کدخبر: ۱۲۰۴۷۶ لینک کوتاه

گفت‌و‌گوی اقتصادنیوز با چند نماینده مجلس:

چراغ قرمز مجلس به سیاست سدسازی دولت

قانون‌گذاران کشور چقدر با سیاست سدسازی موافق هستند؟

فائزه برمخ‌شاد: در حالی که کشور همچنان با مشکل بی‌آبی دست و پنجه نرم‌ می‌کند و مسئولان وزارت نیرو تاکید دارند مردم در مصرف آب صرفه‌جویی کنند، اما سیاست سدسازی همچنان در برنامه‌های دولت وجود دارد.

این در حالیست که برخی کارشناسان بر این عقیده‌اند که ساخت سد در کشورهای پیشرفته یک مقوله رد شده است و دیگر توجیه اقتصادی و فنی ندارد و برخی دیگر وزارت نیرو را متهم اصلی می‌دانند. با وجود این وزارت نیرو پاسخ می‌دهد تعداد زیادی از سدهای در دست ساخت در منطقه موردنظر از نظر، آب مشکلی نخواهند داشت و دولت به دلیل پیشرفت فیزیکی بالای این سدها تصمیم به پایان دادن آنها دارد. اما در این مورد قانون‌گذاران کشور چه دیدگاهی دارند؟

عباس پاپی‌زاده، سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی به اقتصادنیوز می‌گوید: در حال حاضر در بسیاری از کشورهای توسعه یافته از جمله آمریکا و اروپا سیاست‌های قبلی خود را در حوزه آب به خصوص در بخش سد سازی بازنگری می‌کنند. متاسفانه در کشور ما در ساختن سدها اشتباهاتی رخ داده است، نمونه‌های بسیار زیادی وجود دارد که به دلایل کارشناسی اثبات شده که این سدها اساسا در مرحله‌ مطالعات به درستی تحقیق نشده است و همچنین مکان‌یابی نوع سازه و اینکه چه حجم آبی را ذخیره کند. علاوه بر آن در بحث زیست محیطی هم به کل فراموش شده است و متاسفانه حاضر به پذیرفتن این موضوع نیستند.

او اظهار می‌کند: به نظر من سدهای ساخته شده به جای فایده، هزینه و ضررش بیشتر است. وزارت نیرو بعد از احداث سدها تازه متوجه شده که برخی سدها غلط طراحی شده‌اند و برای علاج آن هزینه‌های میلیاردی باید کند. آیا وزارت نیرو فقط موظف به ساخت سد است؟ یا فقط تولید برق برای وزارت نیرو مهم است؟ وقتی ما با شرایط اقتصادی و بودجه‌ نامناسب دچار هستیم، چرا وزارت نیرو هزینه‌های کلان آن هم برای ساخت سدها‌ی غلط صرف می‌کند؟

پاپی‌زاده خاطر نشان می‌کند: وزارت نیرو به جای اینکه یک بازنگری جدی و الگوی کشت را به درستی طراحی کند و روش‌های جدید کشاورزی را در پیش بگیرد، به دنبال انتقال آب می‌رود.عمده ضرری که ما می‌دهیم، ضعف مدیریت است. یکی دیگر از مشکلات ما دشت شهر کرد است که در آینده دچار بزرگترین بحران زیست محیطی در تاریخ می‌شود و وزارت نیرو هیچ توجهی به آن ندارد و فقط می‌گوید موظف در انتقال آب است و متاسفانه فقط به فکر به ثمر رساندن هدف خود هستند.

عباس فلاحی، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز به اقتصادنیوز می‌گوید: کارهای آقای چیت‌چیان(وزیر نیرو) عجیب است، پیشنهاد من به وزیر نیرو این است که اگر ما آب شرب را به مرحله‌ای برسانیم که از آب مصرفی جدا شود کمک به‌سزایی در بحران کم آبی خواهیم کرد. نگرانی ما مدیریت کردن آب است. 70 درصد آب کشاورزی ما پرت می‌شود، اگر آب کشاورزی را مدیریت کنیم، کل آب کشور بحران آب و سدها را مدیریت کرده‌ایم.

او ادامه می‌دهد: زنگ آینده در خصوص آب به صدا درخواهد آمد، نه چیز دیگر. ما باید کارهایی از قبیل مدیریت چاه‌های بدون مجوز ، زمین و جنگل‌ها داشته باشیم. متاسفانه ما برای آب باران هیچ گونه طرحی نداریم با اینکه قسمت اعظمی از دنیا با آب باران زندگی می‌کنند. ما هیچ برنامه‌ای برای سدهای معیشتی و آبخیزها نداریم و این باعث تاسف است. اگر ما این مسائل را مدیریت نکنیم در دو سال آینده برخی منابع نابود خواهند شد.

فلاحی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس برای حل این مشکل جلسه‌ای با وزارت نیرو خواهد گذاشت؟ بیان می‌کند: ما در این رابطه جلسات متعددی با کارشناسان داریم ولی مشکل ما و کارشناسان در این است که وزارت نیرو بر چه مبنایی برای ساخت سد اقدام می‌کند. اگر این بودجه را داریم چرا مشکلات جزئی را حل نمی‌کنیم، این موضوع در حال بررسی است و امیدواریم عمر مجلس نهم کفاف دهد تا طرح مدیریت جامع آب را که از نان شب برای ما واجب‌تر است را حل کنیم.