کدخبر: ۱۰۹۳۴۵ لینک کوتاه

محمدرضا طهماسبی

مرجعیت قیمتی بورس کالا

.

یکی از کارکردهای بورس های کالایی برای ذینفعان بازار کشف قیمت‌های درست و شفاف براساس سازوکار عرضه و تقاضا در بازار است و از همین روست که قیمت‌های کشف شده در بورس های کالایی مورد وثوق و اطمینان نهادهای بین المللی، دولتها، موسسات و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ، بانک‌ها و فعالان بازار است و به‌عنوان قیمت‌های معتبر و شاخص مورد توجه و اعتنای محافل اقتصادی بین‌المللی و همچنین نهادهای سیاستگذار تجارت و اقتصاد بین‌الملل مانند سازمان جهانی تجارت، کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد) و صندوق یبن المللی پول است.

 از همین روست که هر روز شاهد وضع مقررات و قوانین جدید در توسعه فعالیت بورس های کالایی و در عین حال تسهیل انجام معاملات در کشورهای داراتی بورس های پر قدمت هستیم و اقتصادهای پیشرو از ابزارهای بورسی برای توازن و پویایی تولید و تجارت به نحو موثری استفاده و نقش فعالانه تری را بورس های کالایی را در عرصه اقتصاد رقم زده اند.

در همین راستا بورس کالای ایران با اعتقاد به همین رنگ و نقش مثبت گام به میدان اقتصادی کشور گذاشت و با نوآوری و با نیم نگاهی به روندهای جهانی جایگاه خود را بعنوان ابزاری توانمند در خدمت دولت و اقتصاد کشور و عرصه ای برای حضور بین المللی فعالان تجارت و اقتصاد معرفی و تثبیت نمود و تلاشی جهادی را در شناساندن بازار کالایی ایران به اقتصاد جهانی آغاز کرد.

توجه به پتانسیل های بازار بورس کالا بعنوان مرجع معاملات و کشف نرخ بیش از 30 میلیون تن کالای صنعتی و کشاورزی و فرآورده های نفتی و پتروشیمی نقش این بورس را در تاثیرگذاری بر سایر بازارهای منطقه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. تالار صادراتی کیش که در سال 87 براساس همین دیدگاه و چشم انداز شکل گرفت با هدف ایجاد مرکزی برای معاملات فرآورده های راهبردی نفت و پتروشیمی و مرجعیت قیمتی این فرآورده ها در سطح منطقه و در افق بلندمدت در سطح بین‌المللی فعالیت خود را آغاز کرد و دیری نپایید که معاملات آن در گروه‌های پایه نفت و پتروشیمی توجه معامله گران و خریداران خارجی محصولات پتروشیمی ایران را به خود جلب کرد. این امر به نحوی بود که پس از اندک زمانی، قیمتهای کشف شده در تالار صادراتی در سایتهای قیمتی و تحلیلی بسیاری از نشریات شانه به شانه سایر مراجع قیمتی رخ نمایان کرد.

یکی از اقداماتی که جهت تضمین تداوم حضور در بازار هم اکنون در دنیای تجارت و به سرعت درباره کالاها یا خدمات صورت می گیرد برندسازی و تبدیل کالا یا قیمت های آن بعنوان مرجع و شاخص برای فعالان بازار در سطح منطقه ای یا بین المللی است. ایران می تواند با فروش و صادرات برندهای راهبردی و سایر کالاها از طریق سازوکار بورسی پذیرفته شده در سطح بین المللی مانند رینگ صادراتی کیش ضمن اعتباربخشی به قیمتهای کشف شده و مورد معامله زمینه را برای گسترش حضور فعالان بین المللی در این معاملات فراهم و با پذیرش و معامله سایر کالاهای راهبردی، صادرکنندگان کشور را جهت برندسازی قیمتی محصولات خود از طریق این سامانه ترغیب و جلب نمایند.

