کدخبر: ۱۰۱۹۷۶ لینک کوتاه

یک مقام مسوول خبر داد

بودجه اکتشاف ذخایر معدنی ایران از یک درصد جهانی کمتر است

معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: میزان بودجه اکتشاف در سطح جهان سالانه بیش از ۱۳ میلیارد دلار است، درحالی که ایران برای این منظور بودجه بسیار ناچیزی دارد و به یک درصد نمی رسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، بهروز برنا در گفت و گویی که با ماهنامه زمین ومعدن داشته است، اظهار داشت: سالانه سه هزار و 500 شرکت اکتشافی بین المللی بودجه‌های اکتشاف مواد معدنی را در سطح جهان جذب می‌کنند.
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور افزود: ظرف 10 سال گذشته در ایران 167 میلیارد تومان بودجه به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اختصاص یافته که بیشتر آن صرف هزینه های جاری شده است.
برنا گفت: رویکرد اکتشاف در این سازمان به سوی اکتشاف عناصر استراتژیک از جمله خاک های نادر، ید و لیتیوم است.
وی افزود: سالانه با توجه به شرایط موجود در ایران یک میلیون متر حفاری صورت می گیرد و بودجه های اکتشافی برای اجرای برنامه های تدوین شده در قالب استراتژی اکتشاف، کافی نیست.
به اعتقاد معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، فرآوری و کانه‌آرایی مواد معدنی در کنار ژئوفیزیک هوایی با فواصل 250 متری در مناطق اولویت دار کشور باید به مورد اجرا گذاشته شود اما ضعف بودجه مانع تحقق این برنامه ها می شود.
سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از دستگاه‌های حاکمیتی محسوب می‌شود و از سازمان‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
این سازمان در سال 1341 مطابق با 1962 میلادی با همکاری سازمان ملل در کشورمان تاسیس شد.
قانون تاسیس سازمان زمین شناسی کشور در 28 مرداد 1338 از تصویب مجلس های ملی و سنا وقت، گذشت و این سازمان فعالیت رسمی خود را از سال 1341 آغاز کرد.