کدخبر: ۱۰۱۸۷۵ لینک کوتاه

مدیرعامل ذوب آهن خبر داد:

ریل ملی کمتر از قیمت جهانی تولید می شود

به گفته مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تا آبان ۹۴ اولین محصول تولیدی در راستای پروژه ریل ملی را وارد خط ریلی کشور کنیم.

اردشیر سعد محمدی در گفت وگو با اقتصاد نیوز درباره امضای تفاهنامه برای تولید ریل ملی میان ذوب آهن اصفهان و راه آهن ایران اظهارکرد: سالانه میزان قابل توجهی ریل وارد کشور می‌شود و ما در این زمینه وابسته به خارج هستیم. در حالی که با توجه به توانایی و پتانسیلی که در داخل کشور وجود دارد می‌توانیم تولید‌کننده ریل باشیم و دیگر نیازی نیست که هزینه کنیم تا ریل وارد کشور شود.

وی افزود: به همین علت در این راستا تفاهمنامه‌ای با راه‌آهن کشور امضا شد و جزییات و محل اجرای این پروژه نیز کاملاً مشخص شد. در این راستا نیز قول داده‌ایم که تا آبان 94 اولین محصول تولیدی را وارد خط ریلی کشور کنیم.

سعد محمدی با اشاره به اینکه یکی از راه‌هایی که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند تا به سرعت بتوانیم نیاز کشور را در زمینه ریل تامین کنیم خرید یک کارخانه استاندارد برای تولید ریل است، تصریح کرد: مجوزهای لازم برای انتقال تجهیزات مربوطه اخذ شده است. مقدمات عملیات اجرایی این اقدام مهم برای کشور صورت گرفته است.

وی افزود: خرید کارخانه تولید ریل و ورود تجهیزات آن به داخل کشور اقدام مهمی برای کشور است. چرا که اولاً، ارز بابت خرید ریل از کشور خارج می‌شود. دوم اینکه توانایی تولید در کشور به‌عنوان یک تولید جدید ارتقا می‌یابد. سوم اینکه به توسعه صنعتی کشور منجر می‌شود و باعث می‌شود در این زمینه بتوانیم در بازارهای بین‌المللی نیز به رقابت بپردازیم.

سعد محمدی با تاکید براینکه ذوب‌آهن می‌تواند کمتر از قیمت جهانی ریل تولید کند درخصوص کیفیت تولید ریلی ملی گفت: استانداردهای روز دنیا را به‌عنوان مبنا در تولید قرار می‌دهیم. قطعاً در تفاهمنامه امضا‌شده رعایت تمام استانداردها لحاظ شده است. همچنین تمام پارامترها و آزمایش‌های تعیین کیفیت این محصول را از طریق کارخانه‌ای که خریداری کرده‌ایم در نظر خواهیم گرفت.

به اعتقاد مدیرعامل ذوب آهن اگر در ایران قرار است کارخانه‌ای اقدام به تولید ریل کند به جرات می‌گویم تنها ذوب‌آهن این توانایی را دارد. چرا که شمش خاص مورد نیاز برای تولید ریل را تنها ذوب‌آهن در اختیار دارد.

وی  افزود: این مساله موفقیت بزرگی برای کشور است که شمش 250 در 320 میلی‌متر توسط متخصصان ذوب‌آهن ریخته شد. با تولید این شمش توانایی تولید ریل را به دست آورده‌ایم. برای تولید ریل این سیستم در ادامه خط نورد نصب خواهد شد.