کدخبر: ۱۳۴۷۷۶ لینک کوتاه

جزئیات اطلاعیه جدید بانک مرکزی

صدور کارت اعتباری خرید کالای ایرانی آغاز شد

بانک مرکزی اعلام کرد:بانک‌ها و موسسات اعتباری طبق درخواست دستگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی برای کارکنان و بازنشستگان حائز شرایط از امروز کارت اعتباری صادر می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز بنابر اعلام بانک مرکزی، بانک‌ها و موسسات اعتباری طبق درخواست دستگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی و نهادهای عمومی غيردولتی برای کارکنان و بازنشستگان حائز شرايط از امروز کارت اعتباری صادر می‌کنند.در اجراي بخش دوم طرح خروج از رکود دولت تدبير و اميد، مرحله اول صدور کارت‌هاي اعتباري خريد کالاي ايراني، با تمهيدات و شرايط زير از تاريخ ۹۴.۱۰.۱۹ انجام می شود:

الف) در اجرای بخشنامه شماره ۳۰۸۰۷۵ مورخ ۹۴.۱۰.۱۷ سازمان مديريت و برنامه‌ريزی کشور به منظور صدور کارت‌های اعتباری خريد کالای ايرانی، از تاريخ ۹۴.۱۰.۱۹ بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور حسب درخواست دستگاه‌ها، سازمان‌ها، موسسات دولتی و نهادهاي عمومی غير دولتی برای کارکنان و بازنشستگان حائز شرايط زير در چارچوب فصل (ح) دستورالعمل صدور کارت اعتباری مرابحه، کارت اعتباری خريد کالای ايرانی صادر می‌کنند:

1. کارکنان رسمی و پيمانی سازمان‌ها فوق که حداکثر حقوق و مزايای تعهد نشده ماهانه آنها معادل پانزده ميليون ريال است.

2. بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری که حداکثر مستمری تعهد نشده آنها ماهانه معادل پانزده ميليون ريال است.
سقف اعتبار اين کارت‌ها، حداکثر معادل چهار برابر حقوق و مزايای تعهد نشده ماهانه (سقف گواهی کسر از حقوق) متقاضی بوده و تضمين بازپرداخت اقساط صرفاً از طريق گواهی کسر از حقوق و بدون نياز به تضامين و وثايق ديگر انجام می شود.

درخواست کارکنان و بازنشستگان سازمان‌ها توسط واحدهاي منابع انساني آنها گردآوری و در قالب فهرست رايانه‌ای به همراه نامه گواهی کسر از حقوق گروهی که به تاييد ذيحساب سازمان مربوطه رسيد است به بانک‌هايی که حقوق و مستمری کارکنان آن سازمان را پرداخت می‌کنند ارسال می‌شود.

بانک‌هاي عامل مکلفند بلافاصله پس از دريافت فهرست رايانه‌ای نسبت به اعتبارسنجی و صدور کارت اعتباری برای کارکنان و مستمری بگيران معرفی شده اقدام کرده و پس از صدور کارت، مراتب را به صورت پيامکی به متقاضيان اطلاع‌رسانی کنند. متقاضيان پس از دريافت پيامک با مراجعه به شعبه يا واحد بانکی معرفی شده، ضمن امضای قرارداد و ساير مدارک، کارت اعتباری خود را دريافت می‌کنند. اين کارت‌ها از زمان تحويل، در تمام مراکز معرفی شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خريد کالاهای فهرست شده توسط وزارتخانه مزبور، قابل استفاده هستند.

ب) تمامي زوج‌هايي که مشمول تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج بوده و در در سامانه قرض‌الحسنه ازدواج ثبت‌نام نموده ليکن تا کنون موفق به دريافت تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج نشده‌اند، مي‌توانند علاوه بر تسهيلات مزبور، کارت اعتباري خريد کالاي ايراني نيز درخواست کنند. به اين منظور در چارچوب فصل (ح) دستورالعمل صدور کارت اعتباری مرابحه، حسب درخواست متقاضيان، برای هر يک از زوجين تا سقف پنجاه ميليون ريال، کارت اعتباری خريد کالای ايرانی صادر مي‌شود. ضوابط و مدارک لازم برای دريافت کارت اعتباری همانند تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج بوده و اين کارت‌ها در بانکی که توسط زوجين معين شده است، صادر و تحويل می‌شوند.

