کدخبر: ۱۰۱۹۹۷ لینک کوتاه

مدیرعامل یک واحد نمونه صنایع معدنی:

تدوین استراتژی صنعتی تکلیف سرمایه گذاران را مشخص می کند

مدیرعامل یک واحد نمونه صنایع معدنی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت استراتژی صنعتی را تدوین کند تا فعالان این عرصه بدانند که جایگاه فعلی آنها کجاست و ظرف ۱۰ سال آینده به چه جایگاهی خواهند رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، محمد روشنفکر که واحد تحت مدیریتش در مراسم روز صنعت و معدن (دهم تیرماه) در حضور رئیس جمهور به عنوان نمونه صنایع معدنی معرفی شد، گفت: مدون شدن استراتژی صنعتی تکلیف سرمایه گذاران را مشخص خواهد ساخت.
وی یادآور شد: بیش از 30 سال از عمر انقلاب اسلامی سپری شده، اما فقدان یک استراتژی مشخص به عنوان یک خلای جدی محسوب می شود و انتظار این است که وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم این نقیصه جدی و مهم را برطرف سازد.
به اعتقاد روشنفکر، نیاز به اراده ملی وجود دارد تا ضعف این بخش و کمبود اساسی آن برطرف شود و شرایط برای تداوم تولید، توسعه سرمایه گذاری، حضور در بازارهای هدف و دیگر فاکتورهای مورد نظر مشخص شود.
مدیرعامل شرکت کاشی کسری با بیان اینکه این واحد تولیدی در سال 1378 در استان کردستان (سنندج) با ظرفیت تولید سالانه 1.5 میلیون مترمربع به بهره برداری رسید، گفت: اکنون ظرفیت این واحد چهار میلیون مترمربع است.
به گفته وی، یکی از ویژگی های این واحد تولیدی صدور 35 تا 40 درصد تولیدات به طور متوسط به خارج از کشور است و نزدیکی به بازار هدف یکی از مشخصات آن بشمار می رود.
روشنفکر گفت: عرضه تمام تولیدات به روش صنعتی از دلایل معرفی این واحد به عنوان نمونه است و با بهره گیری از فناوری نوین، تولیدات به روش 100 درصد چاپ دیجیتال به بازار عرضه می شود.
وی یادآور شد: شرایط تحریم، مسایل و مشکلات زیادی را برای واحدهای تولیدی در برداشت، اما این واحد در بدترین شرایط اقتصادی، نیروی کار را حفظ کرد و امروز برنامه طرح توسعه بزرگی را در دست اقدام دارد که براساس آن حداقل روزانه 20 هزار مترمربع و در مجموع هفت میلیون مترمربع به ظرفیت تولید افزوده خواهد شد.
روشنفکر اضافه کرد: علاوه بر عراق حضور در بازار کشورهای آسیای میانه در برنامه کاری این واحد تولیدی قرار دارد و برنامه صادرات به کشورهای آسیای دور و دیگر قاره ها در حال تدارک است.
جعفر سرقینی معاون امورمعادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی ظرفیت تولید سالانه کاشی و سرامیک ایران را حدود 550 میلیون مترمربع ذکر کرد و گفت: فعالان کاشی و سرامیک ظرف پنج سال گذشته ظرفیت این صنعت را رشد چشمیگری بخشیدند و آخرین فناوری روز دنیا در کشور، از نظر پخت کاشی و چاپ دیجیتال نیز وجود دارد.
آمارها نشان می دهد تولید جهانی کاشی و سرامیک در سال 2012 به حدود 11 میلیارد مترمربع رسید.
روسیه سالانه 70 میلیون مترمربع کاشی و سرامیک وارد می کند و کشور عراق در سال گذشته 80 درصد از صادرات 114میلیون مترمربعی ایران را جذب کرد.