کدخبر: ۱۰۱۵۲۰ لینک کوتاه

معاون وزیر صنعت و معدن خبر داد:

رشد ۹ درصدی صنعت در بهار امسال

معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: رشد منفی بخش صنعت و معدن در انتهای سال ۹۲ متوقف شد و طبق جدیدترین برآوردها در سه ماهه اول امسال رشد بخش صنعت و معدن به ۹ درصد رسیده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، جعفر سرقینی همچنین از شناسایی سه مورد فرار از پرداخت حقوق دولتی با ارقام قابل توجه خبر داد و گفت: پس از موافقت شورای معادن، نام این سه معدن و بهره‌برداران آن اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه خودداری از پرداخت حقوق دولتی معدن در واقع به معنی سرقت مواد معدنی است، گفت: همان‌طور که با سارقان برخورد می‌شود، باید با افرادی که حقوق دولتی را پرداخت نمی‌کنند، نیز برخورد شود.

به گفته وی، یکی از این سه معدن شناسایی شده، معدن سنگ آهن در غرب کشور است که بعد از تصمیم شورای معادن، نام این معدن اعلام خواهد شد.

معاون معدنی وزیر صنعت ادامه داد: برای جلوگیری از تکرار فرار از پرداخت حقوق دولتی، سیستم پایش در معادن کشور تعریف شده و از سازمان صنعت هر استان خواسته‌ایم تا پنج معدن را برای کنترل و نظارت به ما معرفی کنند.

وی توضیح داد‌: شرطی که در مورد این معادن مدنظر است، این است که تناژ مواد معدنی خروجی از این معدن قابل توجه و بالای 200 هزار تن باشد و علاوه بر این معادن موردنظر نیز دولتی نباشند.

سرقینی در ادامه از ابلاغ مصوبه افزایش 20 درصدی حقوق دولتی معادن در سال جاری نسبت به سال گذشته در هفته جاری خبر داد و گفت: این افزایش حقوق دولتی شامل سنگ‌آهن‌های صادراتی نمی‌شود و با توجه به احتمال وضع عوارض برای این نوع سنگ‌آهن در آینده‌ای نزدیک و همچنین افت قیمت جهانی سنگ آهن، افزایش حقوق دولتی برای سنگ آهن صادراتی نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد تصمیم وزارت صنعت برای قیمت‌گذاری جدید برخی محصولات معدنی نیز گفت: در مورد سیمان برای افزایش 16 هزار تومانی قیمت هر تن از این محصول به توافق رسیدیم و قیمت هر تن سیمان پزولانی ویژه نیز 13 هزار تومان افزایش یافت.

وی تصریح کرد: به طور کلی متوسط افزایش قیمت سیمان 18 درصد بوده است و با توجه به اینکه این افزایش قیمت برای 9 ماهه امسال اعمال می‌شود در نتیجه در طول سال 14 درصد افزایش قیمت اتفاق می‌افتد.

سرقینی در مورد آزادسازی قیمت سنگ آهن نیز گفت: قیمت سنگ آهن آرام آرام به سمت بازار حرکت می‌کند و امیدواریم در سال آینده تفاوت قیمت کنسانتره و گندله سنگ آهن کمتر شود و در سه سال آینده نیز آزادسازی کامل قیمت سنگ آهن اتفاق بیفتد.

وی در مورد بهره‌‌مند شدن بخش معدن از یارانه‌ها در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز گفت: در تلاش هستیم تا بخشی از درآمد اجرای این قانون به بخش صنعت و معدن برسد ولی تاکنون رقمی مشخص نشده است.

سرقینی همچنین با اشاره به تأ‌خیر موجود در اجرای طرح معدن طلای ساری‌گونی گفت: ورود برخی از اعضای هیأت مدیره این شرکت به ایران با مشکل روبرو است که در حال پیگیری این مسئله از وزارت امور خارجه هستیم تا برای این اعضای خارجی ویزا صادر شود و مشکلی در رفت و آمد نداشته باشد.

وی با بیان اینکه در مورد تأخیر در اجرای این پروژه اخطار داده‌ایم، افزود: بعید است که این طرح در مهر ماه راه‌اندازی شود ولی با تأخیر شروع به کار خواهد کرد.

معاون معدنی وزیر صنعت در ادامه با بیان اینکه سال گذشته هفت میلیارد دلار صادرات مواد معدنی از کشور صورت گرفته است، گفت: 420 میلیون تن ماده معدنی در سال 92 استخراج شده که 50 درصد آن توسط تنها 100 معدن تولید شده است.