کدخبر: ۱۰۱۹۱۷ لینک کوتاه

یک مقام مسوول خبر داد

فعالیت سه هزار و ۳۴۳ تعاونی برای صنایع کانی غیرفلزی

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تعداد تعاونی های فعال و در دست اجرای صنایع کانی غیرفلزی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، غلامحسین حسینی‌نیا اظهار داشت:«تعداد تعاونی‌های فعال و در دست اجرای صنایع کانی غیرفلزی سه هزار و 343 واحد با عضویت 43هزار و 393 نفر و ایجاد سه هزار و 430 فرصت شغلی است. این شرکت‌های تعاونی به طور تقریبی در تمام حوزه‌های مربوطه حضور موثر و ارزشمندی دارند.»

وی تقویت و توانمندسازی دانش و مهارت‌های علمی، مدیریتی و فنی مورد نیاز مدیران و شاغلان شرکت‌های تعاونی، پرداخت یارانه تولید به تولیدکنندگان جهت تامین بخشی از هزینه‌های انرژی واحدهای تولیدی، حمایت از صادرات محصولات فرآوری شده با پرداخت جوایز و مشوق‌های صادراتی و پرداخت تسهیلات و اعتبارات مورد نیاز تکمیل و توسعه واحدهای موجود را از جمله مهمترین راهکارهای ارتقا کمی و کیفی این تعاونی‌ها برشمرد.

معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: مهمترین مسائل و مشکلات این تعاونی‌ها بالا بودن هزینه انرژی مصرفی و تاثیر آن بر قیمت تمام شده، وجود قوانین و مقررات دست و پاگیر در دیگر سازمان‌های مرتبط از قبیل منابع طبیعی و محیط زیست، پایین بودن فناوری خطوط تولید واحدهای فرآوری، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش و ضعف بنیه مالی جهت نوسازی ماشین آلات و تجهیزات تولیدی و همچنین ارتقا تکنولوژی است.

حسینی‌نیا افزود: لایحه حمایت از تولید، مصوبه بهبود محیط کسب و کار و لایحه جامع محیط زیست، لوایح جامع منابع طبیعی و هوای پاک از مهمترین طرح‌های در دست بررسی و اقدام برای حل مسایل و مشکلات این تعاونی‌ها است.

وی گفت: صنایع مربوط به تولیدات کاشی و سرامیک، قطعات چینی و چینی بهداشتی، بلور و شیشه‌سازی، تیرچه بلوک، انواع آجر، سیمان، آهک‌پزی، تولید انواع گچ تحریر و پاکتی و قطعات گچی، بتون آماده و قطعات بتونی، سنگ‌بری و مصنوعات سنگی، دانه‌بندی شن و ماسه و تولید پودر میکرونیزه و پودر سنگ در گروه کانی‌های غیرفلزی دسته‌بندی می‌شوند.