کدخبر: ۱۰۲۰۹۰ لینک کوتاه

تورم باعث شده همه چیز در تهران برای غربی ها ارزان باشد

جاذبه های توریستی بی پایان ایران به روایت «دیلی تلگراف»

روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی مفصل از جاذبه های توریستی ایران چهار شهر از شهرهای کشورمان را معرفی کرده و جاذبه های توریستی ایران را بی پایان خوانده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، روزنامه انگلیسی دیلی‌تلگراف در گزارشی از جاذبه‌های توریستی ایران، کشورمان را مقصد خوبی برای جهان‌گردان دانست که جاذبه‌های توریستی آن پایان ندارد.

بنابراین گزارش، «بندیکت بروگان»، نویسنده دیلی تلگراف که اخیرا سفری به ایران داشته، در گزارش خود برخی جاذبه‌های توریستی ایران را معرفی کرده است. وی گزارش خود را با معرفی شهر قم شروع کرده و اگرچه این شهر را مقصد مناسبی برای جهان‌گردان غربی ندانسته، از قم به‌عنوان مقصد زائران شیعه یاد کرده است.

به گزارش فارس، وی همچنین مدعی شده است که نسبت به 20 سال قبل، سفر به ایران بسیار راحت‌تر است. وی سفر به ایران را معادل با سفر به استانبول، بیروت و حتی رم، پایتخت ایتالیا دانسته و تصریح کرده است که موانع سفر به ایران بیش از آنکه فیزیکی باشد، روانی است.

بروگان همچنین در خاطرات سفر به قم به این نکته اشاره کرده که در مسیر توسط افرادی متوقف می‌شده است که می‌خواسته‌اند زبان انگلیسی خود را تست کنند و یا به او سوهان بفروشند. وی برای مخاطبین خود، سوهان را نوعی شیرینی محلی معرفی کرده که حاوی پسته است.

نویسنده گزارش همچنین شیوه زیارت کردن زائران حرم حضرت معصومه (س) را بر اساس دیدگاه‌های خود توضیح داده و سپس تصریح کرده است که دو ایران وجود دارد: یک ایران، ایران تاریخی است که نماد آن معماری بسیاری زیبای تخت جمشید، اصفهان و ... است اما ایران دیگر، ایران مدرن است که غربی‌ها درباره آن زیاد شنیده‌اند اما چیز زیادی نمی‌دانند.

شهر دومی که بروگان معرفی کرده، شیراز است. وی شیراز را شهر باغ‌ها، میوه‌ها و کاخ‌ها معرفی کرده است. نویسنده گزارش در معرفی شیراز، به جزئیات خوراکی‌های این شهر هم پرداخته که یکی از آنها فالوده است. وی فالوده را چنین معرفی کرده: «بستنی رشته‌ای لیمویی!»

اصفهان، سومین شهری است که نویسنده دیلی تلگراف آن را معرفی کرده است. وی اصفهان را شهر مساجد و کاخ‌های تاریخی معرفی و تصریح کرده است که از منظر او، این شهر به منزله نماد زیبایی خیره‌کننده ایران است. عالی قاپو، مسجد امام (ره) و مسجد شیخ لطف‌الله از جمله مکان‌هایی است که بروگان آنها را معرفی کرده است.

و اما تهران، آخرین شهری است که گزارش بروگان به آن پرداخته است. نویسنده وقتی به تهران می‌رسد، بیشتر به مسائل سیاسی فعلی ایران می‌پردازد و دولت حسن روحانی را دولتی متمایل به اصلاح‌طلبان می‌خواند که دسترسی به اینترنت در آن آسان‌تر شده است. اما در این شهر، همچنان بر دیوارهای سفارت سابق آمریکا، شعار «مرگ بر آمریکا» به چشم می‌خورد.

در پایان این گزارش تصریح شده که تورم اقتصاد ایران باعث شده است که همه چیز در تهران برای خریداران غربی ارزان باشد!