کدخبر: ۱۰۱۹۲۸ لینک کوتاه

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد

بهره برداری هفت طرح با بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته امسال هفت طرح با سرمایه گذاری بیش از دو هزار و ۳۶۹ میلیارد تومان در سطح کشور به بهره برداری می رسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، مهدی کرباسیان اظهار داشت: طلای زرشوران (آذربایجان غربی)، طرح نیمه صنعتی (پایلوت) کنسانتره تیتانیوم کهنوج (کرمان)، میله‌گذاری آلومینیوم المهدی (هرمزگان) و سیمان ونزوئلا از جمله این طرح‌ها محسوب می‌شود.

وی افزود: علاوه بر طرح‌های یادشده، واحد احیای فولاد سه طرح استانی در مناطق شادگان (خوزستان)، میانه (آذربایجان شرقی) و سپیددشت (چهارمحال و بختیاری) که در مجموع هفت طرح پیش‌بینی شده برای امسال است.

کرباسیان گفت: مجموع طرح‌های مستقیم سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به 24 طرح می‌رسد که میزان سرمایه‌گذاری ریالی آنها 34 هزار و 221 میلیارد ریال و رقم ارزی برآورد شده چهار هزار و 344 میلیون یورو است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: مجموع طرح‌های شرکت‌های تابعه ایمیدرو 9 طرح با سرمایه‌گذاری ریالی پنج هزار و 97 میلیارد ریال و میزان ارزی آن 945 میلیون یورو است.

وی گفت: دولت یازدهم، ساماندهی اقتصاد کشور را مهمترین دغدغه خود می‌داند، هرچند نقش پیشرفت در مذاکرات ژنو را در روانسازی چرخ اقتصاد موثر می‌داند.

کرباسیان لزوم مشارکت بخش خصوصی، ایرانیان مقیم خارج از کشور و سرمایه‌گذاران خارجی را در اجرای طرح‌های سازمان ایمیدرو مهم دانست و افزود: «بخش خصوصی از مشارکت در معادن و صنایع معدنی کشور استقبال می‌کند، اما از نظر توان مالی قدرتمند نیست و باید از سوی شبکه بانکی حمایت شود».

وی پیش ازاین گفته بود، تصمیمات غلط دولت دهم موجب شده تا سازمان ایمیدرو از منابع خالی شود و براساس سیاست خصوصی‌سازی، تاکنون 30 هزار میلیارد تومان از دارایی‌های این سازمان کاسته شد.

کرباسیان تاکید کرد: اجرایی ساختن سیاست های دولت در توسعه معدن و صنایع معدنی با اولویت مناطق محروم یکی از برنامه‌های کلان ایمیدرو است و علاوه براین هماهنگی به منظور تامین زیربناهای مورد نیاز بخش با سایر نهادهای دولتی در دستور کار قرار دارد.

وی افزایش دو هزار میلیارد ریالی سرمایه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی را در قالب بودجه سال جاری یکی از اقدامات موثر به منظور حمایت از بخش خصوصی در فعالیت‌های معدنی ارزیابی کرد.

کرباسیان افزود: علاوه بر این حدود یک هزار و 600 میلیارد ریال خط اعتباری از طریق بانک ملت و صنعت ومعدن برای صندوق یادشده پیش‌بینی شده که این امر نیز به عنوان دیگر اقدامات حمایتی از این بخش است.

آخرین گزارش رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است، سال گذشته از مجموع پنج هزار و 400 معدن فعال کشور بالغ بر 420 میلیون تن مواد معدنی استخراج شد.

جمهوری اسلامی ایران یکی از 10 کشور شاخص در زمینه مواد معدنی در جهان محسوب می شود.