کدخبر: ۱۳۳۵۸۲ لینک کوتاه

سخنگوی دولت خبر داد

عدم‌تحقق ١٤ درصدی بودجه ٩٤/ سهم نفت از بودجه سال‌آینده ٦٦ هزار میلیارد تومان

سخنگوی دولت با بیان اینکه بودجه ٢٣٦ هزار میلیارد تومانی سال جاری تحقق یافتنی نیست، از پیش‌بینی تحقق ٢٠٢ هزار میلیارد تومان از بودجه سال جاری خبر داد. اتفاقی که نشان می‌دهد دست‌کم ١٤ درصد از بودجه عمومی کل کشور در سال ٩٤ محقق نخواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز، کاهش شدید قیمت نفت و سایر درآمدهای دولت باعث شده است که بخش مهمی از بودجه عمومی سال جاری با مشکل عدم تحقق روبرو شود؛ اتفاقی که باعث کاهش تخصیص بودجه به طرح‌های مدنظر دولت در سال ٩٤ نیز شده است.

بر اساس آنچه صبح امروز سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد، میزان این عدم تحقق‌ها دست‌کم ١٤ درصد از بودجه عمومی کل کشور بوده است. محمدباقر نوبخت در این باره گفت: بودجه ٢٣٦ هزار میلیارد تومانی سال جاری تحقق‌یافتنی نیست و پیش بینی می شود ٢٠٢ هزار میلیارد تومان از بودجه سال جاری تحقق یابد.

محمدباقر نوبخت همچنین با بیان اینکه منابع عمومی بودجه ٩٥ نیز ٢٦٧ هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: ٦٦ هزار میلیارد تومان این منابع از محل فروش نفت و ٢٠١ هزار میلیارد تومان مابقی از محل سایر منابع دیگر تامین می شود.

آن‌گونه که خبرگزاری فارس گزارش داده، وی با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه سال آینده به دنبال افزایش نرخ ارز نیست، گفت: نرخ دلار در بودجه سال آینده ٢ هزار و ٩٩٧ تومن پیش بینی شده است.

نوبخت با بیان اینکه در بودجه سال آینده ٥٧ هزار میلیارد بودجه عمرانی در نظر گرفته‌ایم، افزود: اجرای طرح هدفمندی یارانه ها از سال آینده تغییر خواهد کرد.

سخنگوی دولت همچنین پیش بینی کرد که ایران بتواند تا پایان سال سهمیه تولید نفت خود را تا ٥٠٠ هزار بشکه افزایش دهد.