کدخبر: ۱۰۰۲۹۱ لینک کوتاه

سرانه پایین مصرف آلومینیوم در ایران

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم با اشاره به پایین بودن سرانه مصرف آلومینیوم در ایران گفت: طبق آمارهای منتشر شده سرانه مصرف آلومینیوم ایران یک چهارم اروپا هم نیست و این در حالی است که ایران از نظر پتانسیلی بزرگترین بازار آلومینیوم منطقه محسوب می شود.

به گزارش اقتصاد روز به نقل از ایسنا،  کیانوش حشمتی ، درباره دلایل توسعه نیافتن صنعت آلومینیوم در ایران طی چند دهه اخیر توضیح داد: به نظر من اصلی‌ترین دلیل توسعه نیافتن صنعت آلومینیوم در کشور مربوط به وضعیت کلی اقتصاد ایران بوده که در این مدت ارتباط کمی با اقتصادهای دنیا داشته و به غیر از چند سال محدود در سایر سالها اقتصاد ایران درگیر بحران‌های بزرگ بوده است و نتوانسته به سمت اقتصاد بازار آزاد برود.

او در پاسخ به این سوال که آیا فکر نمی‌کنید توجه بیشتر دولت به صنایعی مانند فولاد و مس باعث کم‌توجهی به صنعت آلومینیوم شده است؟ گفت: یکی از مزیتهای صنایع فولاد و مس این است که عمده مواد اولیه آنها داخلی است و فقط شاید حدود 20 درصد در حوزه تجهیزات وابسته به خارج از کشور هستند. اما در صنعت آلومینیوم قریب به اتفاق مواد موردنیاز از مواد اولیه گرفته تا تجهیزات وارداتی هستند.

حشمتی در عین حال گفت: البته نمی‌توان از مزیت ارزان بودن انرژی در ایران به سادگی گذشت. تقریبا در هیچ کجای دنیا مانند ایران برق کیلوواتی 2 سنت نیست و این رقم برای صنعت آلومینیوم توجیه اقتصادی بسیار بالایی دارد. به نظر من اگر دولت یازدهم بتواند تحریم‌های اقتصادی را بردارد و روابط بانکی ما با دنیا مجددا برقرار شود شرکتهای خارجی قطعا برای سرمایه‌گذاری در صنعت آلومینیوم ایران وارد عمل خواهند شد چرا که این امر هم برای آنها سودآور خواهد بود و هم برای ایران.

دبیر سندیکای صنایع آلومینیوم گفت: در غفلت ما کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات، قطر، عمان و بحرین سرمایه‌گذاریهای سنگینی در صنعت آلومینیوم کرده و ظرفیت تولید خود را به شدت بالا برده‌اند این در حالی است که کشور ما مزیتهای بیشتری نسبت به این کشورها در زمینه صنعت آلومینیوم دارد.

وی تاکید کرد: تامین امنیت سرمایه‌گذاری باید اصلی‌ترین اولویت دولت در حوزه جذب سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت آلومینیوم باشد. باید به شرکتهای خارجی ضمانت نامه های مناسب داده شود تا آنها به سرمایه‌گذاری در صنعت آلومینیوم ایران راغب شوند.

او با اشاره به اینکه واحدهای تولید شمش آلومینیوم در کشور دچار کمبود نقدینگی هستند و متاسفانه بانکها نیز خود را از وظیفه تامین نقدینگی تولید کنار کشیده‌اند، توضیح داد: کمبود نقدینگی تولیدکنندگان شمش روی عرضه آنها در بورس کالا نیز تاثیر منفی گذاشته و بازار را متشنج کرده است. این وضعیت به ویژه ظرف دو سال گذشته بدتر شده است.