کدخبر: ۱۲۱۹۹۰ لینک کوتاه

اقتصاد نیوز بررسی کرد:

آیا امکان افزایش مالیات بر ثروت وجود دارد؟

بیشترین سهم مالیات‌ها مربوط به مالیات اشخاص حقوقی است و کمترین سهم متعلق به مالیات بر ثروت. اما آیا می‌توان مالیات بر ثروت و سهم آن در میان انواع مالیات‌ها را افزایش داد؟

به گزارش اقتصادنیوز، در سال 93 از مجموع کل درآمدهای 70 هزار میلیارد تومانی مالیاتی، تنها 2.5 میلیارد تومان آن متعلق به مالیات بر ثروت بوده است که نشان می‌دهد سهم این نوع از مالیات در میان انواع مالیات‌های دیگر 3.5 درصد است. اما آیا می‌توان این مالیات را افزایش داد؟  

 حسین وکیلی، معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور در گفت‌وگو با اقتصاد نیوز در این مورد گفته است: آنچه در آمارهای مالیاتی به عنوان مالیات بر ثروت نامیده می‌شود، مالیات بر ارث و تمبر و اوراق بهادار است. طبیعی است که زمانی که به دلیل مشکلات اقتصادی فعالیت شرکت‌ها کمتر می‌شود، شرکت‌های جدید کمتر تاسیس می‌شوند یا شرکت‌ها سرمایه خود را افزایش نمی‌دهند، خود به خود مالیات بر حق تمبر کاهش می‌یابد. مالیات بر ارث هم به ماترکی بازمی‌گردد که ورثه از آن بهره می‌برند. بنابراین افزایش این نوع مالیات به گونه‌ای نیست که در سایه تلاش دولت یا برنامه‌ریزی نظام مالیاتی بتوان میزان آن را افزایش داد. این نوع مالیات تابع برخی از شرایط طبیعی است و دولت  یا سازمان مالیاتی نمی‌تواند با وضع قوانین موجب افزایش این مالیات شود.  

 وی در ادامه افزود: حتی فرار مالیاتی این نوع از مالیات چندان زیاد نیست. نه آنکه این نوع مالیات فرار مالیاتی نداشته باشد، دارد اما حجم فرار مالیاتی در این شاخه از مالیات‌ها بسیار کم است.

به گفته وکیلی، آن نوعی از مالیات بر ثروت که مد نظر همگان است مالیات بر اموال و املاک است که در کشور ما مالیات بر ثروت به این معنا وجود ندارد. تنها مالیات‌هایی که در این زمینه وجود دارد مالیات بر املاک است که میزان آن بسیار کم به نظر می‌رسد.  

 همچنین معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به این سوال که آیا افزایش درآمدهای مالیاتی در سال آینده جزو برنامه‌های دولت هست یا نه؟ گفت: در حال حاضر مالیات‌هایی که از بخش‌های مختلف گرفته می‌شود بر مبنای ظرفیت‌های بالفعلی است که می‌توان در اقتصاد وصول کرد. مالیات بر اساس بودجه است و بودجه هم بر اساس پیش‌بینی‌های هر منبع است و مالیات بخش‌های مختلف بر اساس رشد این بخش‌ها افزایش می‌یابد. ما امیدواریم بعد از اصلاحیه قانون مالیاتی در دو سه سال آینده درآمدهای مالیاتی ما افزایش قابل توجهی داشته باشد. در عین حالی که معافیت‌های مالیاتی افزایش و نرخ‌های مالیاتی کاهش می‌یابد درآمدهای مالیاتی افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

    وی درمورد آمار فرار مالیاتی و اینکه آیا فرار مالیاتی 50 درصدی در اقتصاد درست است یا نه؟ گفت: در مورد اینکه چند درصد اقتصاد مالیات می‌دهد نظرات متفاوتی وجود دارد و آمارهایی هم که اعلام می‌شود تفاوت‌های زیادی با همدیگر دارند. آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد که بتوان صراحتا گفت چند درصد اقتصاد مالیات می‌دهد. در کشورهای پیشرفته که نظارت‌های کنترلی زیادی وجود دارد باز هم حدود 10 تا 15 درصد فرار مالیاتی وجود دارد. در مورد کشور ما که ابزارهای کنترلی ضعیف است نمی‌توان آمار دقیقی داد و فقط می‌توان تلاش کرد که میزان فرار مالیاتی را کاهش داد. اما با توجه به اصلاح سیستم مالیاتی و اصلاح قانون مالیات‌ها احتمالا ظرف سه تا چهار سال آینده میزان دریافت مالیات‌ها در حدی خواهد بود که بتوانیم بخش زیادی از هزینه‌ها را از این محل تامین کنیم.