درخواست کارت‌ اعتباري خريد کالاي ايراني از طريق تارنماي سامانه قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزي و با در دست داشتن کد رهگيري مربوط به درخواست تسهيلات ازدواج از تاريخ ۹۴.۱۰.۱۹ امکان‌پذير است. مجدداً تاکيد مي‌شود که درخواست و دريافت کارت اعتباري خريد کالاي ايراني به هيچ عنوان موجب تاخير يا محروميت از تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج نبوده و اين تسهيلات مطابق با روال گذشته و با تامين منابع توسط بانک عامل تخصيص خواهد يافت.

پیش از این احمد ميدري، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود که در دو استان نام نويسي کارت هاي خريد براي بازنشستگان انجام و ۷۰ هزار کارت نیز چاپ شده است. وی از آغاز توزیع این کارتها میان بازنشستگان از هفته جاری خبرداد و گفت: از شنبه نوزدهم دیماه نيز چهار ميليون بازنشسته می‌توانند اينترنتی برای کارت های خريد نام نويسی کنند.

همچنین ناصر حکیمی، مديرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی نیز امروز اعلام کرده که زوج‌های جوان با كد رهگيری وام قرض‌الحسنه میتوانند برای کارت خريد كالا ثبت‌نام كنند. اين عده می‌توانند با همان کد رهگيری وارد سامانه شوند و گزينه جديد تسهيلات کارت اعتباری را انتخاب کنند و مدارک ديگری لازم نيست.

وی افزود: کارکنان دولت و مستمری‌بگيران هم برای تقاضا می‌توانند به مديريت منابع انسانی و کارگزينی خود مراجعه و ثبت‌نام کنند و اين مديريت‌ها تقاضای نيروهای تحت‌پوشش خود را به صورت جمعی به بانک عامل ارائه می‌دهند و پس از ثبت‌نام و نهايی‌شدن تقاضا از طريق پيامک اطلاع‌رسانی می‌شود.

به گفته حکیمی، کارکنان دولت و مستمری‌بگيران پس از نهايی‌شدن تقاضا بايد به بانک عامل مراجعه و قراردادها را امضا کنند؛ این در حالی است که برای اين طرح در حال حاضر ۴۲۰۰ ميليارد تومان اعتبار پيش‌بينی شده است و محدوديتی برای ثبت‌نام وجود ندارد.

وی افزود: اگر اعتبارات ديگری پيش‌بينی و اضافه شود در مرحله بعدی برای افرادی غير از اين سه گروه نيز، کارت خريد اعتباری کالا صادر خواهد شد. در مرحله نخست ثبت‌نام برای دريافت کارت‌های اعتباری زوجهای جوان، کارمندان رسمی و پيمانی دستگاه‌های دولتی و بازنشستگان و مستمری‌بگيران تحت پوشش بيمه صندوق بازنشستگي کشوری در اولويت ثبت‌نام قرار دارند.

حکیمی خاطرنشان کرد: دريافت اين کارت اعتباری هيچ تاثيری در تسهيلات ازدواج زوج‌های جوان نخواهد داشت و سقف اعتباری هر زوج در اين طرح ۱۰ ميليون تومان است، در عین حال کارمندان رسمی و پيمانی دستگاه‌های دولتی و بازنشستگان و مستمری‌بگيران تحت پوشش بيمه صندوق بازنشستگی کشوری که دريافتی ماهانه آنها کمتر از ۱۵ ميليون ريال است نيز می‌توانند برای دريافت کار اعتباری ثبت‌نام کنند، سقف اعتبار اين افراد حداکثر تا چهار برابر دريافتی ماهانه آنها است.