کدخبر: ۱۲۴۵۴۳ لینک کوتاه

اقتصادنیوز بررسی کرد:

کنکاش در ۴۹ هزار میلیارد تومان کسری امسال دولت/این کسری‌ از کجا آب می‌خورد؟

کسری بودجه دولت در سال ۹۴ ناشی از کاهش قیمت نفت است یا کاهش درآمدهای مالیاتی؟ و در آینده پیش‌بینی می‌شود وضعیت این کسری چگونه شود؟

حامد افسرطلا: بودجه سال 94 با کسری بودجه در حدود 46 هزار میلیارد تومانی در حالی بسته شد که نفت روند کاهشی شدیدی به خود گرفته بود. ارقام درج شده نفت در بودجه طبق اظهار نظر مسوولان مجلس 53 دلار برای هر بشکه به تصویب رسیده ولی طبق بررسی‌ها ارقام نفت به صورت درآمد کلی قید و اگر بر آن حجم برداشت اعمال شود رقمی در حدود 43 دلار است. این رقم در حدود 53 هزار میلیارد تومان درج شده است.

 
طبق جدول فوق از سال 93 قیمت نفت شیب نزولی شدیدی به خود گرفته و این روند پس از یک نوسان در سال 94 ادامه داشته؛ به گونه‌ای که قیمت نفت هم اکنون 41 دلار در هر بشکه معامله می‌شود که رقم قابل توجهی است.

طبق گفته مرکز پژوهش‌های مجلس کسری بودجه افزایش سه هزار ملیارد تومانی داشته و به رقم بیش از 49 هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان از محقق نشدن درآمدهای دولت است. دارایی‌های بلوکه شده مربوط به دولت هم که در سال جاری به کشور وارد شد در ارقام درآمد دولت وارد نشد، زیرا این دارایی‌ها قبلا به صورت ریالی توسط دولت استفاده شده است.

بخشی دیگر از این کسری بودجه مربوط به درآمدهای مالیاتی دولت است که رقم پیشنهادی دولت 72 هزار میلیارد تومان بود که با پیشنهاد مجلس جهت پوشش کاهش قیمت نفت به 86 هزار ملیارد تومان افزایش پیدا کرد. آن طو که تاکنون اعلام شده، با توجه به وضعیت نامناسب صنایع کشور و به خصوص مادر از جمله صنعت پتروشیمی و صنایع فلزات اساسی، در چهار ماهه ابتدایی سال جاری تنها 21 هزار میلیارد تومان از این رقم محقق شد که با توجه به وضعیت رو به کاهش قیمت نفت و همچنین فلزات جهانی تحقق 65 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی تا پایان سال جاری کمی مشکل به نظر می‌رسد.

با توجه به شرایط فوق می‌توان گفت که افزایش سه هزار میلیارد تومانی کسری نسبت به لایحه بودجه نشان می‌دهد که این افزاش بیشتر ناشی از درآمد های مالیاتی دولت بوده تا فروش نفت، زیرا در صورت ثبت رقم 53 دلاری در بودجه به ازای هر بشکه نفت با توجه به کاهش شدید قیمت نفت به سطح 40 دلار، این کاهش در بودجه خود را بیشتر نشان می‌داد. پس با این فرض که قیمت نفت در بودجه 43 دلار قید شده باشد، دولت با توجه اینکه این رقم تنها در ماه آگوست به زیر 43 دلار آمده کسری بودجه زیادی از ناحیه فروش نفت نداشته است. دلیل این امر این است که مجلس سقف فروش نفت را 53 هزار میلیارد تومان اعلام کرده و ارقام ارز و قیمت نفت نیز در آن درج نشده است. پس می‌توان این نتیجه را گرفت در سه ماهه ابتدایی ما فروش خوبی در زمینه نفت نیز داشته‌ایم.

به گزارش اقتصادنیوز، با توجه با بررسی‌های بالا می‌توان این نتیجه را گرفت که با توجه این که قیمت نفت به حدود 40 دلار رسیده است و به عقیده برخی از کارشناسان این رقم احتمال دارد تا حدود 20 دلار نیز تا انتهای سال برسد و اذعان می‌کنند که دلیل برای افزایش قیمت نفت وجود ندارد، این کسری بسیار زیادتر خواهد شد، حتی با این کشش بسیار زیاد در زمینه بودجه نفتی که توسط مجلس در نظر گرفته شده است.

از طرفی دیگر درآمد مالیاتی نیز که جهت پوشش کاهش درآمد نفتی افزایش پیدا کرد با توجه به وضعیت صنایع کشور ممکن است تحقق نیابد و شش ماهه پایانی سال برای دولت بسیار سخت خواهد بود. ذخیره ارزی مناسبی نیز در طول دولت نهم و دهم اندوخته نشده که پشتیبان این روز ها باشد. برای مثال در پایان سال 2013 عربستان در حدود 900 میلیار دلار ذخیره ارزی داشت که رقم بسیار بالایی است. در حالی که این رقم در کشور ما چیزی در حدود 54 میلیارد دلار بوده است. این روند دولت را در زمینه هزینه‌های جاری مانند یارانه از پیش عاجزتر خواهد ساخت.