کدخبر: ۱۳۴۱۱۹ لینک کوتاه

اقتصادنیوز بررسی کرد:

هر کدام از دولت‌ها چه میزان از وجوه خصوصی‌سازی را به خزانه واریز کردند؟

از سال ۸۰ تا دی ماه ۹۴ هر ساله دولت مکلف بوده چه میزان درآمد از محل واگذاری شرکت‌های خود به بخش خصوصی درآمد حاصل کند و چه میزان از این درآمد مصوب، محقق شده و سهم هر دولت در این میان چند درصد بوده است؟

به گزارش اقتصادنیوز، از سال 80 تا دی ماه 94 در مجموع 599 هزار و 586 میلیارد ریال جمع کل وجوه واریزی حاصل از واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی است که البته این رقم به علاوه تهاتر شرکت‌هاست.

بررسی آمارهای سازمان خصوص‌سازی نشان می‌دهد دولت هشتم در فاصله سال‌های 80 تا 84 در مجموع 7 هزار و 834 میلیارد ریال از محل واگذاری‌ها و تهاتر شرکت‌ها به خزانه واگذار کرده که سهمی 1.30 درصدی از کل واگذاری‌های 15 ساله دارد.

دولت نهم در فاصله سال‌های 85 تا 88 در مجموع 42 هزار و 435 میلیارد ریال بابت واگذاری و تهاتر شرکت‌ها به خزانه واریز کرده که سهمی 7.07 درصدی در مدت مورد بررسی داشته است.

مجموع وجوه واریزی دولت دهمبه خزانه به علاوه تهاتر در سال‌های 89 تا 92 در مجموع 316 هزار و 338 میلیارد ریال بوده که سهمی 52.7 درصدی از مجموع واگذاری‌ها داشته است.

دولت یازدهم هم در دو سال 93 و 94 در مجموع 232 هزار و 979 میلیارد ریال از واگذاری شرکت‌ها و تهاتر آن به خزانه کشور واریز کرده است که معادل 38.8 درصد واگذاری‌های دوره مورد بررسی است.

اگرچه دولت دهم بیشترین میزان واگذاری را دارد اما اگر دولت یازدهم با همین رویه عمل کند، احتمالا درصد واگذاری‌های این دولت بیش از دولت‌های دیگر است.

نکته دیگری که در گزارش سازمان خصوصی‌سازی وجود دارد این است که در فاصله سال‌های 80 تا 94 در برخی از سال‌ها دولت‌ها بیش‌ از تکلیف قانونی بودجه شرکت ها را واگذار کرده و وجوهی را به حساب خزانه ریخته‌اند و درم واردی کمتر.

برای نمونه از سال 80 تا 88 در هیچ سالی دولت نتوانسته وجوهی را که بودجه تکلیف کرده به خزانه واریز کند و همیشه اختلاف آنچه بودجه مهین کرده و آنچه به خزانه واریز شده نسبت سه به یک داشته است. اما در سال 89 بر اساس بودجه باید 45 هزار میلیارد ریال به خزانه واریز می‌شده که آمارهای سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید دولت 46 هزار و 245 میلیارد ریال بابت فروش و تهاتر شرکت‌ها به خزانه واریز کرده است. در سال 90 دولت دو برابر بودجه مکلف، وجه حاصل از واگذاری به حساب خزانه واریز کرده. به نحوی که بر اساس تکلیف بودجه این سال دولت باید 45 هزار میلیارد ریال به خزانه واریز می‌کرده که رقم واریز شده 71 هزار میلیارد ریال بوده است. در سال 92 هم همین مساله تکرار شده است.

اما این واگذاری‌ها و اماری که سازمان خصوصی‌سازری منتشر کرده در حالی است که چندی پیش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور گفته بود« ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای دولت در سال‌های گذشته واگذار شده اما معلوم نیست این درآمدها چه شد. هیچ‌کس هم هیچ‌وقت به آن رسیدگی نمی‌کند.» اشاره جهانگیری به آن بود که در دولت قبل حدود 100 میلیارد دلار از شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شده اما درآمد ناشی از ان به خزانه نرفته است. احتمالا این سخن وی اشاره به آن داشته که یا شرکت‌های دولتی بابت رد دیون واگذار شده و یا به شبه‌دولتی‌ها فروخته شده و درآمد ان به خزانه نرفته است.

حال باید دید تفاوت میان آنه معاون اول رئیس جمهور می‌گوید و آن اماری که در سایت سازمان خصوصی‌سازی تحت عنوان واریز وجوه به خزانه عنوان می‌شود چیست؟