‌های ایرانی استفاده کند. در بخش ساخت حداقل باید ۵۱ درصد به شرکت‌های داخلی داده شود. علاوه بر این همکاری ایران با این دو شرکت به صورت مشارکت خواهد بود که ۶۰ درصد آن سهم ایران و ۴۰ درصد سهم ایران است اما ۱۰۰ درصد هزینه را این شرکت‌ها تامین خواهند کرد و به تدریج از سود پروژه برداشت می‌کنند.

 

 در بسیاری از این کشورها که پرواز مستقیم نداشتیم اما در برخی دیگر از مسیرها دلیل اصلی که سبب دو بخشی شدن پروازها می‌شد مشکل سوخت بود که این مشکل رفع شده و از حدود یک هفته پیش تاکنون پروازها از شهرهایی مانند پاریس، فرانکفورت و لندن مستقیم به تهران انجام می‌شود.

امکان واگذاری ۱۱۸ هواپیمای ایران‌ایر به سایر شرکت‌های هوایی ایران وجود دارد.

همه هواپیما‌ها به ایران ایر تعلق دارد اما این شرکت اجازه دارد با تایید فروشنده آن‌ها را به شرکت‌های دیگر واگذار کند.