کدخبر: ۱۳۵۵۵۲ لینک کوتاه

۴ اولویت دولت در دوران پساتحریم از نگاه وزیر رفاه دولت اصلاحات

به گفته محمدحسین شریف زادگان برداشته شدن تحریم‌ها واقعه بسیار مهمی است که فرصت‌های سیاسی اقتصادی زیادی برای کشور ایجاد می‌کند تا در عین قدرتمند کردن اقتصاد داخلی به سمت جهانی شدن حرکت کنیم.

وزیر رفاه و تأمین اجتماعی دولت اصلاحات ایران با بیان اینکه برجام سبب احقاق حقوق ملت ایران شده که توسط دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران تحقق پیدا کرده است،اظهار کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها این امکان را پیدا می‌کنیم که اقتصاد کشور را قدرتمند‌تر کنیم و این امر مستلزم استفاده از فرصت‌های اقتصادی با استفاده از تجارت بین المللی است.

این کارشناس مسایل اقتصادی با تاکید بر اینکه دولت باید برای شرایط پس از برداشته شدن تحریم ها آمادگی لازم را داشته باشد، عنوان کرد: دولت باید یک پروگرام (برنامه) اقتصادی عملیاتی برای تحقق این امر داشته باشد تا بتواند اقتصاد کشور را از رکود خارج کرده و این کار نیازمند اصلاح فضای کسب و کار است.

وی ادامه داد: برای اصلاح فضای کسب و کار و موانع موجود لازم است که اصلاح قوانین و مقررات انجام شود تا شرایط برای کسب و کار جدید فراهم شود. به گفته وی اولویت اول دولت باید توسعه زیربناها و نوسازی خطوط هواپیمایی کشور باشد.

شریف زادگان با تاکید بر اینکه دومین برنامه دولت باید انسجام بیشتری در بخش سیاستگذاری باشد،یادآور شد:در بخش رفاهی نیز لازم است با شرایط جدید پساتحریم سیاستگذاری جدیدی انجام شود.

وزیر رفاه و تامین اجتماعی دولت اصلاحات سومین برنامه دولت را اصلاح شیوه پرداخت یارانه ها ذکر کرد و با بیان اینکه این بخش می تواند مهمترین بخش ساماندهی اقتصادی در فضای پساتحریم ها باشد،تصریح کرد: ادامه پرداخت یارانه نقدی به شیوه گذشته در شرایط پساتحریم درست نیست و لازم است که دولت یارانه را به کسانی بپردازد که قدرت خرید آنها پایین تر است.

او اضافه کرد:برای تحقق این هدف دولت باید دست به فرهنگ سازی گسترده بزند تا کسانی که تصور می کنند،یارانه حقوق اجتماعی آنها یا پول نفت است، قانع شوند که این پول باید برای توسعه زیرساخت ها هزینه شود.

همگرایی در پساتحریم
این اقتصاددان چهارمین اولویت دولت در دوران پساتحریم را ایجاد همگرایی ملی اعلام و به دولت توصیه کرد تا برای توسعه کشور امکان یک بسیج همگانی را فراهم کند تا همه تاثیرگذاران ،تولیدکنندگان و کسانی که می توانند در توسعه کشور نقش آفرینی کنند،در فضای همگرایی جدید بتوانند به دولت کمک کنند.

شریف زادگان گفت: این چهار اولویت همان چهار برنامه ای است که دولت باید برای تحقق آنها در دوران پساتحریم اقدام کند.

او افزود:برداشته شدن تحریم ها یک پیروزی بزرگ است و برای استفاده از موهبات این پیروزی لازم است شرایطی فراهم شود که اقتصاد ایران در وهله اول در داخل قدرتمند شده تا بتواند در اقتصاد بین المللی نقش آفرینی کند.

به گفته وی جهانی شدن در عین محلی بودن اقتصاد و افزایش قدرت ملی به سمت glocalization حرکت کنیم که مصداق ورود به عرصه تجارت جهانی است.

منبع: خبرآنلاین