کدخبر: ۱۲۸۹۶۲ لینک کوتاه

صندوق توسعه ملی ایران با ذخیره ۷۰ میلیارد دلاری در دنیا نهم شد

صندوق بین المللی پول اعلام کرد: صندوق توسعه ملی ایران ۷۰ میلیارد دلار موجودی دارد و از نظر بزرگی در بین صندوق های ثروت‌های حاکمیتی در جهان رتبه نهم را به خود اختصاص داده است.

صندوق بین المللی پول اعلام کرد: ارزش کل صندوق های ثروت های حاکمیتی در جهان به 3600 میلیارد دلار رسیده است. بر اساس این گزارش امارات بزرگترین صندوق ثروت های حاکمیتی را در جهان دارد به طوری که در حال حاضر ارزش این صندوق به 1200 میلیارد دلار رسیده است.

ارزش صندوق ثروت های حاکمیتی نروژ 900 میلیارد دلار و کویت 600 میلیارد دلار برآورد شده و این کشورها به ترتیب در رتبه دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.

قطر با 300 میلیارد دلار، روسیه با 200 میلیارد دلار، استرالیا با 150 میلیارد دلار، قزاقستان با 100 میلیارد دلار و لیبی با 80 میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های چهارم تا هشتم از این نظر قرار گرفته اند.

صندوق بین المللی پول ارزش صندوق توسعه ملی ایران را نیز 70 میلیارد دلار برآورد کرده و این صندوق را از نظر ارزش در رتبه نهم جهان بین صندوق های ثروت های حاکمیتی قرار داده است.

ارزش صندوق ثروت های حاکمیتی برونئی نیز 50 میلیارد دلار برآورد شده که در رتبه دهم جهان قرار گرفته است.

عربستان اگرچه صندوق مستقلی برای ذخیره دارایی های نفتی خود تشکیل نداده اما درآمدهای نفتی را در بانک مرکزی ذخیره می کند که در حال حاضر ارزش آن به 800 میلیارد دلار رسیده است.

منبع: تسنیم