امری که در خصوص کالاهای مورد معامله در رینگ صادراتی بورس کالای ایران اتفاق افتاد و حجم بالا و تعداد دفعات معاملات باعث شد سایت ها و نشریات تخصصی بین المللی برند قیر و سنگ آهن ایران را با سرفصل ویژه در کنار قیمتهای سایر تولیدکنندگان در جهان قرار دهند. رینگ صادراتی بورس کالای ایران با ظرفیت و توان ساختاری بالا و زیرساخت قوی فناوری نقش خود را در توسعه معاملات صادراتی اثبات نموده حال که با توجه به این مزیت یکی از اقدامات اساسی و ماندگار دولت استفاده از این فرصت ایجاد شده در راستای ارتقاء اقتصاد صادرات و تبدیل رینگ صادراتی بورس کالا به پرتال یا "درگاه صادراتی کشور" است.

ایجاد "درگاه صادراتی کشور" زمینه را برای تحول اقتصادی کشور بویژه در شرایط اقتصاد مقاومتی مهیا نموده و اقتصاد و تجارت ایران را در تمامی ابعاد فنی، کیفی، فناوری، مالی و بسیاری جنبه های دیگر متحول خواهد ساخت در موقعیت برتری قرار خواهد داد و شاید گزاف نباشد اگر بگوییم درگاه صادراتی کشور یکی از عرصه های مدیریت جهادی را به منصه ظهور خواهد گذاشت.

برخی شرایط و مزایا:
1.تبعیت بازارها از قیمتهای شاخص جهانی و منطقه ای برای صاحب برند و کشور مرجع قیمت از نظر راهبردی و اقتصادی از اهمیت ویژه برخوردار است.

2.ما پیشتر در برخی کالاها از نشریات جهانی تبعیت می کردیم یعنی price taker بودیم نه price maker. در حالی که خود، تولید کننده عمده آن کالا بودیم اما بدلیل عدم وجود یک سازوکار رسمی منطبق با استانداردهای بازارهای کالایی مانند بورس کالا سبب شده بود هر صادرکننده بصورت جزیره ای عمل کند و بدلیل عدم وجود سازوکار شفاف کشف نرخ، قیمتهای ایران در نشریات جهانی مشاهده نمی شدند و یا بصورت موردی و به نقل از واسطه ها یا بازارهای غیر رسمی .

3.حضور برندهای برتر خارجی .

4.حضور شرکتهای بین المللی ارائه دهنده قیمتها و داده های بازار .

5.زمینه سازی جهت ایجاد دفاتر شرکتهای معامله گر کالایی و کارگزاری های خارجی در کشور بویژه کیش و منطقه آزاد بندرانزلی .

6.ایجاد عمق راهبردی برای اقتصاد ایران .

7.ایجاد عملیات بازاریابی غیر عامل passive marketing برای کلیه برندهای صادراتی پذیرش شده.

8.کمک به اهداف اقتصاد مقاومتی .

9.ایجاد تنوع در منابع ارزآوری برای کشور.

10.توسعه زیرساخت های فناوری.

11.ایجاد جهش صادراتی.

12. در این شرایط ایده آل بهره برداری از فرصت پیش آمده برای جذب معامله گران و افزودن تعداد بیشتری از کالا ها به فهرست قیمت‌های جهانی.

13.کالاهای دارای مزیت نسبی در رینگ صادراتی عرضه شود.

14.با درج قیمتها در نشریات شاهد یک فرآیند بازاریابی موثر برای محصولات کشور و متقابلا رونق اقتصادی برای کشور خواهیم بود.

15.تولید بهینه کالا و استانداردسازی.

16.ورود به تالار صادراتی و انجام معاملات پرشمار موجب درج قیمتها در نشریات جهانی می‌شود.

17.در واقع شاید بتوان گفت کلید ورود قانونمند و ساختاری به بازارهای جهانی از دریچه رینگ صادراتی و مرجعیت قیمتی است.