کدخبر: ۱۳۳۰۰۴ لینک کوتاه

تب تغییر در مدیران میانی دولت/فعلا کدام‌ مسوولان عوض شدند؟

اگرچه مساله خانه‌تکانی در میان مدیران تراز اول مطرح شده بود اما گویا دولت خانه‌تکانی در کابینه را از مدیران درجه دو آغاز کرده که البته برخی از این تغییرات هم به نظر از سر ناچاری می‌آید. اما کدام مدیران از دولت رفته‌اند و کدام یک از آنها در آستانه خداحافظی هستند؟

مرضیه محمودی: چند روز پیش معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سمت خود برکنار شد و زمزمه‌هایی در مورد رفتن رئیس سازمان امور مالیاتی از این سازمان و همچنین برکناری معاون نظارتی بانک مرکزی هم مطرح شد.

حسن طایی، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اولین مدیری است که 16 آذر ماه با حکم علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سمت خود برکنار شد تا عیسی منصوری جای وی در پست معاونت توسعه کارآفرینی قرار بگیرد.

در حکم منصوری آمده است:«با عنایت به درایت‌، شایستگی وتجارب ارزشمند شما به موجب این حکم به سمت معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی منصوب می‌شوید. بعد از این تغییر، حسن طایی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی هم در حکمی دیگر به‌عنوان مشاور وزیر در امور اقتصادی منصوب شد. »

هرچند تاکنون ربیعی در مورد این تغییر در وزارت تحت صدارتش توضیحی نداده است به‌نظر می‌رسد مساله اشتغال دولت یازدهم را بر آن داشته تا تغییری هر چند کوچک در میان مدیرانش اعمال کند.

اما تغییرات دولتی به همین مورد ختم نشده است. بعد از شایعات بسیار در نهایت برکناری علی عسکری، رئیس سازمان مالیاتی رسانه‌ای شد و عسکری از این سازمان رفت و سیدکامل تقوی‌نژاد، مدیرعامل بانک سپه به ریاست سازمان امور مالیاتی منصوب شد. مراسم تودیع و معارفه این دو نیز چهارشنبه اخیر برگزار شد.

مساله برکناری عسکری از سازمان امور مالیاتی مدت‌هاست که مطرح بود. 17 آذرماه امسال اقتصادنیوز خبری را منتشر کرد که به موجب آن علی عسکری، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور استعفای خود را تقدیم وزیر امور اقتصادی و دارایی کرده که با استعفای وی نیز موافقت شده است. در این گزارش از سیدکامل تقوی‌نژاد، مدیرعامل بانک سپه به‌عنوان گزینه احتمالی جایگزینی علی عسگری در سازمان امور مالیاتی نام برده شده است.

اما همان‌روز انتشار این خبر عسکری در همایش اصناف شرکت کرد و در پاسخ به خبرنگاران، استعفا از این سمت را رد کرد. وی گفته بود: از ریاست کلی سازمان امور مالیاتی استعفا نکرده‌ام و همچنان به عنوان رئیس این سازمان در حال فعالیت هستم. وی در پاسخ به این پرسش که «جانشین شما هم معرفی شده است»، گفت: درحال حاضر اتفاقی رخ نداده است؛ اگر اتفاقی بیفتد، استعفا یا برکناری نخواهد بود بلکه یک تصمیم است.

عسکری در گفت‌وگو با شماره 158 هفته‌نامه تجارت فردا احتمال برکناری‌اش را نه تکذیب و نه تایید کرده بود. وی تنها گفته بود که مسوولیتش یک مسوولیت سیاسی است و نمی‌داند دولت تا چه زمانی از وی استفاده خواهد کرد. اما در نهایت در هفته اخیر این جابه‌جایی نهایی شد و عسکری از سازمان مالیات رفت.

تغییر معاون وزیر اقتصاد هم تغییر دیگر در میان مدیران دولتی بود.  محمد پاریزی، معاون بانک و بیمه از وزارت اقتصاد رفت تا حسین قضاوی قائم مقام اسبق بانک مرکزی جایگزین وی شود.  تسنیم دلیل رفتن پاریزی از وزارت اقتصاد را بازنشستگی وی عنوان کرده است. پاریزی از سال 91 معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد بوده است.حسن قضاوی هم که در دولت گذشته قائم مقام بانک مرکزی بوده، ریاست بانک اکو را بر عهده داشته است.

اما گویا بانک مرکزی هم قرار است تغییراتی در میان معاونان رئیس کل ایجاد کند. آن‌طور که برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند قرار است حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی تغییر کند.

زمزمه های تغییر تهرانفر مدت‌ها بود که به گوش می‌رسید و گویا تنها علت تأخیر این تغییر پیدا نشدن جایگزین مناسب برای او بود. نزدیکان تهرانفر فشردگی کاری زیاد و فشار بیش از اندازه بر وی را در مسیر ساماندهی بازار غیرمتشکل، دو عاملی می‌دانند که این مدیر باسابقه بانکی را به این نتیجه رسانده که کنار برود.

برخی رسانه‌ها فرشاد حیدری، عضو اسبق هیأت مدیره بانک تجارت را گزینه احتمالی جایگزین تهران‌فر در معاونت نظارتی بانک مرکزی می‌دانند و معتقدند اگر اتفاق خاصی رخ ندهد به زودی حیدری بر صندلی تهران‌فر خواهد نشست. برخلاف عسکری که خبر برکناری‌اش از سازمان مالیاتی را تکذیب کرده است، تهران‌فر تا کنون در این مورد واکنشی نشان نداده است.